Reklama

Jasna Góra

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

Miłosierni jak Ojciec

W dniach 26-29 lutego br. na Jasnej Górze odbyła się 41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych – zarówno księży, jak i świeckich – zgromadziło w tym roku w sanktuarium ok. tysiąca osób ze wszystkich diecezji Polski oraz z zagranicy. Obecny był bp Adam Szal, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.

Niedziela Ogólnopolska 10/2016, str. 8

[ TEMATY ]

oaza

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku hasło kongregacji nawiązywało do Roku Świętego Miłosierdzia, ogłoszonego przez papieża Franciszka: „Miłosierni jak Ojciec”.

Cel: ożywianie wiary

Ks. Marek Sędek – moderator generalny Ruchu Światło-Życie zwrócił uwagę na dynamiczne rozrastanie się rodzinnej gałęzi ruchu oazowego, ale podkreślił, że wciąż podstawowym wyzwaniem stojącym nie tylko przed Ruchem Światło-Życie jest ożywianie wiary młodych ludzi. Zdaniem moderatora generalnego, nadzieją na duchowe przebudzenie jest czas Światowych Dni Młodzieży. – Bardzo nam zależy, żeby oprócz tych różnych wymiarów Światowych Dni Młodzieży, związanych z Festiwalem Młodych, z centrum powołaniowym, z katechezami w różnych językach, z obecnością Ojca Świętego, nie było to wydarzenie o charakterze eventu, czyli jednorazowe – mówił ks. Sędek. Moderator generalny uważa, że „trzeba to piękne wydarzenie, jakim jest spotkanie z Ojcem Świętym i Światowe Dni Młodzieży, wpisać w proces ewangelizacji, w proces formacji młodych ludzi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokazać światu wielki ruch oazowy

Reklama

Słowo do zebranych na kongregacji skierował ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Światowych Dni Młodzieży. Wskazał niektóre konkretne sposoby zaangażowania się wspólnot Ruchu Światło-Życie w wydarzenia centralne podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wymienił Festiwal Młodych, animację katechez, poprowadzenie trzech ważnych akademii dla ludzi młodych: Akademii Boga, Akademii Rodziny i Akademii Miłosierdzia. Ks. Suchodolski podkreślił, że trzeba światu pokazać ten wielki ruch odnowy Kościoła, który działa w parafiach, w diecezjach.

Zanurzyć się w tajemnicy Bożego Miłosierdzia

Centralnym punktem programu w dniu 27 lutego była Msza św., której w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Adam Wodarczyk, były moderator generalny Ruchu Światło-Życie, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. W homilii zachęcał do podjęcia drogi miłosierdzia, którą szedł założyciel oazy. – Dzisiaj przeżywamy też dodatkową uroczystość, bo spotykamy się w 29. rocznicę odejścia do Pana sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, naszego założyciela. Patrząc przez pryzmat jego życia, świętości, przez to, czego nauczał, co głosił, uświadamiamy sobie też, w jaki sposób mamy realizować te słowa, że mamy być miłosierni jak Ojciec – przypomniał bp Wodarczyk. – Wielu ludzi potrzebuje tej tajemnicy Bożego Miłosierdzia, zwiastowanej przez nasze życie, nasze świadectwo. Jest to więc nade wszystko zachęta do ewangelizacji, do posługi wyzwolenia, ale też do pochylenia się w diakonii miłosierdzia nad ubogimi, potrzebującymi, zarówno nad ubogimi w wymiarze materialnym, jak i tymi, którzy doświadczają ubóstwa ducha, bo są daleko od Boga – wyjaśniał bp Wodarczyk.

Świadectwo o ks. Blachnickim

Reklama

W niedzielę 28 lutego uczestnicy kongregacji zgromadzili się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W homilii nawiązał on do swojego pobytu w Krościenku nad Dunajcem w lecie 1973 r., gdy uczestniczył w rekolekcjach oazowych dla kleryków wyższych seminariów duchownych. Byli wdzięczni Bogu za ks. Franciszka Blachnickiego. Mogli dotknąć na nowo tajemnicy własnego chrztu i potwierdzić swoje miejsce we wspólnocie Kościoła. Z osobistych notatek z tamtego pobytu, które zachowały się przez ponad 40 lat, abp Depo odczytał fragment: „Kościół to nie zewnętrzna instytucjonalna obudowa, to nawet nie doktryna. To, co istotne, to osobisty związek, więź z Chrystusem, a następnie horyzont drogi ku drugiemu człowiekowi, albowiem Bóg, stwarzając nas dla nas samych – jak określa Sobór Watykański II w «Gaudium et spes» – zadał nam odnalezienie siebie nie inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie”. Do tych zapisków abp Depo dopowiedział jeszcze słowa czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego z jego notatki z 25 lipca 1985 r. oraz z jego testamentu: „ Oddałem Panu swoje życie za Kościół i jego odnowę w Europie. Gdyby Pan pozwolił mi jeszcze żyć i działać, jednego bym pragnął, abym skuteczniej i owocniej ukazywał pośrodku współczesnego świata piękno i wielkość tajemnicy Kościoła, sakramentu, czyli znaku i narzędzia jedności z Chrystusem w Duchu Świętym wszystkich ludzi”.

41. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie zakończyła się 29 lutego Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Szala oraz spotkaniem moderatorów.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-03-02 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus trafił do ich serca

Niedziela sandomierska 20/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

oaza

Ks. Adam Stachowicz

Młodzież z całej diecezji już na początku wyjazdu w Rzeszowie mogła podczas edukacyjnego spaceru poznać bohaterską walkę wielu patriotów o niepodległość Polski

Młodzież z całej diecezji już na początku wyjazdu w Rzeszowie mogła podczas edukacyjnego spaceru poznać bohaterską walkę wielu patriotów o niepodległość Polski

W oazowym ośrodku Brama Bieszczad w Olchowej odbyła się Oaza Modlitwy dla młodzieży. Blisko sześćdziesięciu uczestników i ponad dziesięcioosobowa Diakonia Wychowawcza od 2 do 5 maja umacniała swoją relację z Chrystusem i między sobą oraz ożywiała miłość do Ojczyzny

Uczestnicy weekendowego wypoczynku połączonego z formacją w duchu oazowym reprezentowali głównie parafie: Chrzanów, Mydłów oraz Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Ale do Olchowej wyjechali również młodzi z Bodzechowa, Turbi, Dwikóz, Chwałowic, Majdanu Łętowskiego, Jeżowego, Gawłuszowic, Jarocina oraz nowodębskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, ostrowieckiej parafii św. Kazimierza, a także sandomierskich parafii: św. Pawła Apostoła i katedralnej.
CZYTAJ DALEJ

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję