Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jestem przedsiębiorcą wiernym Bogu

Z przedsiębiorcami – Sławomirem Gomółką, Andrzejem Kozakowskim, Leszkiem Siwkiem, Jakubem Skowrońskim – rozmawia ks. Robert Gołębiowski

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

przedsiębiorca

Ks. Robert Gołębiowski

Od lewej: Leszek Siwek, Sławomir Gomółka, Andrzej Kozakowski i Jakub Skowroński

Od lewej: Leszek Siwek, Sławomir Gomółka, Andrzej Kozakowski i Jakub Skowroński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół powszechny mieści w swojej dynamice wiary posługiwania wszystkich wiernych, którzy pragną wzrastać w łasce stanu, budować swą świętość angażować się w różnorodne grupy modlitewne i ruchy społeczno-duszpasterskie. Każda z tych grup ma odrębną specyfikę i charyzmat swej posługi. Od czterech już lat przy parafii pw. św. Józefa w Szczecinie bardzo prężnie i twórczo funkcjonuje grupa przedsiębiorców, która przerodziła się już w stowarzyszenie. Miałem zaszczyt spotkać się z członkami zarządu: liderem Sławomirem Gomółką z firmy „Sławland” oraz wiceliderami: Andrzejem Kozakowskim z firmy „Veldach”, Leszkiem Siwkiem – prezesem „Odra 3” i Jakubem Skowrońskim – właścicielem Agencji EMarketingowo.pl .

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI: – Drodzy Panowie, sięgnijmy do genezy powstania najpierw grupy, a następnie stowarzyszenia przedsiębiorców tytułujących się: „Msza dla przedsiębiorców”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SŁAWOMIR GOMÓŁKA, ANDRZEJ KOZAKOWSKI, LESZEK SIWEK, JAKUB SKOWROŃSKI: – Początki sięgają roku 2012, kiedy to w małym gronie odczuliśmy potrzebę ubogacenia naszego chrześcijaństwa i bycia członkiem Kościoła o nowe znaczenie. Niedzielna Eucharystia, a także dla niektórych uczestnictwo w Kościele Domowym było zaproszeniem do tego, by powiększyć sferę naszej duchowości oraz codziennego świadectwa o kolejny wymiar. Chcieliśmy jeszcze przeżyć coś więcej, a że jesteśmy przedsiębiorcami, pragnęliśmy oprzeć nasze życie zawodowe na podstawie nieprzemijającej, a nade wszystko na Biblii. Wszyscy czuliśmy potrzebę wewnętrznego umocnienia, zrzeszenia się, by dzielić się problemami i trudnościami z innymi, jak mamy to napisane w statucie. Jednym z fundamentalnych wskazań jest dla nas to związane z tym, jak po chrześcijańsku prowadzić nasze poszczególne biznesy i działalność gospodarczą. Naszej początkowej inicjatywie pobłogosławił Ksiądz Arcybiskup, zarazem ofiarowując nam ks. prał. Ireneusza Sokalskiego jako opiekuna duchowego. Początki odprawianych u św. Józefa Mszy św. nie były łatwe, gdyż najpierw przychodziło ok. 10 osób, ale stopniowo comiesięczne Eucharystie, a od niedawna sprawowane raz na kwartał, gromadzą już szerokie grono nawet do 70 osób w kościele i później troszkę mniej na wykładzie naukowym będącym integralną częścią spotkania, po czym, by podyskutować o rodzących się różnych aspektach poruszanych tematów, móc porozmawiać jeszcze w zawsze gościnnych murach plebanii. Musimy przyznać, że do tej pory tak dobieraliśmy prelegentów, aby był to głęboki przekaz kierowany z tematyką do naszego grona. Byli pośród nas już chociażby dr Małgorzata Kunicka z WH US, dr Alberto Lozano – ekonomista, Agnieszka Susze – psycholog z hospicjum czy także Piotr Mync – wiceprezydent Szczecina.

– Działacie już cztery lata, jesteście stowarzyszeniem, macie funkcjonujący zarząd, a więc niewątpliwie istnieje statut i zasady, którymi kierują się członkowie wspólnoty.

– W tym względzie jesteśmy wdzięczni wielu księżom proboszczom za przekazanie w parafiach informacji czy to w formie plakatu, czy krótkiej zachęty w ogłoszeniach. Warto w tym kontekście dodać, że bardzo czynnie poza wspólnotowym spotkaniem na Pomorzanach włączamy się w działalność duszpasterską w naszych parafiach. Po licznych przemyśleniach i konsultacjach postanowiliśmy stworzyć statut, którego naczelną dewizą jest etyka chrześcijańska i katolicka nauka społeczna, o czym dużo piszemy w tym stworzonym dokumencie.

– Centrum Waszej działalności jest zawsze Eucharystia. Niewątpliwie ważne jest także dotarcie do licznego grona przedsiębiorców z zaproszeniem do skorzystania z tej głębokiej okazji wzmocnienia duchowości.

– Jak już stwierdziliśmy, regułą naczelną jest całościowe działanie osadzone na gruncie chrześcijańskich wartości. Może ktoś spytać: po co jest potrzebna Msza św. przedsiębiorcom? Dla nas jest ona najistotniejsza, gdyż czujemy potrzebę przyjścia do Boga, uklęknięcia z pokorą, powierzenia Mu wszystkiego, co radosne, ale i trudne. Przychodzimy także po to by, dziękować za to, że otrzymujemy od Boga sporo łask i że możemy nimi dzielić się z naszymi pracownikami w konkretnej pracy. W naszych wytycznych jest założone uduchowienie, ale i działania społeczne oraz działania progospodarcze. Raz jeszcze podkreślmy, że włączenie się w naszą formułę działalności jednoznacznie wymaga pójścia drogą Kościoła, drogą uczciwości i realizacji wskazań Ewangelii. Niewątpliwie należy dodać, że punktem przełomowym była zmiana profilu spotkań i wyjście od przedsiębiorców do pracodawców. Przedsiębiorca to ten, który tworzy biznes na swój koszt i ryzyko często w sposób jednoosobowy, a pracodawca to osoba, która przede wszystkim tworzy miejsca pracy i daje zarobek. Poszerzenie tej wizji spotkań przyniosło pozytywne efekty i rzeczywiście zaprosiło do naszego grona więcej osób, które kierując się Dekalogiem i nauką społeczną Kościoła, wnoszą do naszego grona wiele twórczej inwencji. Warto dodać, że po analizie różnych krajowych stowarzyszeń przedsiębiorców jesteśmy jak dotąd jedynym, które w swojej dewizie postępowania stawia Eucharystię, modlitwę i katolicką naukę społeczną na pierwszym miejscu.

– Postawmy w takim razie niezwykle zasadnicze pytanie o realia współczesności. Czy w naszej skomplikowanej rzeczywistości rynku pracy można być naprawdę uczciwym, solidnym pracodawcą, który nie zatrudnia na umowy śmieciowe, nie oszukuje Urzędu Skarbowego, nie wydłuża godzin pracy i nie stosuje lobbingu?

– Wiele razy byliśmy pytani chociażby przez naszych księży proboszczów o tę kwestię. Najłatwiej jest odpowiedzieć, że tak, oczywiście. Jednak dla zobrazowania wierności Bogu i zasadom ewangelicznym posłużmy się dwoma przykładami. Nasz najmłodszy członek zarządu – Jakub – prowadzi firmę marketingową szkolącą firmy w szerokim zakresie. Dostaje kiedyś zlecenie na projekt. Przy dokładnym przyjrzeniu się wyznacznikom pracy tego klienta okazuje się, że w zakresie jego działalności są sexshopy, hazard, alkohol, szybkie metody wzbogacenia się. Reakcja jest jednoznaczna: takiego zlecenia nie przyjmujemy, a dodatkowo na stronie internetowej firmy w zakładce „Misja i wartości” mocno uwypuklone jest stwierdzenie, jakimi zasadami kierujemy się w życiu. Drugi przykład świadczący o postawie tego świata, ale o tym, jak wystawiani jesteśmy na pewne doświadczenia. Do siedziby jednego z nas przyszła delegacja chcąca zamówić towar i usługę. Po kilku zdaniach zostaje przedstawiona oferta niemal korupcyjna, omijająca wszelkie prawo i przepisy podatkowe, podana brutalnym słownictwem, ale niezwykle korzystna finansowo. Rozstanie było szybkie i trwałe... Pokazuje to współczesne tendencje, ale daje zarówno wspaniały motyw do ewangelizowania i ukazywania tym zabłąkanym także przedsiębiorcom innego świata niż tylko oszustwo. Ważnym elementem jest wiszący krzyż w naszych firmach, obraz św. Jana Pawła II czy św. Józefa, a nawet poranna modlitwa, której się przed nikim nie wstydzimy.

– Opiekunem duchowym duszpasterstwa jest ks. prał. Ireneusz Sokalski, proboszcz parafii pw. św. Józefa. Jest niewątpliwie siłą i wsparciem Waszej działalności.

Reklama

– Tak, Ksiądz Prałat i mówimy to z ogromną szczerością – jest dla nas ojcem, autorytetem i podporą duchową, a także ludzką. Jego obecność wśród nas wnosi wiele rozmodlenia, mądrości, taktu. Msze św. sprawowane w parafii Księdza Prałata są naprawdę wyjątkowe, gdyż każda Msza św. jest precyzyjnie przygotowana liturgicznie, homiletycznie, a otwartość serca i gościnność ks. Ireneusza jest tak ujmująca, że dziękujemy Bogu i Księdzu Arcybiskupowi za wybór tak odpowiedzialnego kapłana do pełnienia tej funkcji.

– Kolejna Msza św. dla przedsiębiorców odprawiona zostanie w niedzielę 10 lipca. Czy możemy zaprosić przedsiębiorców – czytelników „Niedzieli” na tę celebrację, a następnie wykład tematyczny?

– Rzeczywiście, już w następną niedzielę,10 lipca, spotykamy się po raz kolejny u św. Józefa, by umocnić naszą pracę i posługę. Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30, a po niej zapraszamy na wykład, który poprowadzi ks. prof. US dr hab. Cezary Korzec, a tematem będzie pytanie: „Dlaczego Jezus preferował przedsiębiorców?”. Po Eucharystii i wykładzie zapraszamy na spotkanie, na którym można poznać osoby żyjące naszymi wartościami, podzielić się problemami i radościami codziennej pracy. Tak jak napisaliśmy na plakacie: „Wszyscy mogą zobaczyć, że prowadzenie firmy w duchu chrześcijańskim jest możliwe!”.

– Na koniec pytanie przyszłościowe: jakie macie plany i zamierzenia co do ubogacenia jeszcze Waszych spotkań?

– Jesteśmy jeszcze młodą grupą, tworzącą zręby działalności, ale w niedalekich planach mamy zamiar ogłosić Dzień Przedsiębiorcy. Miałby to być dzień wdzięczności Bogu za dotychczasowe dokonania, ale i refleksji nad naszą dotychczasową pracą. Jesteśmy pracodawcami, dlatego ten dzień nacechowany byłby też pytaniem, jakim jesteśmy wzorcem moralnym dla naszych pracowników. Wybraliśmy dzień 19 marca, a więc uroczystość św. Józefa, który jest naszym patronem wpisanym również do statutu. Już teraz zapraszamy na przyszły rok na pierwsze obchody tego dnia, a wszystkich zainteresowanych naszą działalnością i kontaktem z nami kierujemy na stronę internetową: www.mszadlaprzedsiebiorcow.szczecin.pl .

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunki rozwoju województwa śląskiego w rękach przedsiębiorców!

[ TEMATY ]

przedsiębiorca

Katowice

prezydent.pl

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego szykują wyjątkową okazję dla wszystkich przedsiębiorców. Już 11 kwietnia, podczas konferencji „Śląskie z potencjałem. Inteligentne specjalizacje. Nowe otwarcie”, przedstawiciele firm będą mogli przekazać władzom województwa swoje rekomendacje dotyczące kierunków rozwoju regionu.

Celem wydarzenia jest przedstawienie przez zaproszonych reprezentantów środowisk gospodarczych własnych doświadczeń oraz wskazówek dla samorządu województwa przy przygotowywaniu planów rozwoju województwa śląskiego, szczególnie w zakresie wydatkowania środków UE w perspektywie 2021-2027, a także funkcjonowania inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego i Strategii Rozwoju Gospodarczego Województwa Śląskiego do roku 2030.

CZYTAJ DALEJ

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

[ TEMATY ]

okno życia

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Okno życia to specjalnie przygotowane miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić swoje nowonarodzone dziecko. Zlokalizowane jest zawsze w dostępnym, a zarazem dyskretnym miejscu, otwartym przez całą dobę. Jest ostatecznością w tych wypadkach, gdzie nie doszło do zrzeczenia się praw rodzicielskich i przekazania dziecka do adopcji drogą prawną. Z jednej strony ma zapobiegać porzuceniom niemowląt, a z drugiej, być nieustannym głosem za życiem oraz alternatywą dla wyboru śmierci i aborcji.

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję