Reklama

Niedziela w Warszawie

Przedsmak ŚDM w Warszawie

Dni w Diecezjach w Warszawie 20-25 lipca będą przedsmakiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stolicę Polski odwiedzą goście z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Będą się modlić, ale także poznawać Warszawę i Mazowsze, polskie tradycje i nawiązywać znajomości z rodzinami, u których zamieszkają

Niedziela warszawska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Artur Stelmasiak

21 lipca, o godz.18 na pl. Piłsudskiego zacznie się koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

21 lipca, o godz.18 na pl. Piłsudskiego zacznie się koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni w Diecezjach mają przygotować duchowo pielgrzymów przed ŚDM, zintegrować młodzież, a gościom z zagranicy umożliwić poznanie historii Polski i goszczącego ich regionu.

W czasie dni poprzedzających ŚDM diecezje przyjmują biblijne nazwy. Archidiecezja warszawska wybrała nazwę Góry Moria, na której Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna, a diecezja warszawsko-praska przyjmie nazwę Betlejem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stolicę odwiedzi ponad 20 tys. zagranicznych pielgrzymów. Większość przyjedzie w środę 20 lipca. Parafie organizują w tym dniu przywitanie. Obejmie ono m.in. koncerty, przedstawienia, pikniki i inne formy integracji, zakończone wspólną modlitwą. Parafie przedstawią rodziny goszczące młodzież i pomogą zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zaprezentują się także same grupy pielgrzymkowe i ich opiekunowie.

Reklama

W tym dniu na Krakowskim Przedmieściu, na odcinku od kościoła Sióstr Wizytek aż po plac Zamkowy, od godz. 10 do godz. 22 będzie działać Miejska Strefy Kultury ŚDM (strefa pielgrzyma). Strefa będzie działać w tych godzinach aż do 24 lipca. Na scenie na skwerze Hoovera wieczorem odbywać się będą koncerty, a w ciągu dnia warsztaty, spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi. Działać będzie kino plenerowe prezentujące seanse z najważniejszymi dziełami polskiej kinematografii. Ważnym miejscem będzie Strefa Miłosierdzia tematycznie związana z programem Dnia Pielgrzymowania i Miłosierdzia, gdzie chętni będą mogli spełnić dobry uczynek bądź zasięgnąć informacji, gdzie mogą zgłosić się na długoterminowy wolontariat.

Dzień Historii...

Na czwartek 21 lipca w archidiecezji warszawskiej planowany jest Dzień Kultury i Historii. Będzie on poświęcony zwiedzaniu miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także Centrum Nauki Kopernik.

Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbędzie się oficjalne powitanie młodzieży. Młodzi, będą się gromadzić na placu już od godziny 18. Powitaniu będzie towarzyszyć multimedialne widowisko „Wiara. Nadzieja. Miłość”. Na wielopoziomowej scenie wystąpią wykonawcy z całego świata, m.in.: z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii, a także wielu polskich aktorów i wokalistów młodego pokolenia.

...i Kultury

Solistom towarzyszyć będą orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz połączone chóry Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod dyrekcją Radosława Labakhua i Piotra Rubika.

Reklama

Widowisko muzyczne składać się będzie z trzech części. W pierwszej odsłonie na scenie wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze Wspólnotą Shalom, której towarzyszyć będzie zespół Wiarygodni. Artyści zaprezentują program pieśni chwalebnych w różnych stylach muzycznych.

W drugiej części zagraniczni goście i wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży usłyszą najbardziej znane piosenki o stolicy, od „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma”. W tej części widowiska wykorzystane zostaną również ekrany multimedialne, na których przybliżona zostanie – dzięki uniwersalnemu językowi obrazu – historia i współczesność Warszawy i jej mieszkańców. Trzecią część koncertu wypełnią kompozycje Piotra Rubika, w tym premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.

W diecezji warszawsko-praskiej Dzień Historii i Kultury przypadnie w piątek. Czwartek, nazwany Dniem Mędrców, ma służyć zwiedzaniu, ale także spotkaniom grup pielgrzymów, wolontariuszy i gospodarzy w różnych rejonach diecezji.

Dzień pielgrzymowania i miłosierdzia

W piątek 22 lipca grupy będą miały czas na odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych Warszawy. Wiele parafii archidiecezji warszawskiej postanowiło zorganizować swoim gościom piesze pielgrzymki do sanktuariów. Młodzi dotrą m.in. do sanktuarium patronki stolicy – Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, odwiedzą sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie, archikatedrę warszawską, gdzie spoczywa św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński i kościoły przy Trakcie Królewskim

Reklama

W tym dniu uczestnicy Dni w Diecezjach będą mieli też możliwość spełnienia uczynków miłosierdzia – będą pomagać chorym i cierpiącym, sadzić drzewa, czy nawet wykonywać drobne prace remontowe (co zaoferowali pielgrzymi z zagranicy). O godz. 21, na zakończenie dnia, we wszystkich parafiach rozpocznie się nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie.

Warszawskie Uwielbienie

W sobotę 23 lipca organizatorzy zachęcają pielgrzymów do aktywności sportowej. Stolica udostępni baseny, boiska, korty i wiele innych obiektów. Nad przebiegiem tego dnia, trwającego do godzin popołudniowych, będą czuwać parafie.

Po południu o godz. 15. przy Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie rozpocznie się „Warszawskie Uwielbienie” czyli archidiecezjalne spotkanie młodzieży. Rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem zaplanowano koncerty ewangelizacyjne. Wystąpią: Arka Noego, Wiargodni oraz Wspólnota Shalom. O godz. 18, orszakiem służby liturgicznej, rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

„Warszawskie Uwielbienie” zakończy się koncertem uwielbieniowej muzyki chrześcijańskiej Maleo Reggae Rockers i 2 Tm 2,3. W czasie koncertu pielgrzymi będą mogli przechodzić przez Drzwi Jubileuszowe Świątyni Opatrzności Bożej.

Reklama

W diecezji warszawsko-praskiej 23 lipca został nazwany Dniem Wspólnoty. Przewidziano spotkanie centralne pod hasłem „Betlejem”. Rozpocznie się o godz. 14.30 , na terenie Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie (ul. Mehoffera 2), wielokulturowym korowodem symbolizującym pokłon trzech króli w Betlejem, w którym zaprezentują się poszczególne grupy i narodowości. Wydarzenie na Tarchominie będzie miało charakter religijno-kulturalny. Przewidziano m.in. koncert zespołu Maleo Reggae Rockers, tańce z wysp Pacyfiku, balet z Korei, ale najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. Formularz Mszy św. będzie pochodził z uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Do Wilanowa i na Tarchomin zaproszeni są wszyscy wierni, bez względu na wiek, zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Dzień z rodziną

Niedzielę 24 lipca parafie goszczące zagraniczną młodzież zaplanowały gościom czas według własnych pomysłów. Oprócz uroczystych Mszy św., będzie okazja na podziękowania i pożegnania oraz na spędzenia czasu indywidualnie z rodzinami, które przyjęły do swoich domów pielgrzymów. W wielu parafiach goście mogą się także spodziewać pikników, spotkań przy ognisku czy grillu.

Dzień później, w poniedziałek 25 lipca, pielgrzymi wyjadą do Krakowa, dokąd przybywać będą z innych diecezji wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niespodziewana wizyta Papieża w bazylice Ojców Franciszkanów

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

30.07

Grzegorz Gałązka

Przed godz. 18.00 Ojciec Święty Franciszek niespodziewanie nawiedził bazylikę ojców franciszkanów pw. św. Franciszka, położoną naprzeciwko Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Było to kolejne nieplanowane wydarzenie w trakcie wizyty papieża Franciszka w Polsce. Ojciec Święty idąc pieszo, w towarzystwie franciszkanina, przeszedł na drugą stronę ulicy i wszedł do bazyliki pw. św. Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Czesław Lang: moje wielkie marzenie się spełniło

2025-05-03 08:01

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

Fot. Karol Porwich

Czesław Lang

Czesław Lang

Czesław Lang nie ukrywa, że jest człowiekiem szczęśliwym. Spełniło się jego wielkie marzenie - został dziadkiem. "Na świat przyszła Karolina Chantal Lang-Lelangue, cudowny misiak. I to w niezwykłych okolicznościach” – opowiada dyrektor Tour de Pologne w rozmowie z PAP.

Polska Agencja Prasowa: Niedługo będzie pan świętować 70. urodziny. Czy zrealizował pan już wszystkie swoje marzenia?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję