Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2016, str. 28

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Raban” na przystanku do Krakowa

Na Jasną Górę przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przybywały grupy zagranicznych pielgrzymów. Modlitwę w sanktuarium zapowiedziało w tym czasie w sumie ponad 1,5 tys. grup z 30 krajów świata. Pragnieniem pielgrzymów było nawiedzenie Jasnej Góry – narodowego sanktuarium Polaków. Przybywali młodzi różnych narodowości, w charakterystycznych dla swojego kraju koszulkach, w kapeluszach lub w czapeczkach, z logo ŚDM, z chustami, flagami i przede wszystkim z radosnym uśmiechem. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej witali Maryję Jasnogórską. Przed Jej Obrazem bądź w innych miejscach klasztoru uczestniczyli w Eucharystii w swoich ojczystych językach. Modlili się pięknym śpiewem, a także w wielkiej ciszy i skupieniu. Potem chętnie zwiedzali sanktuarium, robili pamiątkowe zdjęcia, a czasem gdzieś na dziedzińcu czy przed Jasną Górą spontanicznie śpiewali, robiąc „raban” na ŚDM.

Reklama

18 lipca do częstochowskiego sanktuarium przybyło kilka grup z Francji, a także pielgrzymi m.in. z: Australii, Włoch, Hiszpanii, Jamajki i Meksyku. – Przyjechaliśmy, ponieważ słyszeliśmy o Matce Bożej Częstochowskiej i chcieliśmy otrzymać Jej błogosławieństwo – wyznał Deacon James Kandole Saturday, który przyjechał z 50-osobową grupą z Jamajki. – Polska jest szczególnym krajem, gdzie można znaleźć wiarę. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ludzie są otwarci i że przyjęli nas z wielką radością i czułością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Jasną Górę przybyła także 140-osobowa grupa z francuskiej diecezji Beauvais. Wraz z grupą przybył bp Jacques Benoit-Gonnin. Pośród pielgrzymów był także ks. Łukasz Jańczak, polski kapłan wyświęcony we Francji i pracujący tam już 8 lat: – Zatrzymaliśmy się w Częstochowie, ponieważ jest to punkt bardzo ważny na tej pielgrzymce. Sanktuarium, które trzeba odwiedzić, żeby zrozumieć, czym jest Polska, dusza Polaka i nasza wiara.

– Większość młodzieży, która przyjeżdża na Światowe Dni Młodzieży, pragnie również spotkać się z Kościołem, który jest w Polsce, a na tej drodze Jasna Góra ma szczególne miejsce – podkreślił bp Jacques Benoit-Gonnin.

19 lipca przybyła 800-osobowa grupa Francuzów, której towarzyszył bp Dominique Rey, biskup Fréjus-Toulon. – Zaczynamy naszą pielgrzymkę z Maryją, tak jak życie Jezusa – powiedział bp Rey. – To Ona pozwala nam wejść w tajemnice Chrystusa.

Reklama

Na Jasnej Górze modliła się również 30-osobowa grupa z Gwatemali. – W odpowiedzi na głos papieża Franciszka przyjechaliśmy na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – wyznała Maria Mercedes Gómez. – Liczymy na to, że będzie to dla nas ogromna przemiana, liczymy na zmiany samych siebie. Bardzo chcieliśmy też odwiedzić daleki kraj i przyjechać do Europy. Niektórzy spośród nas są po raz pierwszy w Europie. Wizyta na Jasnej Górze to wyjątkowe doświadczenie. Właśnie zobaczyliśmy Obraz Matki Bożej, to było dla nas ogromne przeżycie, najbardziej czekaliśmy na wyjazd do Częstochowy.

20 lipca Jasną Górę odwiedzili młodzi m.in. z: Francji, Korei Południowej, Chorwacji, Australii, Kanady, USA. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej modliło się ok. 1300 osób z diecezji Lyon we Francji. Eucharystii przewodniczył kard. Philippe Barbarin, metropolita Lyonu. – Wiedzieliśmy, że sercem Polski jest Jasna Góra. Z tego powodu postanowiliśmy najpierw przyjechać do Częstochowy – wyjaśnia kard. Barbarin.

Pielgrzymi z Australii, aby dostać się do Polski, spędzili w podróży ok. 24 godzin. Przybyli z diecezji Wilcannia-Forbes. Wraz z pielgrzymami przybył bp Columba Macbeth-Green, wywodzący się z Zakonu Paulinów.

Krótko

13 lipca prawie 600 osób przybyło w 12. Pieszej Pielgrzymce Bydgoskiej. Pielgrzymi przemierzyli 330 km w ciągu 11-13 dni. Kierownikiem był ks. Jacek Salwa.

Reklama

15 lipca, na odpust Matki Bożej Szkaplerznej, przyszły 2 duże grupy pieszych pielgrzymów. W 36. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło 1150 osób. Pielgrzymi wędrowali od 10 do 12 dni i pokonali trasę od 320 do 380 km. Tradycyjnie pątniczy trud podjął nowy metropolita przemyski abp Adam Szal. Co roku od ponad 30 lat przybywa pieszo wraz z wiernymi do Matki Jasnogórskiej. Kwatermistrzem pielgrzymki był ks. Robert Łuc. 82. Poznańska Piesza Pielgrzymka liczyła 1471 osób. Pątnicy, w zależności od miejsca wymarszu, wędrowali od 10 do 13 dni, pokonując średnio ok. 300 km. Kapelanem pielgrzymki był ks. Tomasz Kulka.

16 lipca dotarła jubileuszowa 40. Piesza Pielgrzymka z Krakowa-Skałki. Przewodnikami i duszpasterzami pielgrzymki są ojcowie z klasztoru Ojców Paulinów na Skałce i bracia klerycy z WSD Zakonu Paulinów. Pielgrzymkę prowadził o. Rafał Kwiecień, nowo wyświęcony kapłan w Zakonie Paulinów.

17 lipca przybyła Pielgrzymka Nowogródzian. Obecny był ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz tego środowiska. Spotkanie gromadzi co roku ludzi pamiętających o 11 bohaterskich siostrach nazaretankach, które w czasie II wojny światowej oddały życie za mieszkańców Nowogródka. Zginęły 1 sierpnia 1943 r., rozstrzelane przez hitlerowców. Zamordowane siostry beatyfikował w marcu 2000 r. papież Jan Paweł II.

Zapowiedź

31 lipca godz. 19, błonia jasnogórskie
Porywające rytmy, gorący latynoski temperament, ważna misja i uniwersalne przesłanie – to właśnie czeka nas na błoniach jasnogórskich 31 lipca, czyli w ostatnim dniu Światowych Dni Młodzieży.
Podczas koncertu Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka wykona dzieło „Misa por la Paz y la Justicia” – „Msza o Pokój i Sprawiedliwość”, wielkiego argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza.
Wstęp wolny!
Więcej wiadomości: www.jasnagora.com

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-07-27 09:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia wprowadziła płatność za parking w formie... modlitwy

2026-08-20 20:56

[ TEMATY ]

parking

Adobe Stock

Parafia w podpoznańskim Skórzewie wprowadziła niecodzienne opłaty za postój na parkingu. Za jedną godzinę postoju kierowcy „zapłacą” odmawiając modlitwę „Ojcze nasz”.

Posługę duszpasterską w parafii pw. św. Marcina i Wincentego oraz w parafii pw. bł. Stefana Wyszyńskiego w Skórzewie pełnią ojcowie paulini, którzy przejęli sąsiadujące ze sobą parafie położone w archidiecezji poznańskiej po nawiedzeniu Obrazu Jasnogórskiego w latach 2019-2022.
CZYTAJ DALEJ

Portal wpolityce.pl: Msza Święta wyrzucona z gdańskich obchodów 1 września!

2026-08-20 07:24

[ TEMATY ]

Gdańsk

II wojna światowa

Joanna Popławska/Niedziela

W programie tegorocznych obchodów 1 września pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku zabrakło uroczystej Mszy Świętej, która przez lata była częścią rocznicowych uroczystości - informuje portal wpolityce.pl.

Ratujmy mszę i Polskę… Pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września każdego roku tradycją stała się uroczysta msza św. w intencji pomordowanych polskich pocztowców. Tradycyjnie za te uroczystości była odpowiedzialna dyrekcja Poczty Polskiej. Od kilku lat tę rolę przejęło Miasto Gdańsk. Tymczasem kilka dni temu odpowiedzialny za to wydarzenie od strony sakralnej proboszcz parafii św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski otrzymał telefon z sekretariatu prezydent Gdańska, że tym razem mszy świętej ma nie być…? - pyta w mediach społecznościowych dziennikarz Mariusz Popielarz.
CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski o pierwszej wizycie przyszłego Piusa XI na Jasnej Górze

2026-08-21 11:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pius XI

Nuncjusz Apostolski

Vatican Media

Achille Ratti został wybrany na papieża 6 lutego 1922, krótko po powrocie z Polski

Achille Ratti został wybrany na papieża 6 lutego 1922, krótko po powrocie z Polski

W lipcu 1918 r. przyszły Pius XI podczas swojej pierwszej podróży poza Warszawę postanowił odwiedzić sanktuarium Królowej Polski w Częstochowie.

Kiedy Achille Ratti przybył do Warszawy 29 maja 1918 r., Polska nie była jeszcze niepodległym państwem. Kraj był wciąż podzielony i znajdował się pod kontrolą okupacyjnych władz wojskowych. Papież Benedykt XV wysłał ks. prał. Rattiego jako wizytatora apostolskiego, aby bezpośrednio poznał sytuację Kościoła i ludności katolickiej oraz reprezentował wobec narodu polskiego troskę Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję