Reklama

Dementi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patriarchat konstantynopolitański nie zamierza objąć swoją jurysdykcją Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla prawosławnego portalu „Orthodox Life” arcybiskup Job, reprezentant Konstantynopola w Światowej Radzie Kościołów. Wypowiedź była odpowiedzią na pogłoski, powtarzane przez niektóre media, szczególnie ukraińskie, że podczas niedawnej wizyty hierarchy w Kijowie miało paść takie zapewnienie. Zaniepokoiło ono patriarchat moskiewski, który sprawuje jurysdykcję nad tymi terenami. Sami prawosławni na Ukrainie są mocno podzieleni w związku z istnieniem niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie uznaje jurysdykcji patriarchy Cyryla, i kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, uznającego to zwierzchnictwo. Ta pierwsza grupa chce uniezależnienia od Rosji i z chęcią poddałaby się pod jurysdykcję Konstantynopola. Po tym oświadczeniu widać jednak, że droga do tego jest daleka, jeżeli w ogóle istnieje.

Abp Job dodał także, że patriarcha ekumeniczny działa w celu uzdrowienia sytuacji na Ukrainie, a szczególnie odbudowy jedności, a ewentualne przyjęcie pod swoją jurysdykcję Ukrainy pogorszyłoby jedynie sytuację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-08-17 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o dobry wybór prezydenta

Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 27

Bożena Sztajner/Niedziela

Królowo Polski, umiłowana Matko Narodu Polskiego!
CZYTAJ DALEJ

Katolik na wyborach

2025-05-06 14:43

Niedziela Ogólnopolska 19/2025, str. 32-33

[ TEMATY ]

wybory 2025

Adobe Stock

Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika, bo wynika z zaangażowania na rzecz dobra wspólnego. Czym katolicki wyborca powinien się kierować, wrzucając swój głos do urny, i na kogo może głosować?

Niecałe 2 lata temu Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski wydała dokument pn. Vademecum wyborcze katolika, w którym ujęte zostały kryteria wyborcze. Dokument wskazuje, że w sprawach wartości nienegocjowalnych, które dotyczą porządku moralnego, katolik nie może pójść na kompromis. Wśród kwestii, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji, są m.in. ochrona prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, prawa rodziny opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, a także ochrona wolności sumienia i stosunek do Kościoła. W tym kontekście warto przypomnieć stanowiska głównych kandydatów w wyścigu prezydenckim, ich dotychczasowe decyzje oraz wypowiedzi na poszczególne tematy moralne i etyczne.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: powojenne losy bohaterów AK

2025-05-17 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

​„Bić się czy nie bić? Powojenne wybory byłych żołnierzy Armii Krajowej na Ziemi Łódzkiej” to temat spotkania z dr Tomaszem Toborkiem, nawiązujący do rocznicy zakończenia II wojny światowej. Instytut Pamięci Narodowej realizuje projekt „Rok 45 – walka niezakończona”. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję