Reklama

Aspekty

Życie przy św. Jakubie

Z ks. kan. Stanisławem Czerwińskim, kustoszem sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie – o zbliżającym się jubileuszu, „Parlamencie Jakubowym” i planach na przyszłość – rozmawia Waldemar Hass

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

wywiad

Waldemar Hass

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław Czerwiński

Kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. kan. Stanisław
Czerwiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WALDEMAR HASS: – Księże Kustoszu, ten rok obfitował w „Jakubowe” wydarzenia, a chyba takim pierwszym, znaczącym była kolejna piesza pielgrzymka „Do Źródła św. Jakuba” z głogowskiej kolegiaty. Jednak wyjątkowy charakter będzie miała przyszłoroczna pielgrzymka. Dlaczego?

Reklama

KS. KAN. STANISŁAW CZERWIŃSKI: – Tegoroczna pielgrzymka z Głogowa do naszego sanktuarium odbyła się już po raz dwunasty. W jej trakcie zapowiedziana została następna, trzynasta pielgrzymka, która odbędzie się 18 czerwca 2017 r., jako że w tym dniu będziemy obchodzili dziesiątą rocznicę powstania sanktuarium w Jakubowie. Uroczystej Mszy św. z udziałem księży biskupów naszej diecezji oraz diecezji legnickiej będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Biskup ordynariusz Tadeusz Lityński wystosował również zaproszenie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pielgrzymi bardzo ucieszyli się z tych informacji o jubileuszowym charakterze przyszłorocznej pielgrzymki.
Poza tym dodam, że swój udział w tych obchodach zapowiedzieli księża kustosze z innych polskich sanktuariów św. Jakuba oraz bractwa. Zaproszenia zostaną wystosowane również do wszystkich parafii pw. św. Jakuba w Polsce, szkół noszących imię św. Jana Pawła II, a także władz samorządowych, służb mundurowych, górników pracujących w KGHM Polska Miedź SA i oczywiście wiernych naszej diecezji. Myślę też o zaproszeniu bractw św. Jakuba z zagranicy, na czele z tymi z Hiszpanii.

– Księże, Kustoszu wróćmy teraz jeszcze do tego, co wydarzyło się w bieżącym roku. Bractwo św. Jakuba Apostoła z Jakubowa oraz sanktuarium włączyły się w niezwykłą, ogólnopolską inicjatywę nazwaną „Parlamentem Jakubowym”, który zainaugurował swoją działalność 2 kwietnia we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– „Parlament Jakubowy” zgromadził grupę ludzi, przedstawicieli różnych podmiotów i organizacji z kraju, z udziałem gości z Hiszpanii, którzy pragną – ożywiając kult św. Jakuba – zwrócić uwagę na ogólnopolskie oznakowanie szlaków św. Jakuba, wykazują troskę o to, aby szlaki te oficjalnie wpisać do sieci Europejskich Dróg Kulturowych, aby przy parafiach pw. św. Jakuba i na jego szlakach pojawili się opiekunowie szlaku, troskę o schroniska czy też o liturgię ku czci św. Jakuba w Kościele w Polsce.

– Wkrótce w naszej ojczyźnie ustanowione zostanie nowe sanktuarium św. Jakuba Apostoła, co ma pewien związek z pierwszymi obradami „Parlamentu Jakubowego”. We współpracę z tym sanktuarium w archidiecezji wrocławskiej włączyło się już Bractwo św. Jakuba w Jakubowie.

Reklama

– Bardzo się cieszę, że owocem „Parlamentu Jakubowego”, tego pierwszego spotkania we Wrocławiu, jest powstałe, pierwsze w archidiecezji wrocławskiej, sanktuarium św. Jakuba Apostoła, w parafii w Małujowicach, w starej, pięknej świątyni. 25 września będzie uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jakuba przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, z udziałem m.in. naszego bractwa z Jakubowa. Zostałem też poproszony o podzielenie się tam świadectwem życia przy św. Jakubie zarówno tu, w sanktuarium, jak i w tym wymiarze krajowym.

– Ten rok to szczególny czas jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka w Krakowie...

– W naszej diecezji przeżywaliśmy główne obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski w Międzyrzeczu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla każdej parafii, dla kapłanów i księży biskupów muszle św. Jakuba ze znakiem krzyż – miecz i w środku, wewnątrz muszli, znak chrześcijaństwa – ryba i data 966 – 2016. Natomiast na zakończenie peregrynacji po naszej diecezji sanktuarium w Jakubowie nawiedziły też znaki Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona, które następnie przekazane zostały do diecezji legnickiej. Bardzo się cieszę, że mogliśmy również usłużyć pielgrzymom naszej diecezji, którzy wędrowali w pielgrzymce pieszej z Nowej Soli do Krakowa. Przekazaliśmy także kilka tysięcy ulotek promujących sanktuarium w językach polskim, niemieckim i angielskim, które były rozdawane młodzieży uczestniczącej w ŚDM. Jeśli chodzi oczywiście o ŚDM, to sam – przeżywając te spotkanie w Częstochowie i Krakowie – doświadczając tej radości i nadziei ludzi młodych, idąc ubrany w strój pielgrzyma, jako pierwszych na placu w Krakowie, wśród tysięcy wiernych, spotkałem... Hiszpanów. Oni od razu rozpoznali po muszli, że jestem związany z kultem św. Jakuba z Santiago, ja powiedziałem wtedy: „Tak, właśnie, jestem z «Santiago Polonia»”. To było dla mnie radosne spotkanie. Hiszpanie bardzo się cieszą z tego, że kult św. Jakuba w Polsce jest znany i ożywiany.
Taki pierwszy owoc ŚDM w naszym sanktuarium to wizyta młodego człowieka z Zielonej Góry, który postanowił wyruszyć do Santiago de Compostela. W czasie ŚDM rozmawiał on z ludźmi, którzy opowiedzieli mu o tym pielgrzymowaniu, i zrodziła się w nim taka nadzieja, że właśnie droga św. Jakuba, to bycie samemu, to odprawienie takich „rekolekcji”, jak on sam to nazwał – to wszystko na pewno pomoże mu odnaleźć sens i cel życia. Pozostawiając piękny wpis w Księdze Pielgrzymów, już 10 sierpnia wyruszył w drogę...

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Łukasz Nycz: nauczanie Jana Pawła II, proroka, jest ponadczasowe

[ TEMATY ]

wywiad

Jan Paweł II

Dzień Papieski

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Św. Jana Pawła II nazywamy często prorokiem. Nauczanie zaś proroków jest uniwersalne i ponad czasowe - mówi w rozmowie z KAI ks. Łukasz Nycz. Koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia opowiada o obchodzonym w najbliższą niedzielę Dniu Papieskim, a także przybliża praktykowane w Fundacji sposoby aktualizowania nauczania i postaci św. Jana Pawła II wśród młodego pokolenia.

Dawid Gospodarek (KAI): Jakie hasło towarzyszy tegorocznemu Dniowi Papieskiemu? Ks. Łukasz Nycz: - Hasło Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy” to przede wszystkim słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Marka, które wypowiedział w Ogrójcu pomiędzy modlitwą Jezusa a pojmaniem Go przez Żydów. Z jednej strony pokazują wielką determinację i gotowość Jezusa do realizacji woli swojego Ojca, a z drugiej strony są zachętą skierowaną do apostołów, aby starali się Go naśladować. Słowa te jako tytuł swojej przedostatniej książki poświęconej refleksji nad posługą biskupa w Kościele przyjął św. Jan Paweł II. Papież podzielił się w niej swoimi doświadczeniami posługi biskupiej, ale myślę, że każdy może znaleźć w niej wskazówki dotyczące swojego życia. Warto zwrócić uwagę chociażby na ostatni rozdział, gdzie św. Jan Paweł II zestawiał ze sobą postać Jezusa i Abrahama, pokazując w ich życiu gotowość do realizacji woli Bożej. Jest to jednocześnie główny temat, który chcemy odkrywać podczas tegorocznego Dnia Papieskiego - Chrystusa, który nieustanie powołuje człowieka, aby szedł i naśladował Go, a przez to pragnie obudzić w człowieku nadzieję. Wróćmy bowiem do sceny z Ogrójca, kiedy apostołowie są pełni smutku, strachu, niepewności, a Jezus mówi słowa pełne odwagi. Myślę, że każdy z nas doświadcza różnych trudności, przeciwności, braku nadziei, pytań o sens życia. Jezus staje wobec każdego człowieka i mówi – „wstań i chodź za mną”, chcę Ci pokazać drogę, która może jest trudna, tak jak były nią moja męka i śmierć, ale jeśli idziesz za mną, to ta droga poprowadzi Cię do rodności zmartwychwstania. Chcemy w ty dniu aby w serca ludzkie na nowo tchnąć nadzieję, która płynie od Chrystusa paschalnego.
CZYTAJ DALEJ

Masowa likwidacja szkół wiejskich

2025-04-04 23:53

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Ministerstwo Edukacji Narodowej z jednej strony zapewnia, że szkoły powinny być blisko uczniów, a z drugiej – daje ciche przyzwolenie na ich masowe zamykanie.

Lubelszczyzna stała się symbolem tej politycznej hipokryzji, bo właśnie tam kurator zgodził się na likwidację większej liczby szkół niż rok wcześniej zlikwidowano w całej Polsce. W województwie mazowieckim do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło 13 wniosków o likwidację szkół. Jednocześnie Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wdrażać projekty, które mają rzekomo ratować edukację na wsi. Czym jednak jest to całe spóźnione „ratowanie"? Czy zwykłą zasłoną dymną? Czy naprawdę nie dzieje się nic niebywałego? Dla setek uczniów i nauczycieli, którzy właśnie dowiedzieli się, że ich szkoła znika z mapy edukacyjnej, jest to zapewne bardzo pocieszające.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję