Reklama

Niedziela Małopolska

Każdemu życiu TAK!

Niedziela małopolska 40/2016, str. 1

[ TEMATY ]

marsz

życie

Ramona Heim/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mają Państwo plany na przyszłą niedzielę? Wielu mieszkańców Krakowa już je ma – 9 października wezmą udział w „I Małopolskim Marszu dla Życia i Rodziny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Wydarzenie, objęte honorowym patronatem kard. Stanisława Dziwisza oraz wojewody małopolskiego Józefa Pilcha, organizuje Akcja Katolicka Archidiecezji Krakowskiej, we współpracy z dziesięcioma podmiotami z Małopolski.

– Mamy nadzieję, że będzie to publiczna deklaracja nas wszystkich, że jesteśmy za poszanowaniem życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz za rodziną. Trzeba o tym przypominać co pewien czas. Ma to również wymiar edukacyjny. Zapraszamy więc rodziców z dziećmi i wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje przekonania. Zaczynamy o godz. 10 w sanktuarium św. Jana Pawła II Mszą św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego i z udziałem licznych kapłanów, opiekunów grup. Będą z nami również m.in.: delegacje z diecezji bielsko-żywieckiej i tarnowskiej, a także orkiestra z kopalni „Janina” w Libiążu – informuje czytelników „Niedzieli” Grażyna Kominek, prezes Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Hasłem organizowanego w Dzień Papieski marszu będzie: „Życiu – TAK!”. – My mieliśmy szczęście, bo nasi rodzice szanowali życie od poczęcia. Jednak dziś trzeba zaapelować do wszystkich ludzi, by swoją egoistyczną interwencją nie przeszkadzali narodzić się tym, których dotknęła np. niepełnosprawność – mówi Grażyna Kominek, która przez 10 lat pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo. – Wiem od rodziców tych dzieci, że gdyby nie one, nie rozwinęliby się aż tak pod względem duchowym. Jedna z matek powiedziała mi: „Sama siebie nie poznaję. Nie sądziłam, że będzie mnie stać, by służyć temu dziecku z taką radością”. Przez ideę marszu chcemy ponadto uczcić św. Jana Pawła II. Tak go kochaliśmy, gdy był tu z nami. Teraz mamy okazję pokazać, że wciąż jest nam bliski – zachęca pani prezes.

Z kolei zaangażowany w logistykę przedsięwzięcia Stefan Majerczak uzupełnia: – Przewidujemy udział kilku tysięcy osób. O inicjatywę dopytują się ludzie z całej Polski. Po Mszy św. przejdziemy do sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a następnie ulicami św. Siostry Faustyny, Fredry, Tischnera, Wadowicką, przez Rondo Matecznego i ul. Kalwaryjską. Tam dołączy do nas człon utworzony – z myślą o osobach starszych i z małymi dziećmi – przy kościele św. Józefa. Ulicami Krakowską i Stradomską, a następnie Grodzką przejdziemy na Rynek Główny, gdzie przy kościele św. Wojciecha przygotowaliśmy kilka wystąpień pro-life oraz koncert zespołu dziecięcego. W czasie przemarszu będziemy przypominać m.in. nauczanie św. Jana Pawła II oraz innych osób, które bronią życia.

Zapytany, dlaczego to właśnie Akcja Katolicka jest głównym organizatorem wydarzenia, mój rozmówca wyjaśnia: – My zawsze włączamy się w żywy nurt tego, co dzieje się w społeczeństwie. Zwłaszcza w temacie dotyczącym godności życia i rodziny.

2016-09-29 08:52

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mali bohaterowie z Przemysłowej

Niedziela łódzka 46/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

marsz

Dagmara Zalewska

Marsz Pamięci w hołdzie małym bohaterom z obozu na Przemysłowej

Marsz Pamięci w hołdzie małym bohaterom z obozu na Przemysłowej
By przywrócić pamięć o małych bohaterach z „Obozu na Przemysłowej” i oddać im należny hołd, już po raz trzeci łodzianie modlili się oraz przeszli w Marszu Pamięci pod Pomnik Pękniętego Serca. Przewodniczył im abp Marek Jędraszewski, inicjator Marszu Pamięci.
CZYTAJ DALEJ

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez Johna-Kennedy'ego Anyanwu, kustosza klasztoru kapucynów w Enugu, wynika, że 13 zakonników z katolickiej wspólnoty w Ridgeway w stanie Enugu jechało na południe do Obudy, miasta leżącego w stanie Cross Rover, gdzie odpoczywali w górskim kurorcie Obudu Ranch Resort.
CZYTAJ DALEJ

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Pracom konklawe będzie przewodniczyć dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin jako najstarszy pod względem nominacji kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję