Nazywano go „poetą saksofonu”. Michał Kulenty, wybitny instrumentalista jazzowy, zmarł 3 stycznia br. w wieku 61 lat. Grał również na fortepianie, flecie, klarnecie, oboju i na wielu instrumentach ludowych. Twórca, dla którego sacrum i wiara odgrywały w muzyce ważną rolę. Zostawił wielki dorobek w świecie polskiego jazzu.
Michał Kulenty urodził się w 1956 r. Ukończył dwie uczelnie: Uniwersytet Warszawski – filologia polska (1980 r.) oraz Akademię Muzyczną w Warszawie – klasyka saksofonu (1985 r.). Jako muzyk jazzowy współpracował z orkiestrami symfonicznymi, grupami jazzowymi, tworzył muzykę teatralną i filmową, koncertował także jako solista. Był również wybitnym twórcą i cenionym pedagogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W swojej twórczości Michał Kulenty łączył jazz z folklorem i z sacrum. Jego praca oraz wkład w kulturę zostały dostrzeżone – w 2015 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w lipcu 2016 r. został odznaczony przez ministra Piotra Glińskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.
Twórczość Michała Kulentego była muzyką z pogranicza, w której elementy ludowe łączyły się z muzyką jazzową i klasyczną. Współpracował z muzykami i twórcami, takimi jak: Czesław Niemen, Piotr Szczepanik, zespół Trebunie Tutki, Krzysztof Ścierański, Yo-Yo Ma oraz innymi znakomitymi muzykami polskimi, irlandzkimi i amerykańskimi.
Reklama
Współpracował z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Filharmonią Narodową, i formacjami jazzowymi. Stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, z którym nagrał dwie płyty – „Polska” w 1990 r. i „Głos na rozstaju” w 1996 r. Z dyskografii Michała Kulentego należy wymienić także płyty: „Impresje” (2003 r.), „Przesłanie” (2006 r.) i „Dusza w uszach” (2016 r.). Często współpracował z zespołami tworzącymi muzykę chrześcijańską, m.in. z Arką Noego, Deus Meus, Saurelem. Na zlecenie prymasa Polski kard. Józefa Glempa napisał muzykę do „Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”. Zostawił po sobie także kompozycje „Przypowieść” i „Krzyż na rozstaju”.
Michał Kulenty należał do najważniejszych polskich organizacji muzycznych, m.in. do ZAiKS-u, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Z pasją i oddaniem pracował dla Polskiego Radia. W Biurze Programowym Polskiego Radia był doradcą muzycznym i twórcą radiowym oraz autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.
Ten wybitny muzyk jazzowy był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego i dyrektorem Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów. Prowadził warsztaty na temat komunikacji społecznej.
Jako wybitny polski instrumentalista jazzowy Michał Kulenty swoją twórczością pokazał, że jazz można łączyć z sacrum, z Dobrą Nowiną, co w pewnym sensie było powrotem do korzeni muzyki jazzowej.
Więcej na: mkulenty.kdm.pl; polskieradio.pl; jazzforum.com.pl .