Reklama

Niedziela Legnicka

Światowe Dni Młodzieży – reaktywacja

Niedziela legnicka 11/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

spotkanie

zaproszenia

Monika Breitenfellner-Pasiut i Dorota Dzielędziak

Z burmistrzem Kirchundem

Z burmistrzem Kirchundem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży powinny nadal trwać – tak powiedział Franciszek. Żeby odwiedziny naszej grupy w Polsce miały dalsze efekty, zapraszamy Was do pobytu w Kirchundem” – tymi słowami Elmar Greiten – koordynator i organizator wyjazdu na ŚDM z niemieckiej diecezji Padeborn – zaprosił młodzież z Kamiennej Góry z rewizytą w rejon Nadrenii Północnej Westfalii.

Odpowiadając na zaproszenie, parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze zorganizowała wyjazd młodzieży do Niemiec (20-24 lutego). Ks. Paweł Adres przebywał z 50-osobowa grupą w parafii Kirchundem. W przygotowanie i przebieg wyjazdu zaangażowały się uczestniczące w ŚDM Dorota Dzielędziak, Ewa Kociołek oraz Monika Breitenfellner-Pasiut, która pełniła też nieocenioną rolę tłumacza. Grupa została zakwaterowana w należącym do KAB (Die Katholische Arbeitnehmer-Bewegung czyli Ruchu Pracowników Katolickich) hotelu Joseph Gockeln Haus w Rahrbach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drogowskazy

Opracowany przez niemieckich organizatorów plan pobytu naszej grupy był bardzo bogaty i urozmaicony. Przebiegał on pod hasłem „ŚDM – Reaktywacja”. Początkiem realizacji projektu była Eucharystia. Wraz z ks. Pawłem Najświętszą Ofiarę sprawował miejscowy proboszcz ks. Heribert Ferber oraz ks. Reinhard Lenz z Freudenbergu, który był w Polsce i w Legnicy razem z niemiecką grupą ŚDM. Witając nas powiedział m.in. – Macie w Polsce, w Krakowie, dwie Drogi Światłości – św. Jana Pawła II i św. Siostrę Faustynę, którzy są drogowskazem miłosierdzia dla współczesnego świata. Zostaliśmy ze sobą połączeni we wspólnocie braterstwa, która jest wyrazem miłosierdzia. Życzę wam Bożego błogosławieństwa na czas pobytu w Niemczech oraz na każdy dzień życia.

Natomiast ks. Paweł Adres odwołał się do słów św. Jana Pawła II, że nie będzie jedności pomiędzy narodami, jeżeli nie będzie jedności ducha. A jedność ducha najlepiej i najbardziej wyraża się w Eucharystii i we wspólnej modlitwie. W oprawę liturgii Mszy św. zaangażowała się niemiecka grupa „Horyzont”, z którą podzieliliśmy czytania i wspólnie śpiewaliśmy pieśni w dwu wersjach językowych – w tym hymn ŚDM „Błogosławieni, miłosierni.”

Reklama

Smak chleba

Następny dzień rozpoczęliśmy od nietypowej atrakcji – zwiedzenia dużej, nowoczesnej piekarni. Jej właściciel osobiście pokazał nam cykl produkcyjny pysznego pieczywa, którego smak poznaliśmy podczas wspólnego śniadania w piekarni oraz w czasie hotelowych posiłków.

Zostaliśmy też zaproszeni do katolickiego gimnazjum Maryi Królowej w Altenhundem, gdzie nasza młodzież uczestniczyła w różnych zajęciach szkolnych. Pobyt w szkole zakończył się wspólną modlitwą w klasztornym kościele. Podczas oficjalnego spotkania miało miejsce powitanie naszej grupy przez burmistrza Kirchundem Andreasa Reinery. Nawiązał on do ŚDM w Polsce, które nadal są żywe w sercach i wspomnieniach niemieckich uczestników, organizujących cykliczne spotkania, aby dzielić się doświadczeniem wiary zaczerpniętej od papieża Franciszka i młodzieży świata w Krakowie. Zaproszenie naszej grupy było wyrazem podziękowania za świadectwo wiary oraz gościnność Polaków. Polska młodzież w ludowych strojach krótko zaprezentowała nasze miasto i powiat, którego najcenniejszą perłą jest sanktuarium w Krzeszowie oraz wręczyła Burmistrzowi chleb z kamiennogórskiej piekarni i albumy ukazujące piękno i bogactwo krajobrazowe oraz duchowe naszej diecezji.

Oficjalnie

W oficjalnym spotkaniu uczestniczyli także księża z okręgu duszpasterskiego Kirchundem, w skład którego wchodzi 12 parafii. Dyrektor okręgu ks. Heinrich Schmidt i ks. Paweł Adres podpisali Dyplom Przyjaźni, nawiązujący przyjacielskie relacje z parafią Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Na dyplomie w obu językach umieszczono napis: „Razem zakorzenieni w Jezusie Chrystusie. Okręg Duszpasterski Kirchundem i Okręgowy Związek Olpe-Siegen KAB bardzo serdecznie dziękuje za gościnę podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Polsce i za dni ponownego spotkania 2017” w Niemczech. W modlitwie i poprzez wspólną wiarę pozostańmy nadal w trwałej przyjaźni”.

Reklama

Bez kompleksów

Słowa wdzięczności za ŚDM i świadectwo wiary Polaków skierowała także przedstawicielka rady parafialnej, której córka miała okazję być w Krakowie. Natomiast ks. Reinhard Lenz zachęcał naszą młodzież, aby pozbyła się „kompleksu Wschodu”, czyli smutku i narzekania, aby żyć radością Ducha Świętego działającego w Kościele. Radość tą po raz kolejny – na życzenie Gospodarzy – nasza grupa wytańczyła i wyśpiewała wraz ze słowami hymnu ŚDM.

Dopełnieniem dnia była Eucharystia dla mieszkających tu emigrantów z Polski, sprawowana przez ks. Pawła w sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kohlhagen.

Oficjalne spotkanie z przedstawicielami miejscowej władzy miało miejsce także w Wuppertalu, który jest partnerskim miastem Legnicy. Zostaliśmy przyjęci przez panią wiceburmistrz w sali obrad ratusza. Następnie zobaczyliśmy największą atrakcję tego miasta – liczacą ponad 100 lat kolej, której wagoniki zawieszone są na wysokości 8 m nad powierzchnią ziemi. 10 km jej trasy przebiega nad rzeką na wysokości 12 m od lustra wody. Z Wuppertalu udaliśmy się do Kolonii, gdzie podziwiliśmy pomnik przedstawiający trzy etapy życia św. Edyty Stein. Odwiedziliśmy też kościół św. Marcina, Muzeum Rzymskie, „most zakochanych” oraz stare miasto. Głównym celem pobytu w Kolonii było nawiedzenie największego i najważniejszego kościoła – katedry św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO budowla jest siedzibą arcybiskupstwa, wizytówką Kolonii i całych Niemiec. Przedmiotem szczególnego kultu są tutaj relikwie Trzech Króli, które mogliśmy zobaczyć z bliska. Z inicjatywy organizatorów ks. Paweł sprawował tu Eucharystię, podczas której nasz licealista Piotr miał zaszczyt grać na katedralnych organach.

Reklama

Modlitwy

W ostatnim dniu zostaliśmy zaproszeni do Międzyzakładowego Ośrodka Szkoleniowego firmy LEWA w Attendorn, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach szkoleniowych. Młodzież z zainteresowaniem zobaczyła jak programuje się roboty, które następnie wykonują np. elementy do samochodów. Zakład powstał na terenie byłego szpitala, gdzie znajduje się istniejący do dziś niewielki szpitalny kościół św. Barbary. Posługuje w nim polski kapłan ks. Tomasz Choiński, który opowiedział nam historię tego miejsca. Dzięki jego uprzejmości mieliśmy w tym kościele możliwość krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu i wspólnej modlitwy.

Następnie udaliśmy się do XIV-wiecznej kolegiaty św. Jana Chrzciciela. Zachwyciło nas w niej barokowe wnętrze – pochylone kolumny, piękne witraże, ambona i organy, na których Piotr także miał możliwość zagrać.

Z racji kończącego się karnawału, który w rejonie Kolonii jest hucznie świętowany, w naszym hotelu odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyła także niemiecka młodzież. Przy dobrej muzyce i smacznym jedzeniu zabawa przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.

Jak w niebie

Zakończeniem feryjnego pobytu młodzieży w Niemczech była Eucharystia sprawowana przez ks. Pawła i ks. Reinharda Lenza w hotelowej kaplicy. Wzajemnym podziękowaniom nie było końca. Gospodarze dziękowali nam za świadectwo żywej, naturalnej wiary, dzięki której „czuli się z nami jak w niebie”. We wszystkich zwiedzanych miejscach – nie tylko sakralnych – towarzyszyły nam flagi i banery ŚDM oraz hymn „Błogosławieni, miłosierni”, a ks. Paweł „nie opuścił” żadnej okazji do modlitwy i publicznego oddawania czci Panu Bogu. Byliśmy świadkami wiary także dla siebie nawzajem. Ks. Paweł „odkurzał” konfesjonały w niemieckich kościołach i służył z posługą sakramentu pokuty, z której korzystała nasza młodzież.

Reklama

Dziękując organizatorom za niezwykłą gościnność i wszelkie dobro, które stało się naszym udziałem, ks. Paweł z upoważnienia proboszcza, ks. Piotra Smolińskiego, zaprosił niemiecką młodzież do ponownego odwiedzenia Polski i pobytu w naszej parafii.

Należy jeszcze podkreślić, że ten atrakcyjny pod wieloma względami wyjazd kamiennogórskiej ŚDM-owej młodzieży do Niemiec był dofinansowany przez Burmistrza Kamiennej Góry, Urzędy Gminy w Kamiennej Górze i w Lubawce oraz ks. proboszcza Piotra Smolińskiego. Natomiast koszty naszego pobytu w Niemczech w znacznej części pokrywali Gospodarze – za co wszystkim Dobrodziejom składamy serdeczne Bóg zapłać!

2017-03-08 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Polaków z Kresów na rumuńskiej Bukowinie

Niedziela wrocławska 29/2014

[ TEMATY ]

spotkanie

Polacy

Janusz Gajdamowicz

Stowarzyszenie Odra-Niemen od kilku lat integruje środowiska Polaków na Kresach i aktywnie działa na rzecz mieszkających poza granicami rodaków. W ostatnim tygodniu czerwca doszło do spotkania naszych rodaków z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Nadniestrza z Polakami zamieszkującymi w Rumunii. Na Bukowinę przybyli także reprezentanci środowisk patriotycznych z Polski, w tym z Wrocławia.
Ku wielkiemu zaskoczeniu przybyłych gości, Polonia w Rumunii okazała się świetnie zorganizowana i niezwykle gościnna. Dom Polski w Suczawie – wybudowany w latach 1903-1907, w czasach komunistycznych odebrany Polakom, oddany w ich ręce w 1997 r. – jest dzisiaj siedzibą Związku Polaków w Rumunii. Jego prezesem jest obecnie Gerwazy Longher, także poseł na Sejm w Rumunii. Jak podkreśla w rozmowie, Bukowina może być dzisiaj wzorem do naśladowania dla całej Europy w funkcjonowaniu i rozwijaniu się licznych mniejszości narodowych na terenie przyjaznego dla nich państwa i szanującej ich prawa Rumunii. Redaktor naczelna miesięcznika „Polonus”, Stanisława Jakimowska, chętnie opowiada o historii sztandaru przechowywanego potajemnie w komunistycznych czasach, o odzyskaniu po latach Domu Polskiego i codziennej pracy na rzecz rumuńskiej Polonii.
Liczy ona obecnie ok. 3 tys. osób, a większość zamieszkuje w okręgu Suczawa. Niezwykle miłych i gościnnych Polaków znajdziemy w Nowym Sołońcu, Pleszy i Pojana Mikuli. To miejscowości zamieszkane w większości przez potomków górali czadeckich przybyłych na te tereny na początku XIX wieku. Do dzisiaj kultywują nasze tradycje, przekazują język i religię katolicką dla ósmego już pokolenia, i świetnie się organizują wokół Domów Polskich znajdujących się w każdej z tych miejscowości. Na uwagę zasługuje także miejscowość Kaczyka, gdzie znajdziemy kopalnię soli założoną 200 lat temu przez przybyłych tam górników z Wieliczki i Bochni. W pobliżu kopalni na małym wzniesieniu wyróżnia się kościół, który zarazem jest sanktuarium Matki Bożej Kaczyckiej – od 1905 r. przybywają tu liczne pielgrzymki. Przed kościołem znajduje się plac i figura Jana Pawła II, którego kult widoczny jest w Rumunii na każdym kroku. Liczne pomniki, portrety i witraże w kościołach (nawet w stolicy państwa – Bukareszcie) bardzo cieszą turystów z ojczyzny. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy na świecie kościół pod wezwaniem błogosławionego, a teraz świętego Jana Pawła II został konsekrowany 21 maja 2011 r. w Pojanie Mikuli.
W takim historycznym miejscu i w otoczeniu przepięknych górskich widoków młodzi Polacy z dawnych Kresów spędzili pracowity czas, uczestnicząc w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Odra-Niemen pod nazwą „Trzeci Sektor w Europie Wschodniej”, a zwieńczeniem wydarzeń był Festiwal Talentów Artystycznych, który odbył się w nowo powstałych Domach Polskich w Pleszy i Nowym Sołońcu.
Wizyta u Polaków w Rumunii przyniosła mnóstwo wrażeń, zawiązało się wiele przyjaźni, a w pamięci na długo pozostanie piękno rumuńskiej Bukowiny. Na pożegnanie usłyszeliśmy od gospodarzy: „Pamiętajcie – tu też jest Polska!”.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję