Reklama

Niedziela Rzeszowska

Spalać się dla drugiego człowieka

Niedziela rzeszowska 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

spotkanie

Akcja Katolicka

Marian Salwik

Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej w Cmolasie

Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej w Cmolasie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce są słowa „Idźcie i głoście”. Do jego wypełniania powołany jest każdy chrześcijanin – poprzez głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa wiary. Uczestnicy spotkania dekanalnego Akcji Katolickiej, które odbyło się w sobotę, 11 marca br. w Cmolasie, mieli okazję przekonać się – za sprawą wykładu o. Stanisława Adama Wargackiego, werbisty – jak to dawanie świadectwa wyglądało w warunkach misyjnych (w Papui – Nowej Gwinei) oraz jaką rolę w przekazie wiary odgrywa kultura.

Zanim członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej (z dekanatów: Kolbuszowa-Wschód i Kolbuszowa-Zachód wraz z asystentami kościelnymi: ks. Michałem Batorem i ks. Józefem Jaworskim) wysłuchali wykładu, zebrali się w cmolaskim sanktuarium Przemienienia Pańskiego na nowennie przed łaskami słynącym obrazem Pana Jezusa Przemienionego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ojciec S. A. Wargacki SVD opowiedział najpierw o swojej drodze do Zgromadzenia Misjonarzy Werbistów i do kapłaństwa, a następnie o trwającej w latach 1981-1991 pracy misyjnej w Papui – Nowej Gwinei. Pośród barwnych opowieści z papuaskiej ziemi wybrzmiało także słowo „inkulturacja”, czyli przekształcenie autentycznych wartości kulturowych przez ich integrację w chrześcijaństwie. „«Ochrzciliśmy” to, co było pogańskie!” – mówił misjonarz, podkreślając, że rdzenni mieszkańcy wyspy mieli – w konglomeracie wierzeń animistycznych – pierwotne pojęcie Boga jako Istoty Najwyższej.

Transponując doświadczenia pracy misyjnej do działania Akcji Katolickiej, o. Wargacki podkreślił, że świeccy – podobnie jak misjonarze – muszą być ambasadorami wiary. Jako antropolog kultury nawiązał do pojęcia ponowoczesności, której piewcy sugerują, że nie ma już jednej prawdy. Jeśli jednak usunie się sacrum, kto lub co nada sens życiu człowieka? Umieszczenie w miejsce sacrum rozumu czy wiary w postęp zaowocowało w XX w. ideologiami totalitarnymi. Tymczasem człowiek został przez Stwórcę „zaprogramowany” na wiarę w Boga.

Kaznodzieja zauważył, że świat nie jest idealny. We wszystkim jest pęknięcie. Można się zastanawiać, czy jest ono pochodną grzechu pierworodnego. Czasami jednak przez to pęknięcie przedostaje się światło – jako efekt naszego „spalania się” dla drugiego człowieka. Chodzi o to, żeby z tego „spalania się” został na dnie popiołu – jak w cytowanym przez o. Wargackiego wierszu C. K. Norwida pt. „Po to właśnie” – „gwiaździsty diament”, czyli dusza nieśmiertelna – „wiekuistego zwycięstwa zaranie”.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejna już akcja „zima w mieście”

Niedziela łódzka 9/2019, str. I

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Marianna Strugińska-Felczyńska

W lesie dłutowskim przy makiecie samolotu „Łoś”

W lesie dłutowskim przy makiecie samolotu „Łoś”
Już osiemnaście lat parafialny odział Akcji Katolickiej z parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu zajmuje się organizacją czasu wolnego – zimą i latem – dla dzieci i młodzieży. Każdego roku z takiej formy spędzenia wolnego czasu korzysta ponad setka dzieci. W tym roku, w drugim tygodniu ferii, w przygotowanej przez AK ofercie wzięło udział ponad 50 osób.
CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24

[ TEMATY ]

siostry

Licheń

zebranie plenarne

żeńskie zgromadzenia zakonne

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Tematem przewodnim spotkania będzie "Życie konsekrowane w dobie 'popołudnia chrześcijaństwa'. Wezwanie do głębi". W ciągu trzech dni zagadnienie to poprowadzi w formie wykładów S. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Bundestag wybrał w drugim podejściu Friedricha Merza na kanclerza

2025-05-06 16:49

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Niemiecki parlament wybrał we wtorek w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów – poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia Kloeckner. Wymagana większość absolutna wynosi 316 głosów.

Przeciwko głosowało 289 parlamentarzystów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję