Eucharystii w sosnowieckiej katedrze przewodniczył Pasterz diecezji bp Grzegorz Kaszak. Wraz z nim modlili się m.in. bp Piotr Skucha, bp Jerzy Maculewicz z Uzbekistanu, ks. kanclerz Mariusz Karaś i ks. rektor Konrad Kościk. W bazylice zgromadziły się rzesze diecezjan, przedstawiciele Sejmu i Senatu z naszej diecezji oraz wicepremier Piotr Gliński i europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Wyjątkowy charakter liturgii podkreślała oprawa muzyczna – „Msza koronacyjna C-dur” Mozarta w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody oraz Chóru Instytutu Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach z solistami: Kamilą Nowak, Katarzyną Ćwiek, Kamilem Bieniem i Tomaszem Theilem. Po liturgii odczytany został list gratulacyjny marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Głos zabrał też wicepremier Piotr Gliński, który gratulując 25 lat istnienia diecezji życzył, by w dalszym ciągu Kościół sosnowiecki jednoczył Polaków i umacniał wartości katolickie obecne od tysiąca lat w naszym państwie. Po Eucharystii biskupi i kapłani modlili się przy grobie pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB, a parlamentarzyści złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą katastrofę smoleńską.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał, że drogą prowadzącą do Boga jest zaufanie i posłuszeństwo. – Pan Bóg zaprosił Maryję do wzięcia udziału w wyzwoleniu człowieka od wszelkiego zła, które nie tylko go niszczy, ale odbiera mu szczęście – to na ziemi i to w wieczności. Niech Matka Boża będzie dla nas wzorem, jak postępować w życiu. Bo ileż to dobra spływa na ziemię, kiedy człowiek wierzy i bezgranicznie ufa Bogu. Jest Mu posłuszny, nawet jeśli nie rozumie Jego żądań, Jego woli – powiedział bp Grzegorz Kaszak. Podkreślił również, że św. Jan Paweł II wybrał na datę utworzenia naszej diecezji uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dzień, w którym nasze oczy zwracają się ku Przenajświętszej Pani. – Dokładnie 25 marca 1992 r. Ojciec Święty bullą „Totus Tuus Poloniae populus” erygował 13 nowych diecezji, a wśród nich diecezję sosnowiecką. Papież chciał, aby Kościół w Polsce stał się jeszcze bardziej efektywny i sprawniejszy w wypełnianiu swojej misji, aby wierni mieli łatwiejszy dostęp do Pana Boga – powiedział Biskup sosnowiecki.
Podsumowując 25-letnią historię diecezji Pasterz Kościoła sosnowieckiego wskazał na niektóre aspekty działalności Kościoła partykularnego. – Powstały struktury, które uaktywniły Kościół: Kuria Diecezjalna z jej wydziałami, Sąd Biskupi, diecezjalna Caritas. Warto też wspomnieć o wspaniałych dokonaniach, jakie miały miejsce w tym okresie. W czasie istnienia diecezji sosnowieckiej wybudowano 62 kościoły parafialne, oprócz tego dwa są jeszcze w budowie. Oznacza to, że 40% wszystkich świątyń w naszej diecezji to kościoły nowe. Spośród naszych księży 59 zasługuje na zaszczytne miano budowniczych kościołów. To dzięki nim i rzeszy świeckich osób, które te budowy wspierały modlitwą, pracą rąk własnych i ofiarami pieniężnymi, możemy chwalić Pana w nowych świątyniach. W Będzinie wybudowaliśmy Dom św. Józefa, w którym mieści się m.in. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. A ileż w tym czasie wykonano remontów kościołów i budynków parafialnych. Przeprowadzano je wielkim nakładem pracy księży proboszczów i środków finansowych pochodzących od wielu darczyńców – zaznaczył Kaznodzieja.
W opinii Hierarchy Kościół sosnowiecki od samego początku swego istnienia stoi na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o opiekę duszpasterską i pomoc człowiekowi, szczególnie temu, któremu drogi życiowe się pogmatwały i skomplikowały, który potrzebuje wsparcia moralnego, duchowego i materialnego. – Na terenie naszej diecezji funkcjonują m.in.: Wspólnota „Betlejem”, którą tworzą mieszkańcy mający za sobą bolesne doświadczenie bezdomności, uzależnienia, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia oraz Centrum Służby Rodzinie i Życiu z świetnie działającym ośrodkiem adopcyjnym, dzięki któremu tylko w 2016 r. 70 dzieci znalazło nowe rodziny. Natomiast nasze centrum w tym czasie udzieliło dwa i pół tysiąca porad specjalistycznych. A cóż dopiero powiedzieć o działalności naszej Caritas. W Diecezjalnym Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, jak do tej pory, udzieliliśmy pomocy 14 matkom i 17 dzieciom. Nasz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Będzinie obejmuje opieką 60 osób rocznie, a schroniska dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie zapewniają schronienie dla ponad 100 osób. Nasza stołówka w Olkuszu rocznie wydaje ok. 44 tys. ciepłych posiłków. To tylko niektóre przykłady, o innych będziemy mówić w czasie trwania roku jubileuszowego naszej diecezji, który dziś uroczyście rozpoczynamy – wyliczał biskup Grzegorz.
Podczas liturgii sosnowiecki Biskup poświęcił także figury Matki Bożej Fatimskiej, które w roku srebrnego jubileuszu diecezji będą peregrynować po rodzinach naszej diecezji. – W 1917 r. Maryja ostrzegła świat przed skutkami trwania ludzkości w grzechu i pokazała sposoby ratunku przed tragediami i nieszczęściami. Orędzie Matki Bożej to wezwanie do pokuty i nawrócenia, zachęta do wynagradzania za grzechy nasze i całego świata. Przyjmijcie, proszę, naszą ukochaną Matkę pod postacią tej figury do naszych domów, rodzin. Podejmijmy Ją jak najgodniej, oddając Jej cześć i uwielbienie. Niech broni nas i nasze rodziny od niebezpieczeństw i obdarza radością i pokojem – podkreślił bp Grzegorz Kaszak. Zapowiedział również, że nasza diecezja weźmie udział w projekcie charytatywnym „Rodzina Rodzinie”, prowadzonym przez Caritas Polska, i zaopiekuje się finansowo dwudziestoma pięcioma rodzinami w Syrii.