Reklama

Chrystus przy słupie biczowania

Niedziela rzeszowska 11/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zabytkowym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach znajduje się sanktuarium Pana Jezusa Ubiczowanego. Z dokumentu historycznego dowiadujemy się, iż słynąca łaskami figura barokowa, przedstawiająca Chrystusa Ubiczowanego przywiązanego do kamiennego słupa, była czczona już ok. 1700 r. Znajdowała się wówczas w kaplicy zwanej "Więzieniem Chrystusa", którą ufundował mieszczanin gorlicki o nazwisku Cieślik. W roku 1705 biskup krakowski Kazimierz Łubieński dokonał aktu poświęcenia figury. W okresie rozbiorów Rzeczypospolitej nieustannie szerzył się kult Jezusa Ubiczowanego wśród wiernych. W czasie I wojny światowej, w 1915 r. podczas walk o Gorlice, kościół wraz z kaplicą został bardzo zniszczony. Kościół odbudowano w latach 1921-31, natomiast kaplica została rozebrana, a figura przeniesiona do nawy północnej kościoła.
Ówczesny proboszcz gorlicki, ks. Franciszek Gawlik przekazał figurę do konserwacji. W 1963 r. bp Jerzy Ablewicz, ordynariusz diecezji tarnowskiej, dokonał aktu poświęcenia nowego ołtarza w kościele wykonanego z kamienia i żelaza, celem umieszczenia w nim figury. Ustanowił również każdy wtorek dniem Nowenny do Pana Jezusa Ubiczowanego, po której odprawiano Mszę św. z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
Obecnie w każdy trzeci wtorek miesiąca przy ołtarzu Chrystusa Ubiczowanego jest odprawiana Msza św. z homilią, w intencji zmarłych i żyjących czcicieli Chrystusa Ubiczowanego, w intencjach składanych przez miejscowych wiernych oraz pielgrzymów.
Uroczystości odpustowe odbywają się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowacka nazwała... szurami obrońców dzieci przed wulgarną edukacją seksualną

2025-08-08 08:18

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

Barbara Nowacka

szur

szurnięty

oszołom

PAP

Barbara Nowacka nazwała rodziców protestujących przeciwko tzw. edukacji zdrowotnej "szurami"

Barbara Nowacka nazwała rodziców protestujących przeciwko tzw. edukacji zdrowotnej szurami

Minister Edukacji Narodowej znów bulwersuje swoimi wypowiedziami i obraża Polaków. W jednej z telewizji, wszystkich zatroskanych rodziców, którzy protestowali przeciwko wprowadzeniu do szkół tylnymi drzwiami wulgarnej edukacji seksualnej pod płaszczykiem edukacji zdrowotnej nazwała obraźliwym mianem "szurów" (od słowa "szurnięty").

Nie milkną echa wprowadzenia od 1 września 2025 r. do polskich szkół (podstawowych, począwszy od kl. IV, i ponadpodstawowych) nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej. Choć nazwa brzmi niewinnie, jego treść może mieć katastrofalne skutki dla moralnego i duchowego rozwoju dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Św. Dominik - apostoł modlitwy różańcowej

Głęboka cisza obejmuje każdego, kto opuszczając tętniące miejskim życiem ulice Bolonii, przekroczy progi kościoła św. Dominika. Położona przy placu o tej samej nazwie bazylika San Domenico jest jednym z najważniejszych miejsc kultu w stolicy regionu Emilia-Romania. To tu przechowywane są doczesne szczątki św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego Ojców Dominikanów i apostoła Różańca

W styczniu 1218 r. św. Dominik przybył do Bolonii i zamieszkał wraz z braćmi w klasztorze przy kościele pw. Oczyszczenia Najświętszej Panny Maryi, wówczas znajdującym się poza murami miasta. Wobec potrzeby większej siedziby, w 1219 r. św. Dominik osiadł na stałe w klasztorze San Nicolò delle Vigne, na którego miejscu stoi obecna bazylika Dominikanów. Tutaj św. Dominik osobiście przewodniczył dwóm pierwszym zgromadzeniom ogólnym, mającym na celu zdefiniowanie podstawowych praw Reguły. Tutaj też 6 sierpnia 1221 r. Święty zmarł i został pochowany. Kanonizował go 13 lipca 1234 r. papież Grzegorz IX.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Wielkie Charytatywne Malowanie

2025-08-09 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Stowarzyszenie „Szczypta Dobra”, na co dzień zajmująca się m.in. akcją „Zupa na Pietrynie” po raz drugi zorganizowało Wielkie Charytatywne Malowanie, z którego dochód przeznaczony zostanie osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję