Reklama

Parafia Chrystusa Króla w Bolesławcu

Akcja w akcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu podejmuje swoje działania zgodnie z cyklem roku liturgicznego. Członkowie AK zaznaczają swą obecność przede wszystkim podczas uroczystości religijnych, dbając wraz z ks. Józefem Gołębiowskim, proboszczem parafii, o ich piękne przygotowanie. Podejmują też wiele innych inicjatyw: przygotowanie szopki, ciemnicy i Bożego grobu i ustrojenie kościoła na święta, odpust parafialny (zarazem święto patronalne Akcji) - to wszystko wymaga zaangażowania i wysiłku. To są uroczystości stałe, a przecież w ciągu roku jest wiele innych wydarzeń religijnych, w przygotowanie których członkowie Akcji również się włączają. Od niedawna w zakres ich obowiązków weszło przygotowanie Dnia Papieskiego. Kiedy w ubiegłym roku przybył do Krakowa Ojciec Święty, to właśnie dzięki Akcji Katolickiej mieszkańcy Bolesławca mogli na chwilę zatrzymać się i pomyśleć nad przekazywanymi przez Jana Pawła II prawdami. Przez trzy dni prowadzony był przez członków Akcji Apel Jasnogórski w łączności z Papieżem. Były to chwile modlitwy, wspólnego śpiewu, refleksji. Potem przyszedł jubileusz 20-lecia naszej parafii, a jeszcze później Msza św. za Ojczyznę z racji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Także wobec tych wydarzeń członkowie AK nie pozostawali bierni. Zaangażowali się w nie - przygotowali wystrój świątyni, oprawę liturgiczną Eucharystii, przyjęli gości przybyłych na uroczystości.
Dbałość o piękno liturgii łączy się w bolesławieckim Oddziale AK również z dbałością o obiekty sakralne. Na terenie parafii stoi pomnik Jana Pawła II i figura Chrystusa Króla Wszechświata. Patrząc na te rzeźby widać, że są bliskie mieszkańcom parafii - zadbany teren wokół pomników, kwiaty, dbanie o to, by były oświetlone - to wszystko spoczywa na barkach członków Akcji.
Żadna grupa kościelna nie może pracować samotnie. Tak też i oddział AK bierze czynny udział w wydarzeniach na terenie diecezji legnickiej. Formacyjne rekolekcje, dni skupienia, uroczystości diecezjalne, I Krajowy Kongres Akcji Katolickiej - podczas tych wydarzeń zawsze obecny był ktoś z Bolesławca, z parafii Chrystusa Króla. Aby dzielić się doświadczeniami i czerpać z bogactwa różnorodnych działań innych Oddziałów, jesienią 2001 r. odbyło się w parafii I rejonowe spotkanie akcji katolickiej z udziałem asystenta kościelnego Akcji ks. Jana Klinkowskiego. W spotkaniu wzięli udział m. in. przedstawiciele innych bolesławieckich Oddziałów Akcji, a także goście z Wykrot i Gierałtowa.
Za sprawą Akcji Katolickiej rozwija się w parafii także ruch pielgrzymkowy. Odbyła się już pielgrzymka do Częstochowy, do Krzeszowa, Lichenia, szlakiem papieskim do Krakowa Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Organizując takie wyjazdy dla mieszkańców parafii, członkowie AK wprowadzają piękny zwyczaj - po powrocie z każdej pielgrzymki zamawiana jest Msza św. dziękczynna.
W parafii prężnie działa Grupa Charytatywna Akcji Katolickiej, współpracującą ściśle z diecezjalną Caritas. Każdy, kto chciałby skorzystać z pomocy, może co wtorek przyjść do domu parafialnego, gdzie panie pełnią dyżur. Z drugiej strony - każdy, kto chciałby ofiarować pomoc materialną (odzież, obuwie, zabawki itp.) może także przyjść we wtorki i pozostawić ofiarowane rzeczy. Panie opiekują się rodzinami najuboższymi i wielodzietnymi, stąd podejmują wiele działań z myślą o zdobyciu pieniędzy i żywności. W Wielką Sobotę, kiedy święcone są pokarmy, w kościele stoi kosz, do którego można wkładać produkty przekazywane później najbardziej potrzebującym parafianom. Akcja włącza się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (sprzedaż świec wigilijnych) i sprzedaż "chlebków miłości" na Wielkanoc. Zebrane pieniądze są dzielone - część jest przekazywana do diecezjalnej Caritas, a część pozostaje w parafii i jest przeznaczana na pomoc potrzebującym. Podobne zbiórki odbywają się także w Tygodniu Miłosierdzia.
Sama pomoc materialna to jednak nie wszystko. Osoby samotne, starsze potrzebują bliskości, towarzystwa, spotkań. Dlatego Grupa Charytatywna organizuje takie spotkania, najczęściej opłatkowe, ale też włącza się w przygotowanie diecezjalnych spotkań dla osób starszych w Zagórzu i Lwówku, organizowanych przez Caritas. Pomaga też w przygotowaniu spotkań opłatkowych dla członków parafialnego Żywego Różańca.
Oprócz opieki nad rodzinami i osobami starszymi Grupa Charytatywna nie zapomina o dzieciach i młodzieży. Było więc zimowisko podczas ferii, zorganizowane przy współpracy z Caritas, wiosenny festyn dla niepełnosprawnych, na którym głównie bawiły się dzieci i młodzież. Oddział zawsze jest życzliwy osobom niepełnosprawnym i chętnie pomaga w przygotowaniu takich spotkań, jak rejonowy opłatek czy Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa.
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej otrzymał 24 listopada 2002 r. w uroczystość Chrystusa Króla nagrodę i wyróżnienie przyznane przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Wręczyli je bp Stefan Regmunt i asystent Akcji Katolickiej Diecezji Legnickiej ks. Jan Klinkowski. Ta forma wyróżnienia będzie na pewno bodźcem do podejmowania kolejnych działań dla dobra parafii i Kościoła. Członkowie Oddziału chcieliby włączyć w swoje szeregi więcej młodzieży. Na naszym osiedlu mieszka wielu młodych ludzi, którzy być może czekają na jakąś podpowiedź, propozycję. Jest na pewno wielu, którzy chcieliby bardziej angażować się w życie Kościoła.
Okazja jest doskonała. W tym roku jest wiele do zrobienia. Rok 2003 jest Rokiem Różańca i w diecezji ma się odbyć kongres poświęcony tej formie modlitwy. W tym czasie także przypada 25. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Jest to też Europejski Rok Osób Niepełnosprawnych. Mając w pamięci ubiegłoroczną pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i akt oddania świata Bożemu Miłosierdziu, może warto w jakiś szczególny sposób zatrzymać się nad prawdą o Bożym Miłosierdziu - czym jest, jakie znaczenie ma w życiu człowieka, jak powinno odzwierciedlać się w miłosierdziu okazywanym bliźnim? Zachętą do tego może być również fakt, że na bolesławieckim osiedlu Polski Czerwony Krzyż tworzy schronisko dla osób bezdomnych i ofiar przemocy. Może to będzie pole do owocnej współpracy organizacji pozarządowej z parafialną grupą?
Możliwości jest wiele. Dobrym dziełom Pan Bóg będzie z pewnością błogosławił. Oby tylko wystarczyło sił i zapału ludziom gotowym podjąć czekające ich wyzwania. Tego Parafialnemu Oddziałowi Akcji Katolickiej z bolesławieckiej parafii Chrystusa Króla serdecznie życzę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję