5 sierpnia br. minęło 10 lat od śmierci kard. Jeana-Marie Lustigera, który zostawił wielki ślad nie tylko w Kościele we Francji, ale również w całym francuskim życiu kulturalnym i społecznym. Zdaniem rozmówców dziennika „La Croix”, który zmarłemu purpuratowi poświęcił obszerny tekst, zasługi kard. Lustigera, który przez 24 lata przewodził archidiecezji paryskiej, są następujące:
Był liderem francuskiej katolickiej opinii publicznej. Jego głos był słyszalny nie tylko w środowisku kościelnym, ale też w debacie narodowej. Dziennikarze pytali go o zdanie, bo miał wiele do powiedzenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zasługi dla kultury to przede wszystkim decyzja o przejęciu i restauracji XIII-wiecznego Kolegium Bernardynów w Paryżu, które w zamiarze hierarchy miało się stać witryną katolickiej kultury we Francji. Nie doczekał otwarcia, zmarł rok wcześniej. Pierwszym gościem w odnowionym kolegium był w 2008 r. papież Benedykt XVI. Na polu komunikacji z kolei kard. Lustiger był fundatorem radia katolickiego – Radio Notre Dame, przemianowanego później na KTO.
Wielką zasługą purpurata, o której wspomniał „La Croix”, była reforma paryskiego seminarium duchownego, do którego wprowadzono rok propedeutyczny, a później połączono formację filozoficzną, teologiczną i duchową z formacją pastoralną. Poszczególne roczniki seminarium duchownego mieszczą się przy paryskich parafiach, gdzie klerycy żyją we wspólnocie z będącymi ich przewodnikami księżmi. Ten model został przejęty w wielu diecezjach francuskich i nie tylko.