Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dar dla Kalnej

Obraz zatytułowany „Jezus Król Polski” na stałe zagościł w parafii św. Antoniego w Kalnej – miejscu, gdzie przed kościołem znajduje się 10-metrowa figura Chrystusa Króla, druga co do wielkości w Polsce. Uroczystości połączone z wprowadzeniem obrazu odbyły się 5 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bogu dziękuję, że w naszej parafii 9 kwietnia 2003 r. nastąpiła intronizacja Chrystusa Króla. Wszystkie grupy z parafii ofiarowały Mu swoje serce i złożyły deklaracje, że Chrystus Król będzie na tronach naszych serc. Od tego czasu stale doświadczamy Jego opieki – nigdy nie było nawałnic, a ludziom żyje się dostatnio. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni za podarowany obraz, który w dniu intronizacji był w Łagiewnikach, i tam był uczczony przez wiernych – mówi proboszcz parafii w Kalnej, ks. kan. Kazimierz Hanzlik.

Reklama

Stanisława Tomczyk ze Stowarzyszenia „Róża” z Łodygowic podkreśla, obraz został ofiarowany parafii przez Fundację Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża” z Krakowa i Polską Rację Stanu. Przekazał go prezes Polskiej Racji Stanu Józef Kurecki. – Obraz został namalowany przez Danielę Pocentę z potrzeby serca. Artystkę zainspirował ks. Tadeusz Kiersztyn, który wspierał ją modlitwami przed Najświętszym Sakramentem – przypomniał J. Kurecki. – Założyciel i opiekun Fundacji, ks. Kiersztyn, podjął starania o otwarcie procesu beatyfikacyjnego Rozalii Celakówny, co nastąpiło 5 listopada 1996 r. W listopadzie 1996 r. staraniem naszej Fundacji została wykonana i złożona w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie złota korona z 4 orłami, jako wotum dziękczynne narodu za otwarcie procesu Rozalii Celakówny. Pani Daniela wzorowała się na tej koronie, zawierając w niej symbole polskie. Orły wyrażają to, że intronizacja dokonała się w narodzie polskim – mówi prezes Fundacji Serca Jezusa Barbara Pasternak ze Szczyglic. – Obraz został wniesiony do kościoła w Kalnej dokładnie w 1. rocznicę intronizacji dokonanej dla Śląska i Beskidów 5 sierpnia 2016 r. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Osuchowej. Uroczysta Rota Aktu Intronizacji z Nihil obstat Episkopatu Polski, była wygłoszona w obecności władzy duchownej i świeckiej Ziemi Śląskiej – podkreśla Janusz Bauerek – jeden z współorganizatorów wydarzenia w Kalnej. – Tamten akt poprzedził akt intronizacji, który odbył się w Łagiewnikach 19 listopada 2016 r. z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP – dodaje ks. Hanzlik. Stanisława Tomczyk wspomina, że w 2005 r. ks. Kiersztyn zaczął jeździć do zamku w Łodygowicach. – Zobaczył wystawę moich prac plastycznych i wygłosił referat o intronizacji. Po 12 latach historia zatoczyła koło – podkreśla p. Tomczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obraz wniesiono procesyjnie do kościoła w Kalnej. O godz. 12 była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem Proboszcza, w koncelebrze z emerytowanym ks. kan. Eugeniuszem Miłosiem z diecezji rzeszowskiej i ks. Błażejem Brykiem z archidiecezji katowickiej (prowadzącym w tym czasie w Kalnej rekolekcje dla ministrantów). – Pan Bóg był zawsze Królem i Panem świata, bo jest jego stwórcą. Za faktem intronizacji powinno pójść całkowite nawrócenie – mówił w homilii ks. Miłoś. Po Mszy św. kapłani wraz z wiernymi odnowili Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, i udali się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W czasie procesji ks. Hanzlik błogosławił cztery strony Polski i świata.

Uroczystość grą i śpiewem ubogacił Wojciech Hytroś. W uroczystości uczestniczyli m.in.: rodzeństwo ks. Kiersztyna, Związek Podhalan, Grupa Rekonstrukcyjna NSZ, Fundacja Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża”, Polska Racja Stanu, przedstawiciele władz lokalnych, Polacy z Zaolzia, wierni z Polski i zagranicy. Jak poformował ks. Miłoś, w listopadzie br. jest planowane w Krakowie odnowienie Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powołani do świętości

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2017, str. 1

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

uroczystość

Ks. Krzysztof Hawro

Mozaika w łagiewnickim sanktuarium przedstawiająca świętych i błogosławionych

Mozaika w łagiewnickim sanktuarium przedstawiająca świętych i błogosławionych
Zbliżająca się uroczystość Wszystkich Świętych kieruje naszą uwagę na niebo. I dobrze. Jest to przypomnienie naszego chrześcijańskiego powołania do świętości. Wydaje się, że wszyscy wiedzą, czym jest świętość i na czym ona polega. A jednak nasza wiedza nie do końca pokrywa się z tym, co jest istotą świętości. Świętość kojarzy się nam z miłosierdziem, ze spełnieniem wielu dobrych uczynków, z wypełnieniem przykazań itp. Z tym wszystkim świętość jest związana, ale jej istota polega na czymś innym. Można być dobrodusznym, miłosiernym, a jednocześnie świętym nie być. Można wypełniać dobre uczynki, skrupulatnie przestrzegać przykazań, i świętym dalej nie być. „Święty” to nie znaczy „dobrze postępujący” albo „człowiek o wysokim poziomie moralnym”. Świętość jest darem, nie można jej sobie wypracować, zasłużyć na nią przez dobre uczynki, ale można ją otrzymać w prezencie. Pamiętam z czasów nauki w szkole podstawowej, jak od pani katechetki dostałem obrazek, na odwrocie którego były zapisane następujące słowa: „Świętość to czynienie woli Bożej z uśmiechem”.
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Kolejni nowo wyświęceni polscy księża u Leona XIV

2026-06-25 20:18

[ TEMATY ]

abp Stanisław Budzik

Papież Leon XIV

polscy kapłani

@Vatican Media

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Neoprezbiterzy Archidiecezji Lubelskiej wraz z ks. abpem Stanisławem Budzikiem

Spotkanie z Leonem XIV, Eucharystia przy grobie św. Jana Pawła II oraz modlitwa o wierność powołaniu – to najważniejsze punkty pielgrzymki do Rzymu neoprezbiterów z archidiecezji lubelskiej i archidiecezji poznańskiej. W rozmowie z Vatican News podkreślają, że pierwsze tygodnie kapłaństwa chcieli przeżyć w sercu Kościoła, prosząc o papieskie błogosławieństwo na rozpoczynającą się posługę.

Do Rzymu pielgrzymowali nowo wyświęceni księża archidiecezji lubelskiej wraz z metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem oraz przełożonymi Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Centralnym punktem ich pobytu była audiencja generalna z Leonem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję