Senat RP oddał hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
Reklama
Wspecjalnej uchwale, która została podjęta jednogłośnie, Senat RP uczcił 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oddano hołd temu „wybitnemu Polakowi i kapłanowi – męczennikowi, który odegrał historyczną rolę w najnowszych dziejach Polski” – czytamy w uchwale. Przypomniano, że od sierpnia 1980 r. ks. Popiełuszko był związany ze środowiskami robotniczymi, a w czasie strajków w Hucie Warszawa odprawiał Msze św. dla protestujących. „Od 28 lutego 1982 r. odprawiał w Warszawie w żoliborskim sanktuarium św. Stanisława Kostki comiesięczne Msze św. w intencji Ojczyzny, które gromadziły tysiące wiernych z całej Polski. 19 maja 1983 r. celebrował pogrzeb zamordowanego przez milicjantów z komendy Milicji Obywatelskiej przy ul. Jezuickiej w Warszawie Grzegorza Przemyka, a we wrześniu 1983 r. zorganizował pierwszą pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę” – napisano. Przypomniano, że ze względu na swoją posługę duszpasterską ks. Popiełuszko był prześladowany przez władze PRL, które chciały zamknąć mu usta przez zastraszenie, a gdy to nie dało rezultatów – przez zabójstwo. Kapłan przeczuwał swoją śmierć. Gdy we wrześniu 1984 r. odwiedził rodziców, do ojca powiedział: „Jak mnie zabiją, to po mnie nie płaczcie”. „Polacy zadawali sobie pytanie: dlaczego zabito kapłana, który z Ewangelii czerpał inspirację i który słowami św. Pawła: «Zło dobrem zwyciężaj» wyrażał prawdziwą troskę o bliźniego, bo w każdym upatrywał dobro” – zauważono w uchwale Senatu.
Red.
Liczymy na Węgry
Polak, Węgier – dwa bratanki – to przysłowie, jak można sądzić po wizycie Viktora Orbána, szefa węgierskiego rządu w Polsce, wciąż obowiązuje, a słowa Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, że „możemy liczyć na Węgry”, nie są gołosłowne. Prezes PiS ujawnił, że jego spotkanie z premierem Orbánem dotyczyło sytuacji w Unii Europejskiej. – Była m.in. mowa o tym, co robić dalej, jak wspólnie przygotowywać się do ewentualnych zmian w Unii – podkreślił. Premier Orbán, który w Warszawie wypowiedział wiele miłych słów pod adresem rządzących, zapewnia im spory komfort. Nie raz, nie dwa zapowiadał, że nie zostawi nas samych wobec ingerencji unijnych biurokratów w sprawy Polski. Teraz to potwierdził. – To, co się dzieje wobec Polski w UE, to błąd polityczny i zachowanie niegodne. Z Polską należy rozmawiać z szacunkiem, tak jak jest napisane w traktacie unijnym – powiedział Orbán w czasie konferencji z polską premier Beatą Szydło. – Znam zarzuty dotyczące naruszania praworządności przez Polskę i wiem, że są bezpodstawne. Nie ma miejsca dla inkwizycji politycznej w UE!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
wd
Sądowy kompromis
Reklama
To musiało się zdarzyć. W tygodniu poprzedzającym przedstawienie przez Andrzeja Dudę projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym – co wiadomo nieoficjalnie – miał zostać zawarty kompromis między prezydentem i liderami PiS. Kompromis miał dotyczyć m.in. tego, że w ustawie o KRS nie będzie skracania kadencji jej członków, a nowi będą wybierani większością trzech piątych głosów w Sejmie – tak jak chciał tego wcześniej Andrzej Duda. Natomiast w ustawie o Sądzie Najwyższym o wygaszeniu funkcji obecnych sędziów będzie decydowało kryterium emerytalne – wiek dla kobiet i mężczyzn ma wynosić 65 lat. To oznacza, że gdy ustawa wejdzie w życie, automatycznie zostanie wygaszony mandat I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, która wkrótce kończy 65 lat. 25 września 2017 r. prezydent Duda wygłosił oświadczenie w sprawie ustaw reformujących sądy, zaproponował m.in. zmianę konstytucji ws. KRS. Następnie rozpoczęły się konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat reformy wymiaru sprawiedliwości.
wd
Przyjaciele z Brytanii
Dla polskiego rządu brexit był niemiłą niespodzianką z wielu przyczyn. Nagle niepewny stał się status Polaków, którzy zdecydowali się mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii, pogrzebana została też idea bliskiej współpracy obu krajów w Unii Europejskiej. Dla obu państw nie do przyjęcia wszak były i są próby pozbawiania ich narodowej tożsamości, narzucania woli najsilniejszych krajów UE. Teraz Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, w specjalnym liście do Polaków zapewniła o tym, że zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, w tym miliona obywateli Polski, jest jednym z jej pierwszych celów podczas negocjacji związanych z wyjściem z Unii.
wd
Nowe miasta
Osiem nowych miast pojawi się od 1 stycznia 2018 r. w Polsce. Miejski status otrzymają: Wiślica, Łagów i Radoszyce (Świętokrzyskie), Józefów nad Wisłą (Lubelskie), Otyń (Lubuskie), Chełmiec (Małopolska), Sanniki (Mazowieckie) i Tułowice (Opolskie). Zmiana statusu nie przynosi lawinowych zmian, choć na nie otwiera – przyznają wójtowie przyszłych miast. Zmiana zawsze integruje lokalną społeczność, dotychczasowe wsie stają się miastami, wójtowie – burmistrzami, ale trzeba też liczyć się z podniesieniem podatków dla mieszkańców.
wd