Reklama
edytorial
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
z różnych stron
7
medale i odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
8
ks. Franciszek Blachnicki założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka
Rozmowa o owocach życia ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, i kierunkach, które wskazał dla współczesnego Kościoła.
11
temat numeru: wołanie o trzeźwość
Jest duża grupa dzieci niezdiagnozowanych, u których nie było okazji, żeby wykryć FAS. Bardzo mały procent kobiet jest w stanie zadeklarować, że w czasie całej, podkreślam: całej, ciąży nie wypiły ani kropli alkoholu – mówi Dorota Polańska
„Aby Polska była Polską, musimy odzyskać trzeźwość, tak jak sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość” – napisali w specjalnym przesłaniu uczestnicy Narodowego Kongresu Trzeźwości
12-14
rozmawiamy o manewrach wojskowych Zapad 2017
Rozmowa o znaczeniu rosyjskich manewrów wojskowych Zapad 2017 na Białorusi
16-17
7 października - święto Matki Bożej Różańcowej
„Non virtus, non arma, non duces, sed Mariae Rosiae victores nos fecit” – Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami
20-21
29
wiara i życie
30-31
liturgia tygodnia
Dla chrześcijan wzorem właściwego postępowania jest przede wszystkim Jezus Chrystus. Moralność chrześcijańska ma charakter chrystomorficzny, to znaczy polega na naśladowaniu Chrystusa.
32-33
felieton
35
36-37
fakty I opinie
38
rozmaitości
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Komisja Europejska się rozsierdziła. I to znów na Polskę. Tylko patrzeć, jak pozwie nas do Trybunału Sprawiedliwości i zagrozi sankcjami.
40-41
42
kultura
44
bliżej świata • Ukraina
45
800 lat • 1217 - 2017 • Piotrków Trybunalski
Piotrków Trybunalski zaliczany jest do grona najstarszych miast Polski. 800-letnia historia miasta wiąże się z kształtowaniem państwowości polskiej, w której Piotrków odgrywał kluczową rolę. Dziś to nowoczesne miasto, w którym pamięta się o tradycji i historii, jednocześnie w sposób wizjonerski patrzy w przyszłość
46-49
XVII Dzień Papieski
52-53
Niedziela młodych
Łukasz Grabałowski – na co dzień pracuje w korporacji, od 3 lat jest też organistą w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Zafascynowany głębią i pięknem liturgii i muzyki, która jest jej częścią, organizuje warsztaty muzyki liturgicznej. Nam opowiedział o tym, jak odkrył tę muzykę, i o tym, jak zaraża innych do śpiewania
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
– Rodzinny dom stanowi wspólnotę niepowtarzalnej szansy uczenia się człowieczeństwa.
Ponad pół tysiąca młodych ludzi modliło się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej w święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży.
W święto Podwyższenia Krzyża mieszkańcy Bielska-Białej modlili się na wzgórzu Trzy Lipki u stóp jubileuszowego krzyża górującego nad stolicą Podbeskidzia.
Niedziela częstochowska
W tegoroczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego na Kalwarii w Praszce wpisuje się zakończenie budowy ostatnich z 33 kaplic Dróżek Pasyjnych na tamtejszej Kalwarii.
W kolegiacie pw. św. Lamberta w Radomsku 17 września br. odbyła się uroczystość odpustowa połączona w tym roku z wizytacją kanoniczną. Sumie odpustowej przewodniczył bp Antoni Długosz.
Dni Długoszowskie w Kłobucku zorganizowało Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa”.
Podziwiamy wielkich Polaków za sposób życia cechujący się wszechstronną kulturą postępowania. Pamiętam listy, które wychodziły spod pióra kard. Stefana Wyszyńskiego, którymi cieszyli się ich liczni odbiorcy.
Niedziela podlaska
Przyjechali z daleka, z Płocka, z Torunia, by w Siemiatyczach rozmawiać o trzeźwości i przeszkodach, które stoją na drodze do życia w trzeźwości.
Msza św. w intencji poległych pod Olszewem we wrześniu 1939 r. rozpoczęła uroczystości upamiętniające 78. rocznicę krwawej bitwy.
Jednym z patronów tego roku w naszej Ojczyźnie – wolą polskich biskupów i parlamentu – jest bł. Honorat Koźmiński, którego ziemskie życie dobiegło końca 100 lat temu.
Niedziela kielecka
Klasztor Sióstr Norbertanek w Imbramowicach to na co dzień miejsce ciszy i kontemplacji oraz mieszkanie dwunastu sióstr, jednak w ostatni tydzień sierpnia rozbrzmiewało ono modlitwą dziękczynną, muzyką, licznymi wydarzeniami kulturalnymi i duchowymi.
Według wielce prawdopodobnych podań, przez Stary Żarnowiec – obszar dzisiejszej parafii Łany Wielkie, przechodził i nauczał św. Wojciech w drodze do Gniezna, być może w 996 r.
Kapliczki, postumenty z figurami świętych i przydrożne krzyże stanowią bogactwo wielu naszych parafii. Większość z nich posiada charakter wotywny, z wieloma wiążą się ciekawe historie, przy maryjnych w październiku będzie odmawiana modlitwa różańcowa.
Niedziela małopolska
Parafie chętnie włączają się w inicjatywę „Różaniec do granic”, która wyszła od ludzi świeckich i została poparta przez księży biskupów.
Po raz pierwszy Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej było organizatorem tak wielkiej imprezy.
– Odmawianie przez miesiąc, codziennie jednego dziesiątka, medytowanie nad jedną tajemnicą, bez śpieszenia się do kolejnej, stało się dla mnie przygodą, cenną przygodą kapłańską – wyznawał dokładnie rok temu ks. dr Stanisław Szczepaniec, moderator Żywego Różańca archidiecezji krakowskiej.
Niedziela lubelska
Łaskami słynący obraz Matki Bożej Latyczowskiej znajduje się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.
Siostry ze Zgromadzenia Urszulanek Unii Rzymskiej przez modlitwę i pracę są związane z Lublinem od 1917 r. 16 września świętowały jubileusz 100-lecia służby Bogu i bliźniemu w mieście nad Bystrzycą.
Wybory do XIV Kadencji Zarządu i Komisji Rewizyjnej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej odbyły się 16 września.
Niedziela legnicka
W sercu diecezji odbył się 55. zjazd Stowarzyszenia Biblistów Polskich.
lisko 200 osób wyruszyło 16 września z katedry legnickiej na ostatnią w tym roku pieszą pielgrzymkę do Legnickiego Pola. Tzw. epilog kończy tegoroczne wędrowanie w diecezji legnickiej.
Niedziela łódzka
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem” (J 6, 63) – wiedziała o tym patronka tego kościoła. Wiedzą o tym ci, którzy w Koronce do Bożego Miłosierdzia powierzają swoje i innych troski, zmartwienia, kłopoty, nierozwiązane sprawy.
Koła Żywego Różańca istnieją niemal w każdej parafii naszej archidiecezji. Chętnie włączają się w to dzieło kobiety, ale są także róże męskie i dziecięce.
Droga, na której św. Faustyna zostawiła swoje ślady. Trasa, którą przemierzała, miejsca, które ją zatrzymały. Ile razy słyszymy – łódzka Droga Miłosierdzia?
Niedziela przemyska
Parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta zgromadzili się w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Przemyślu, by uczcić 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę.
Pośpiech – jedna z największych współczesnych chorób cywilizacyjnych. I choć na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie może wydać się mocno przesadzone, to czyż nie tak właśnie biegnie nasze życie?
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Diecezja rzeszowska włącza się w ogólnopolską akcję modlitewną pod nazwą „Różaniec do granic”. To projekt, którego głównym założeniem jest otoczenie całej Polski modlitwą różańcową.
Monumentalny zamek w Mirze wybudował na początku XV wieku namiestnik lidzki, starosta brzeski i kowieński, i w końcu marszałek nadworny litewski – Jerzy Iwanowicz Illicz herbu Korczak.
Uroczystości odpustowe w sanktuarium Pani Rzeszowa obchodzone są od wigilii uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do święta Matki Bożej Pani Rzeszowa.
Niedziela sandomierska
Dwa wieki diecezji – to poważny jubileusz. Cenną inicjatywą modlitewną będzie rozpoczynające się 7 października Jerycho Różańcowe.
W połowie września kilka tysięcy młodych osób z terenu całej diecezji przybyło do Nowej Dęby oraz okolic, aby świętować i cieszyć się entuzjazmem wiary. Wielu uczestniczyło w całym trzydniowym zlocie, ale dużo młodych osób pojawiło się na sobotę lub na wybrane punkty programu.
Niedziela sosnowiecka
Ilość dzieci, która przyszła ze swoimi rodzicami na otwarcie nowej salki w parafii pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu, zaświadczyła o wielkiej potrzebie takiej inicjatywy.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli ma już 60 lat. Aż trudno w to uwierzyć, patrząc na okazałe i nowoczesne mury świątyni. Ale historii nie da się oszukać.
Niedziela świdnicka
Od lipca ubiegłego roku na placówce misyjnej w Sudanie Południowym przebywa pochodzący z Dzierżoniowa o. Krzysztof Zębik. Jego misją jest głosić słowo Boże i być przy ludziach.
Biskup świdnicki Ignacy Dec, goszczący 12 września w parafii pw. św. Józefa Robotnika na Piaskowej Górze w Wałbrzychu, poświęcił uroczyście tablicę upamiętniającą Wałbrzyskie Duszpasterstwo Świata Pracy, działające przy tym kościele w stanie wojennym i w latach 1984-88 pod patronatem archidiecezji wrocławskiej.
Liturgia w ujęciu katolickim stanowi podstawowy czynnik żywej Tradycji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Święci wszystkich wieków ofiarowani są wiernym Kościoła, aby stanowili wzór dążenia do doskonałości w naszym życiu.
W dniach 8-9 września 2017 r. księża i katecheci archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej rozpoczęli nowy rok katechetyczny, biorąc udział w 43. Szczecińskich Dniach Katechetycznych i przeżywając je pod hasłem: „«Boży tornister» duszpasterza i katechety”.
Z ks. kan. dr. Zbigniewem Woźniakiem, proboszczem parafii św. Brata Alberta w Szczecinie, rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Niedziela toruńska
Rok 2017 obfituje w liczne rocznice maryjne ważne dla świata, dla Polski oraz dla diecezji toruńskiej.
Teatr Letni to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Ciechocinku. Nie bez powodu właśnie tam zainaugurowano 25. Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” i przyznano nagrody w konkursie województwa kujawsko-pomorskiego „Dziedzictwo wieków”.
Od 2002 r. Brodnickie Centrum Caritas im. bp. Jana Chrapka odpowiada na zmieniające się potrzeby lokalnej społeczności.
Niedziela warszawska
Józef Tadeusz Baliszewski, członek Archikonfraterni Literackiej, inicjator budowy pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie, uhonorowany został przez papieża Franciszka krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Wielkie lotnisko, które ma powstać pod Grodziskiem Mazowieckim, to ogromna szansa dla całej okolicy.
Z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (PWTW), rozmawia Andrzej Tarwid.
Niedziela wrocławska
Uroczystą Mszą św. w katedrze wrocławskiej świętowanie z okazji 80. rocznicy urodzin, 55-lecia kapłaństwa i 21 lat biskupstwa rozpoczął abp senior Marian Gołębiewski.
Marsz kapeluszy, targi senioralne, koncerty, bale, potańcówki, igrzyska sportowe, konkursy, warsztaty, spotkania, prelekcje, akademia zdrowia i festiwal filmowy – trwają wrocławskie obchody Dni Seniora!
Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799-1862) w Lyonie w roku 1826.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę odbyły się w Biłgoraju tradycyjnie przy Krzyżu Katyńskim, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej.
Już po raz drugi w naszej diecezji rozpoczął się Kurs Formacji Biblijnej, a jego inauguracja miała miejsce w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
W Galerii Oficyna Muzeum Kresów w Lubaczowie ogłoszono wyniki 9. edycji konkursu Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, zwycięzcom wręczono nagrody oraz otwarto pokonkursową wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych artystów.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W dniach 22-23 września w Diecezjalnym Ośrodku Szkoleniowo-Konferencyjnym w Kęszycy Leśnej odbyła się I Diecezjalna Kongregacja Diakonii Ruchu Światło-Życie naszej diecezji.
Z ks. Krzysztofem Hojzerem, opiekunem Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio, rozmawia Kamil Krasowski.
Narodowy Instytut Dziedzictwa – instytucja powołana do ochrony zabytków różnego rodzaju organizuje w całej Polsce, we wrześniu, 25. Europejskie Dni Dziedzictwa.