Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Wacława

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 28 września br. odprawił Mszę św. z racji swoich imienin na ołtarzu z figurą św. Wacława, który znajduje się w jasnogórskiej zakrystii. Obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, o. Ignacy Rękawek – kustosz Jasnej Góry, ks. dr Włodzimierz Kowalik, ks. dr Mariusz Trojanowski, a także inni współpracownicy i rodzina Metropolity częstochowskiego. – Zwracam się do was z radością, aby wraz z wami przeżywać wdzięczność wobec Boga za dar życia, powołania i konsekracji – powiedział abp Depo. – Chcemy przy Sercu Matki i wpatrzeni w Jej oblicze przez wstawiennictwo św. patrona Wacława doświadczyć prostej prawdy, że jesteśmy umiłowani przez Boga, i dlatego z wdzięcznością stajemy dzisiaj przed Nim, aby uwielbiać Go za Jego miłość – powiedział dostojny solenizant.

Forum Szkół Katolickich

Reklama

Pod hasłem: „Młodym pokazuj drogę i perspektywę nadziei – Maryjo” odbyło się 26 września br. 17. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Uczestniczyło w nim ok. 2 tys. osób, przedstawicieli szkół z całej Polski. Spotkanie poprowadził i śpiewem uzupełnił ks. Jakub Bartczak, znany raper w sutannie. – Przybywają tu, aby „nabrać Ducha”, tzn. usłyszeć konferencje, adorować Najświętszy Sakrament, uczestniczyć we Mszy św., przejść Drogę Krzyżową. To jest taki jeden dzień w roku szczególny dla szkół katolickich i młodzieży – podkreślił ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Młodzież w czasie Forum wysłuchała m.in.: wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Jak wybrać moją drogę życiową”, wystąpienia ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz świadectwa o śp. Helenie Kmieć – misjonarce z Boliwii, wypowiedzianego przez Teresę Kmieć, siostrę zmarłej. IPod hasłem: „Młodym pokazuj drogę i perspektywę nadziei – Maryjo” odbyło się 26 września br. 17. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Uczestniczyło w nim ok. 2 tys. osób, przedstawicieli szkół z całej Polski. Spotkanie poprowadził i śpiewem uzupełnił ks. Jakub Bartczak, znany raper w sutannie. – Przybywają tu, aby „nabrać Ducha”, tzn. usłyszeć konferencje, adorować Najświętszy Sakrament, uczestniczyć we Mszy św., przejść Drogę Krzyżową. To jest taki jeden dzień w roku szczególny dla szkół katolickich i młodzieży – podkreślił ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Młodzież w czasie Forum wysłuchała m.in.: wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Jak wybrać moją drogę życiową”, wystąpienia ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz świadectwa o śp. Helenie Kmieć – misjonarce z Boliwii, wypowiedzianego przez Teresę Kmieć, siostrę zmarłej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Czuwają i bronią

Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło 24 września br. w 16. Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego. Centralnym punktem była Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka. – To wy codziennie stajecie do walki ze złem, nierzadko dobrze zorganizowanym i coraz bardziej brutalnym. Doceniamy każdą waszą interwencję w domach, gdzie ma miejsce przemoc. Pomagając ofiarom przemocy, zyskujecie nie tylko wyróżnienia i nagrody w konkursie „Policjant, który mi pomógł”, ale nade wszystko za okazaną pomoc przez wielu ludzi nazywani jesteście „aniołami dobroci” – powiedział w homilii bp Guzdek. – Doceniamy i dziękujemy za każdą interwencję w przestrzeni publicznej, która wiąże się z zagrożeniem utraty zdrowia, a nawet życia. Trzeba wciąż przypominać naszemu społeczeństwu, że na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji w Warszawie umieszczonych zostało już 113 tabliczek z imionami i nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Trzeba pamiętać o wdowach i sierotach po poległych policjantach – dodał.

Podinsp. Wojciech Lewandowski odczytał list Pawła Solocha – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Do policjantów list wystosował również Mariusz Błaszczak – minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dyrektorzy rozgłośni katolickich

W dniach 25-27 września br. trwało spotkanie modlitewno-formacyjne dyrektorów niezależnych rozgłośni katolickich. Na rozpoczęcie rekolekcji Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo – przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich powstało we wrześniu 2013 r. z inicjatywy dyrektorów katolickich stacji radiowych w Polsce. Działa w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski i zrzesza 24 rozgłośnie, których właścicielem są diecezje lub wspólnoty zakonne. Przewodniczącym Forum jest ks. Tomasz Olszewski.

2017-10-04 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję