Reklama

Niedziela Kielecka

Hospicjum stacjonarne i ZOL – poświęcone

Niedziela kielecka 44/2017, str. 7

[ TEMATY ]

hospicjum

TD

Poświęcenie buskiego hospicjum poprzedziła modlitwa w kaplicy

Poświęcenie buskiego hospicjum poprzedziła modlitwa w kaplicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 października biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył uroczystościom oddania do użytku hospicjum stacjonarnego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w obrębie buskiego Szpitala Powiatowego. Na wydarzenie złożyła się wizyta księdza biskupa i zaproszonych gości w pomieszczeniach szpitalno-hospicyjnych i poświęcenie tych miejsc oraz Msza św. w kościele św. Brata Alberta

Jest to pierwsze hospicjum stacjonarne w mieście słynnym z uzdrowisk i drugie (stacjonarne) w diecezji kieleckiej. W początkowy etap jego funkcjonowania wielu ludzi – społeczników, darczyńców – włożyło dużo pracy, serca i zapału. W placówce może przebywać 24 podopiecznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gotowi na pacjentów

Jak informuje Jarosław Zatorski – przedstawiciel organu prowadzącego, czyli Fundacji św. Brata Alberta i jeden z inicjatorów otwarcia placówki, obiekt będzie w stanie przyjąć 9 pacjentów w części hospicyjnej i 15 w ZOL. Stan użyczenia jest przewidziany na 3 lata.

Reklama

Z kolei buski burmistrz Waldemar Sikora zaznacza, że placówka jest pierwszym tego typu obiektem na południu regionu. Z usług hospicjum i ZOL-u będą mogli korzystać głównie mieszkańcy trzech powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego. Burmistrz przypomina, że starania o budowę hospicjum w Busku-Zdroju trwały od 15 lat. W oczekiwaniu na pomyślne sfinalizowanie jego budowy postanowiono uruchomić tymczasowe hospicjum i ZOL w miejscowej lecznicy. Docelowa siedziba Hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty czeka na dofinansowanie dalszych prac budowlanych z pieniędzy unijnych. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 10 mln zł. Inicjatorzy przedsięwzięcia liczą na wsparcie lokalnych samorządów, aby dokończyć budowę docelowego hospicjum, w którym miejsce będzie mogło znaleźć ponad 55 pacjentów.

Fundacja Gospodarcza św. Brata Alberta podjęła również starania o uruchomienie od marca hospicjum domowego. Złożono wniosek o dofinansowanie do projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Piętro dla chorych poświęcone

Bp Piotrowski poświęcił nowo wyposażone i będące po generalnym remoncie sale, rozpoczynając od kaplicy z obrazem „Ecce Homo”. W pierwszym obchodzie hospicyjnego piętra biskupowi towarzyszyli księża i kapelani buskich szpitali, a także Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Marian Jaworski – prezes Fundacji św. Brata Alberta, która realizuje inwestycję, oraz władze samorządowe. Na uroczystość przybyło wielu wspierających dzieło gości.

Mszę św. w kościele św. Brata Alberta pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego koncelebrowali dziekani i proboszczowie z parafii, gdzie trwały zbiórki na rzecz hospicjum. Liturgii piękną oprawę nadali harcerze z okazałymi, bibułkowymi żonkilami w rękach.

Bóg chce w nas mieć swoich aniołów

Reklama

W homilii bp Piotrowski zaakcentował troskę o drugiego człowieka, która jest porównywalna z misją Aniołów Stróżów, obchodzących w tym dniu swoje święto, przypomniał także, że każdy człowiek bez wyjątku został odkupiony obiektywnym darem Bożej miłości. Zauważył, że Pan Bóg nie oczekuje od nas niczego niezwykłego, ale tego, abyśmy nie niszczyli harmonii stworzenia i piękna w każdym człowieku. – W naszej posłudze bliskim – medycznej, hospicyjnej, paliatywnej – Bóg chce mieć w nas swoich Aniołów Stróżów: uczynnych, cierpliwych, wyrozumiałych – mówił biskup kielecki. Przypomniał także, że do dyspozycji człowieka są szczęśliwie instytucje, gdzie nie wystarczą tylko kwalifikacje, nawet bardzo wysokie, ale potrzebne są kochające serca. Wspomniał postawę patrona kościoła – św. Brata Alberta, który uczył m.in., że „bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła”. Zaapelował, aby oddawaną do użytku placówkę medyczną oprzeć na fundamencie miłości Boga i bliźniego.

– W czerwcu 2017 r. minęło 25 lat od uruchomienia przez grupę katolików świeckich – pod patronatem kieleckiego ordrynariusza – Fundacji Gospodarczej św. Brata Alberta w Kielcach – przypomniał Marian Jaworski, wieloletni prezes tej instytucji. – W minionym ćwierćwieczu fundacja niosła pomoc wielkiej rzeszy ludzi dotkniętych różnoraką ludzką biedą. Przed kilkunastu laty podjęliśmy jeszcze trud budowy hospicjum w Busku. Z upływem lat stawało się jasne, że to dzieło przerasta możliwości fundacji. Wtedy jednak niespodziewanie Opatrzność Boża ukazała nowe osoby, które uruchomiły lawinę dobrych ludzkich serc dla tego – wydawało się – beznadziejnego już dzieła. Szczególną wdzięczność za ogrom bezinteresownej pomocy prezes wyraził wobec Waldemara Sikory – burmistrza miasta i gminy Busko-Zdrój, i Jarosława Zatorskiego, który podjął się roli koordynatora budowy hospicjum i sprawił, jak powiedział, że to, co wydawało się niemożliwe, stało się faktem.

Od marzeń do działań

Jarosław Zatorski przedstawił trudną drogę do powstania buskiego hospicjum. Wspomniał wkład wielu ludzi i darczyńców, szczęśliwą decyzję zarządu powiatu buskiego, aby na ten cel oddać piętro szpitala, zanim zostanie ukończona budowa samodzielnego obiektu. Piętro należało wyremontować i wyposażyć w medyczny sprzęt, w czym m.in. pomogły zbiórki przeprowadzone w 8 dekanatach południowych diecezji kieleckiej: wiślickim, nowokorczyńskim, chmielnickim, stopnickim, skalbmierskim, kazimierskim, pińczowskim, buskim – łącznie w 84 parafiach. – Podam znamienny przypadek, który zapamiętam szczególnie. Działoszyce i ks. Andrzej Jankoski, który jako nowo mianowany proboszcz nie znał sprawy, ale natychmiast poprosił, aby składać ofiary na tacę i wszystkie przeznaczył dla hospicjum – wspominał Zatorski. Miały także miejsce wizyty w 26 gminach, w NFZ, w szkołach, w miechowskim hospicjum i u sponsorów (wymieniono m.in. Mieczysława Sasa, wyjątkowego buskiego filantropa). Od października w nowym obiekcie rozpoczęło pracę 40 osób.

Obecne rozwiązanie – piętro w szpitalu, to zaledwie pierwszy etap inwestycji. Prace przy samodzielnym budynku, z 58 miejscami dla chorych, będą wznowione wiosną.

2017-10-25 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żonkile dla hospicjum

Niedziela legnicka 47/2021, str. III

[ TEMATY ]

pomoc

hospicjum

Monika Poręba-Zadrożna

Połączyło ich sadzenie kwiatów

Połączyło ich sadzenie kwiatów

Na wiosnę plac przy kościele św. Barbary zakwitnie na żółto.

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14 pod opieką ks. Łukasza Świerniaka wzięła udział w akcji sadzenia żonkili. W Lubinie tradycja sadzenia cebulek zrodziła się 13 lat temu i ma niezmienne przesłanie. Żonkil to symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową. Hospicjum w Lubinie od 16 lat prowadzi stowarzyszenie „Palium”. Pierwszy pawilon powstawał prawie 10 lat. Dziś jest wzorcową placówką, w której pomoc w ostatnim etapie życia, otrzymują zarówno pacjenci, jak i ich rodziny.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza

2025-04-29 19:08

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Adobe Stock

Zmarł śp. Tadeusz Dziwisz, brat Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowskiego Seniora.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 30 kwietnia 2025 r. w kościele św. Stanisława BM w Rabie Wyżnej. Poprzedzi ją modlitwa różańcowa od godz. 13.30.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję