Reklama

Edytorial

Edytorial

Z tych oczu płyną prawdziwe łzy

Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Długo wpatrywaliśmy się w wielkie smutne oczy i w smutną twarz, po której powoli spływały łzy. To obraz z niezwykle wymownej, wstrząsającej oprawy fotograficznej towarzyszącej prezentacji Oratorium prześladowanych za wiarę „Z powodu Mojego Imienia” – dzieła Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto), które powstało na podstawie tekstów wygłoszonych przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Tym oratorium Polska składa hołd męczennikom z Bliskiego Wschodu, gdzie trwa wojna i wciąż płynie krew chrześcijan. Nie wiadomo już, kto z kim tam walczy. Oblicza się, że do 2010 r. zginęło 70 mln chrześcijan, z tego w XX wieku – 45 mln, a w XXI wieku co roku na świecie ginie ponad 100 tys. chrześcijan. Islamiści ścinają im głowy albo ich krzyżują i okaleczają. Trwa męczeństwo z powodu Imienia Chrystusa.

Świat jest raczej obojętny na los prześladowanych chrześcijan, ale nie Polska. Dlatego Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (sekcja polska) oraz Caritas Polska podjęły wspólny projekt pod nazwą „Polska dla świata – solidarni z ofiarami wojny” w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego, jak nigdy dotąd, zagrożenia dla chrześcijan. Katowice znalazły się 24 listopada 2017 r. na trasie koncertowej projektu „Polska dla świata”, prezentującego oratorium „Z powodu Mojego Imienia”. Te wielkie zapłakane oczy na zdjęciach z Syrii, pokazane nad sceną katowickiego Spodka, widział obecny na koncercie abp Wiktor Skworc, który zachęcił zgromadzoną wielotysięczną publiczność do wspólnej modlitwy za ofiary wojny i o pokój. W smutne oczy na ekranie wpatrywała się też min. Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W imieniu premier Beaty Szydło podziękowała Polakom za pomoc osobom prześladowanym. Okazuje się, że polski rząd jest jedynym rządem na świecie, który – nie będąc organizacją religijną – bezinteresownie pomaga chrześcijanom w miejscu ich zamieszkania, w Syrii. Wyjawił to niedawno syryjski biskup Georges Abou Khazen z Aleppo. Na koncercie w Katowicach był obecny ks. prof. Waldemar Cisło, który od lat, z narażeniem życia, niestrudzenie jeździ z pomocą humanitarną do miejsc objętych wojną i terroryzmem. Jest on głosem męczenników, o których świat zapomniał. Towarzyszył mu ks. Mariusz Boguszewski. W Spodku nie mogło zabraknąć księży z Caritas Polska, na czele z księdzem dyrektorem Marcinem Iżyckim. To on zwykle porównuje obecną Syrię do zrujnowanej Warszawy z 1944 r. A sekretarz Caritas Polska ks. Marcin Schmidt miał okazję powiedzieć w Katowicach o Polakach, że chce im się „chcieć pomagać” i że nie odwracają wzroku od będących w potrzebie mieszkańców Syrii.

Projekt „Polska dla świata” to pomoc dla ponad 1,5 tys. syryjskich dzieci z Homs, które marzą o pokoju i normalnym życiu. Każdy z nas może się przyczynić do spełnienia ich marzeń przez wysłanie SMS-a o treści SYRIA na numer 72052 (koszt: 2,46 zł z VAT) lub przekazanie datku na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem SYRIA, a także przez zakup charytatywnej cegiełki-biletu na koncert Piotra Rubika. Organizacją koncertów zajmuje się spółka ATMA. Kolejny koncert zaplanowany jest na 18 lutego 2018 r. we Wrocławiu (Hala Stulecia). Przez wszelką pomoc, również przez projekt „Polska dla świata”, pokazujemy, że polskie społeczeństwo jest wrażliwe na sytuację osób zmagających się z traumą wojny i chce otrzeć łzy umęczonym chrześcijanom. Obecnie co 5 minut na świecie ginie chrześcijanin z tego powodu, że nie chce się wyrzec Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-11-29 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”

[ TEMATY ]

koncert

Mat.prasowy

Już 13 maja w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godzinie 19:00 odbędzie się Międzywspólnotowy Akademicki Koncert Uwielbienia „Dom Pana”.

Warszawie wspólnoty i duszpasterstwa akademickie połączyły się w jeden chór i zespół muzyczny, który będzie ostatnie tygodnie wspólnie tworzył wydarzenie, które odbędzie się już za kilka dni. Wstęp jest wolny.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: religia ma niezastąpioną rolę w wychowaniu

2025-09-28 19:35

[ TEMATY ]

religia

bp Wojciech Osial

religia w szkole

ks. Marek Weresa / Vatican Media

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Podczas jubileuszowego spotkania katechetów w Rzymie bp Wojciech Osial, który towarzyszy pielgrzymom z Polski, podkreślił znaczenie katechezy w kształtowaniu młodego pokolenia. Wskazał na wyzwania, z jakimi mierzą się katecheci w Polsce, krytycznie odniósł się do decyzji władz o redukcji godzin religii w szkole oraz zaapelował o zachowanie nadziei w misji głoszenia Chrystusa.

Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w rozmowie z mediami watykańskimi zaznaczył, że najważniejszym zadaniem katechetów pozostaje wprowadzanie młodych ludzi w świat wiary. „Na pierwszym miejscu jest wielka troska o wychowanie do wiary dzisiejszego człowieka” - podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję