Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koniec rządów Mugabego

Zaprzysiężenie na prezydenta Zimbabwe Emmersona Mnangagwy kończy jeden z najbardziej niezwykłych tygodni w historii tego kraju, ale niczego nie zaczyna. Tydzień zapoczątkował wojskowy zamach stanu, który odsunął od władzy Roberta Mugabego – premiera kraju od czasu uzyskania niepodległości w 1980 r., a następnie prezydenta. Mugabe początkowo nie chciał ustąpić, ale po wszczęciu procedury impeachmentu i zapewnieniu jemu i jego rodzinie nietykalności – zmienił zdanie.

Pucz wojskowy został wywołany dymisją wiceprezydenta, 75-letniego Emmersona Mnangagwy, która w przyszłości umożliwiłaby żonie 93-letniego Mugabego – 52-letniej Grace zostanie następczynią męża. W uzasadnieniu impeachmentu głównym zarzutem było nieprzestrzeganie konstytucji przez prezydenta oraz umożliwienie jego żonie uzurpowania sobie władzy. Mnangagwa, który ma rządzić do przyszłorocznych wyborów prezydenckich, gdy wypowiadał przysięgę na stadionie w Harare, zapewniał, że będzie wspierał wszystko, co służy rozwojowi Zimbabwe, i sprzeciwiał się wszystkiemu, co mu szkodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podobne słowa wypowiadał Mugabe, który doprowadził do dramatycznej sytuacji gospodarczej, w której znajduje się Zimbabwe. Czy jest gwarancja, że nowy prezydent coś zmieni? Nie ma żadnej. Co prawda premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniła, jako „najstarszy przyjaciel Zimbabwe” (kraj ten był kolonią brytyjską), że zrobi wszystko, co w jej mocy, by je wspierać, a Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju (SADC) oświadczyła, że chce ściśle współpracować z przyszłym przywódcą Zimbabwe, ale takie deklaracje nic nie kosztują.

Wojciech Dudkiewicz

***

„Różaniec do granic” we Włoszech i w Irlandii

Włochy i Irlandia podjęły wielką modlitwę różańcową, zainspirowane polskim „Różańcem do granic”, w którym 7 października br. ponad milion ludzi uczestniczyło na granicach, a kolejne miliony modliły się w całej ojczyźnie i na świecie wśród Polonii. „Różaniec do granic” został zorganizowany przez świeckich katolików z błogosławieństwem polskich biskupów. Włosi zorganizowali swój Różaniec 13 października br. i chcą tę modlitwę wkrótce powtórzyć. Irlandczycy zaplanowali otoczyć Zieloną Wyspę modlitwą różańcową 8 grudnia br. – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Red.

***

Dożywocie dla Mladicia

Młyny sprawiedliwości mielą powoli, ale mielą. Ratko Mladić, 74-letni były serbski generał z Bośni i Hercegowiny, spędzi resztę życia w więzieniu jako jeden z nielicznych skazanych zbrodniarzy wojen jugosłowiańskich. Wyrok dożywocia wydał powołany przez ONZ Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze, który uznał Mladicia za winnego ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r. i wielu zbrodni wojennych. Mladić jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć co najmniej 8378 osób w egzekucjach muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Byli to zatrzymani przez zwycięskie oddziały bośniackich Serbów po zdobyciu Srebrenicy. To największe ludobójstwo w Europie od czasów II wojny światowej.

wd

***

Separacja separatystów

Reklama

Choć w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej nic nie wiadomo na pewno, wiele wskazuje na to, że herszt państewka na wschodzie Ukrainy Ihor Płotnicki został obalony po odwołaniu szefa resortu spraw wewnętrznych Ihora Korneta. Ludzie Korneta – przy pomocy „zielonych ludzików” wysłanych przez Aleksandra Zacharczenkę, lidera Donieckiej Republiki Ludowej – zajęli centrum Ługańska wraz z kluczowymi punktami, w tym siedzibę telewizji. Według władz Ukrainy oraz doniesień rosyjskich mediów, Płotnicki uciekł do Rosji. On sam temu zaprzeczył, publikując wideo z posiedzenia swojego rządu. Wiele wskazuje jednak na to, że sytuację w Ługańsku kontroluje Kornet.

wd

***

Zrezygnuje z rezygnacji?

Premier Libanu Saad Hariri, który na początku listopada br. niespodziewanie ogłosił, że ustępuje ze stanowiska, oświadczył, że wstrzymuje rezygnację. Stało się tak po apelu prezydenta Michela Aouna o przemyślenie decyzji i rozmowy w tej sprawie. Dymisję Hariri ogłosił niespodziewanie w przemówieniu transmitowanym ze stolicy Arabii Saudyjskiej – Rijadu.

Oskarżył współrządzący w Libanie szyicki Hezbollah i wspierający go Iran o sianie chaosu w regionie, a także stwierdził, że obawia się o swoje życie. Liban podzielony jest na obóz lojalny wobec Arabii Saudyjskiej, kierowany przez Haririego, i blok wierny Iranowi, reprezentowany przez Hezbollah.

wd

***

Repatriacja z Bangladeszu

Władze Birmy i Bangladeszu podpisały porozumienie w sprawie repatriacji setek tysięcy osób, które przekroczyły granicę w ostatnich miesiącach. Chodzi o ponad 600 tys. osób z islamskiej mniejszości Rohingya, które zbiegły z birmańskiej prowincji Rakhine w obawie przed prześladowaniami. Rząd Birmy zapewnia, że może ich przyjąć z powrotem tak szybko, jak Bangladesz będzie w stanie ich odesłać. Repatriacja ma się rozpocząć za kilka tygodni.

jk

***

Atrakcyjny Katar

Nic, tylko jechać do Kataru: to państwo, według PricewaterhouseCoopers oraz Banku Światowego, ma najbardziej atrakcyjny system podatkowy na świecie. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Hongkong, Islandia, Bahrajn, Kuwejt, Singapur, Dania i Nowa Zelandia. Na ostatnim miejscu sklasyfikowano bankrutującą Wenezuelę, którą wyprzedziły Czad, Republika Środkowoafrykańska oraz Boliwia.

wd

2017-11-29 09:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

[ TEMATY ]

Maryja

NAjświętsza Maryja Panna

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Już w średniowieczu w na naszych ziemiach żywy był silny kult maryjny, a Matka Boża była traktowana jako szczególna opiekunka Królestwa Polskiego. Jan Długosz nazwał Maryję „Panią świata i naszą”, a maryjna pieśń Bogurodzica od XV wieku pełniła rolę nieoficjalnego hymnu państwowego.
CZYTAJ DALEJ

Umiłowany naród Maryi

2025-05-03 12:59

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Bazylice Katedralnej w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z okazji Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Liturgii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z wiernymi modlił się o pomyślność i jedność narodu polskiego.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta panem Pawłem Niedźwiedziem oraz starostą sandomierskim panem Marcinem Piwnikiem. Obecni byli żołnierze, policjanci i strażacy, harcerze, a także poczty sztandarowe sandomierskich szkół i instytucji. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza, turyści oraz Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję