Reklama

Niedziela Podlaska

Salezjanie w Sokołowie Podlaskim

Niedziela podlaska 4/2018, str. IV

[ TEMATY ]

salezjanie

Archiwum parafi i św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Kościół pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Kościół pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasło, które wybrał św. Jan Bosko z okazji święceń: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi duszę, resztę zabierz), stało się później mottem wszystkich salezjanów.

Zarys historyczny

W 1925 r. na zaproszenie władz miejskich do Sokołowa Podlaskiego przybyli księża salezjanie, którzy rozpoczęli prowadzenie Gimnazjum Humanistycznego im. H. Sienkiewicza, założonego w 1915 r. przez ks. Mazurkiewicza. W tym samym czasie, oprócz pracy edukacyjno-dydaktycznej, zaczęli również działalność duszpasterską. Na mocy dekretu z dnia 24 maja 1926 r. został założony Dom Zakonny Towarzystwa Salezjańskiego w Sokołowie Podlaskim przez ówczesnego przełożonego generalnego Towarzystwa Salezjańskiego – ks. Filipa Rinaldiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sprowadzenie relikwii św. Jana Bosko do Sokołowa Podlaskiego w 1930 r. było ważnym wydarzeniem dla wspólnoty salezjańskiej. W uroczystości wziął udział m.in.: ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce – abp Franciszek Marmaggi oraz ks. Henryk Przeździecki – biskup siedlecki, czyli podlaski. Wydarzenie to zapisało się na kartach historii jako wielka manifestacja wiary oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich. Dla upamiętnienia uroczystości, nadano ulicy prowadzącej do gimnazjum salezjańskiego nazwę św. Jana Bosko, która figuruje do dziś. Budowę murowanego kościoła oraz 21-głosowych organów zakończono w 1939 r. Prymas Polski (1926-1948) August kard. Hlond, dokonał uroczystego poświęcenia świątyni oraz organów.

Reklama

W okresie okupacji hitlerowskiej księża salezjanie prowadzili duszpasterstwo przy kościele, a także tajne nauczanie w zakresie wiedzy szkoły średniej. Niemcy przeznaczyli gmach gimnazjalny przy ul. Jana Bosko na szpital wojskowy, a wycofując się w 1944 r., doszczętnie go spalili. Ks. Józef Strus – ówczesny dyrektor, aby uratować kościół przed całkowitym spaleniem, nakazał zerwanie dachu, łączącego szkołę z kościołem. W 1944 r. powstało ponownie Salezjańskie Gimnazjum i koedukacyjne Liceum Humanistyczne w gmachu sióstr salezjanek. Kolejną napotkaną trudnością w funkcjonowaniu i prowadzeniu działalności był okres komunizmu. Pomimo bezprawnego odebrania praw do nauczana oraz zajęcia budynku, salezjanie nie przestali krzewić ducha narodowego na gruncie edukacji, poszanowania tradycji oraz wiary. 1 stycznia 1978 r. ks. Jan Mazur – biskup siedlecki, czyli podlaski erygował parafię pw. św. Jana Bosko, zaś 22 marca powierzył Towarzystwu Salezjańskiemu jej prowadzenie. Pierwszym zarządcą został ks. Jerzy Gasik SDB. Biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz potwierdził wcześniejsze powierzenie i 25 września 1996 r. dokonał poświęcenia ołtarza głównego. 1 września 1999 r. zostało otworzone Salezjańskie Gimnazjum z później wybudowaną nowoczesną salą gimnastyczną. Obok kościoła mieści się obecnie budynek plebanii i dom zakonny salezjanów. Patronką kościoła jest również Maryja Wspomożycielka Wiernych. Ks. Bosko często powtarzał: „Zaufajcie Maryi Wspomożycielce, a zobaczycie, co to są cuda”. Cudowny Medalik Maryi Wspomożycielki Wiernych, który ks. Bosko rozdawał proszącym go o modlitwę, był jego szczególnym błogosławieństwem, któremu towarzyszyły liczne cuda. Obecnie proboszczem parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim oraz dyrektorem wspólnoty zakonnej jest ks. Stanisław Stachal.

Misja salezjanów

Ks. Jan Bosko zapisał się jako wielki święty, wychowawca oraz patron młodych – pozbawionych pracy oraz wykształcenia. Stworzył Oratorium, w którym chłopcy mogli uczyć się pisać i czytać, a także zjeść coś i pobawić się. Jan Paweł II powiedział: ,,Jan Bosco doszedł do całkowitego oddania się młodzieży, często pośród największych trudności, dzięki szczególnej i głębokiej miłości, to jest dzięki owej wewnętrznej mocy, która łączyła w nim nierozerwalnie miłość Boga i miłość bliźniego”. Z czasem ks. Bosko założył pracownię krawiecką i szewską, potem stolarnię, introligatornię, a w końcu bardzo nowoczesną drukarnię. Wiedział, że działalność prowadzona w wymiarze duchowym, jak i materialnym może zaowocować w przyszłości godnym życiem młodych chłopców. Misja Towarzystwa Salezjańskiego wpisuje się w słowa łacińskiej sentencji: „Da mihi animas caetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz). Kapłan wpajał swoim wychowankom zasady postępowania oparte na Bożych przykazaniach i Ewangelii. Ukazywał, że ich powołaniem jest służba Bogu i bliźniemu w społeczeństwie i w Kościele. Na ostatniej prostej swojego życia ks. Bosko powierzył swoim współbraciom troskę o młodzież biedną i opuszczoną, która zawsze stanowiła najdroższą cząstkę jego serca.

Zespół Szkół Salezjańskich

Reklama

Jednym z dzieł prowadzonych w myśl św. Jana Bosko jest Zespół Szkół Salezjańskich (Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące) w Sokołowie Podlaskim. Oprócz nauczania, prowadzonego na wysokim poziomie, realizowane jest również wsparcie wychowawcze w duchu chrześcijańskim. Katolicka szkoła publiczna dba zarówno o rozwój intelektualny, jak i duchowy uczniów. Prowadzony jest program kształcenia ogólnego ze zwiększoną liczbą godzin przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć nadobowiązkowych. Nie brakuje licznych inicjatyw w czasie wolnym, m.in. Cecyliada, koła zainteresowań, wycieczki, konkursy, Adwentowy Dzień Skupienia, wyjazdy rekolekcyjne. Salezjańskie Liceum znalazło się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce. Ranking został przeprowadzony w 2017 r. przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae” jest ks. Dariusz Matuszyński.

Dzieła powstałe przy wspólnocie salezjańskiej

Kolejnym ważnym dziełem wychowawczym jest Oratorium im. bł. Filipa Rinaldiego, prowadzone przez salezjanów. Miejsce zabawy, modlitwy i nauki gromadzi liczne grono dzieci i młodzieży. Animatorzy, jako starsi koledzy, pomagają w organizacji zajęć, wyjazdów oraz dbają o rodzinną atmosferę. Spotkania oraz zabawy bogate są w pozytywne emocje oraz przeżycia duchowe.

W parafii pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim prowadzona jest również: schola dziecięca „Emmanuel” oraz działają bardzo prężnie wspólnoty: Odnowa w Duchu Świętym, SL Salos, Żywy Różaniec, Koło Misyjne, Caritas, Akcja Katolicka, Salezjanie Współpracownicy, Liturgiczna Służba Ołtarza, Chór parafialny, Neokatechumenat oraz Papieskie Dzieło Modlitwy za Kapłanów. Obecnie działalność ewangelizacyjna oraz edukacyjna zgromadzenia salezjańskiego odbywa się w najdalszych zakątkach świata.

2018-01-24 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja i przyszłość świata

[ TEMATY ]

salezjanie

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Przez trzy dni od 18 do 20 maja w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się pożegnanie klas maturalnych. Zgodnie z obowiązującym stanem epidemicznym i wymogami sanitarnymi, jednocześnie w kościele pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych mogła przebywać jedna klasa wraz z nauczycielami i niewielką grupką rodziców.

- Jak mówił św. Jana Paweł II - Wy jesteście przyszłością i nadzieją świata. Macie dużo do zrobienia tu na ziemi. Potrzebna jest pokora. Jest to cnota, która sprawia, że potrafimy prosić - Pana Boga który jest dawcą wszelakich darów, ale nie boję się prosić także drugiego człowieka. Nie zatrzymuje się w rozwoju, mogę iść dalej ,mogę przyjąć inne poglądy, bo nie jestem wszechwiedzący. Tego wszystkiego nauczyliście się podczas edukacji w naszej szkole, a teraz idziecie dalej zdobywać życiowe doświadczenie – mówił ks. Maciej Drewniak SDB, katecheta. Po mszy św. Odbyła się krótka akademia, podczas której uczniowie odebrali świadectwa i nagrody oraz pożegnali się z wychowawcą. Teraz czas oczekiwania na matury i nowy etap w życiu absolwentów.
CZYTAJ DALEJ

Zasady obowiązujące w Watykanie po śmierci papieża

Zasady obowiązujące w Watykanie po śmierci papieża, czyli w okresie Sede vacante i dotyczące wyboru następcy, spisano w wydanej w 1996 roku Konstytucji Apostolskiej "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II o wakacie w Stolicy Apostolskiego i wyborze Biskupa Rzymskiego.

Sede vacante to w Kościele katolickim termin określający okres, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona.
CZYTAJ DALEJ

Wigilia Paschalna

2025-04-21 14:07

Biuro Prasowe AK

- Bądź. Bądź z nami Chryste Zmartwychwstały. Pozwól Twoją obecność w nas uwidaczniać w historii każdego dnia naszego życia i w ten sposób przyczyniać się do tworzenia wielkiej historii całej ludzkości, przenikniętej nadzieją w ostateczne zwycięstwo nad grzechem, śmiercią i szatanem - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu.

W homilii metropolita wskazał na dwa główne wątki czytań, które wcześniej wybrzmiały. Pierwszy z nich to powrót do początków. „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię” – głosi zdanie zawarte w Księdze Rodzaju. Kolejne czytania rozważają początki przymierza między Bogiem a Abrahamem, który stał się ojcem wielkiego narodu. Następnie poruszona została historia wolności Izraelitów, którzy dzięki nadzwyczajnej Bożej interwencji przeszli suchą stopą przez Morze Czerwone, krocząc do Ziemi Obiecanej. Metropolita wskazał także na tragiczny początek, którym było nieposłuszeństwo pierwszych rodziców. – To jest ten pierwszy wątek dzisiejszych czytań, powrót do początków, w różnych treściach tych początków, w różnych ich wymiarach – skomentował abp Marek Jędraszewski. Wyjaśnił, że drugim wątkiem są zapowiedzi nadzwyczajnej interwencji Bożej, która odmieni życie ludzkie na lepsze. O tym jest mowa w Księdze Izajasza: „Zawrę z wami wieczyste przymierze: są to niezawodnie łaski dla Dawida”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję