Reklama

Sernik trójkolorowy z polewą

Niedziela Ogólnopolska 10/2018, str. 58

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jeśli chcesz zabłysnąć i oczarować gości, wypróbuj przepis na znakomity sernik. Przepis pochodzi z książki „Boże Narodzenie z s. Anastazją i s. Salomeą”, wydanej przez Wydawnictwo WAM

SKŁADNIKI:

• 2 szklanki mąki pszennej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• 6 jaj

• 25 dag masła

• 1 szklanka pudru

• 1 cukier waniliowy

• 2 łyżeczki proszku do pieczenia

• 2 łyżki oleju

• 1 czerwony kisiel

• 1 łyżka kakao

• 1 szklanki suchego maku

WYKONANIE:

Masło utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na pulchna masę, stopniowo dodając jaja, mąkę wymieszana z proszkiem do pieczenia oraz olej. Gotowe ciasto podzielić na trzy części. Do jednej dodać kisiel, do drugiej – kakao, do trzeciej – mak.

MASA SEROWA:

• 1,5 kg sera białego

• 2 szklanki cukru pudru

• 1 cukier waniliowy

• 10 dag masła

• 2 łyżki mąki ziemniaczanej

• 8 jaj

• kilka kropel olejku cytrynowego

WYKONANIE:

Biała ubić na sztywna pianę. Ser zemleć w maszynce do mięsa na drobnym sitku. Masło utrzeć z cukrem pudrem i cukrem waniliowym na pulchną masę, stopniowo dodając żółtka, zmielony ser, mąkę ziemniaczaną i olejek cytrynowy. Na końcu delikatnie wmieszać pianę z białek.

***

WYKONANIE:

Reklama

Natłuszczoną i oprószoną bułką tartą blaszkę o wymiarach 36 x 23 cm wypełnić masą serową. Na jej powierzchni kupkami naprzemiennie układać ciasto z kisielem, ciasto kakaowe i ciasto makowe. Tak przygotowany sernik umieścić w nagrzanym piekarniku i piec w temp. ok. 170oC przez 50-60 min. Po upieczeniu sernik polać polewą (przepis poniżej) i dekoracyjnie przybrać posiekanymi orzechami.

POLEWA ŚMIETANKOWA:

• 1 szklanka cukru

• 1 szklanki mleka

• 1 cukier waniliowy

• 5 dag masła

WYKONANIE:

Cukry wymieszać z mlekiem, podgrzać na wolnym ogniu i ciągle mieszając, dodać masło. Całość chwilę wolno gotować do czasu połączenia się wszystkich składników i zgęstnienia masy, po czym odstawić i jeszcze ciepłą polewą przyozdobić wierzch sernika.

2018-03-07 11:09

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

W konklawe, które ma wybrać następcę papieża Franciszka udział bierze najwyższa w historii liczba kardynałów elektorów- 133. Do wyboru potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję