Reklama

Niedziela Lubelska

Spotkanie ze świadkiem wierności

Niedziela lubelska 16/2018, str. I-V

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Paweł Wysoki

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Podczas poświęcenia nowej ulicy i ronda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Stanisław Dziwisz odwiedził Lublin. 13 kwietnia spotkał się ze społecznością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i szkół noszących imię Wielkiego Polaka, poświęcił ul. Emilii i Karola Wojtyłów oraz rondo Światowych Dni Młodzieży 2016, a także udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. św. Jana Pawła II.

Apostoł naszych czasów

Pierwszym etapem wizyty kard. Stanisława Dziwisza w Lublinie było spotkanie na uniwersytecie. – Ksiądz Kardynał dotykał tajemnicy Jana Pawła II przez prawie 40 lat wiernej służby. Jeżeli Janowi Pawłowi II możemy nadać tytuł świadka nadziei, to Księdzu Kardynałowi możemy nadać tytuł świadka wierności. Wierność to obecność; pierwszym imieniem miłości jest obecność. Obecność Księdza u boku św. Jana Pawła II była pełna oddania i miłości – mówił abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski przywołał ważne spotkania społeczności Lublina ze świadkiem wierności: podczas papieskiej wizyty w 1987 r., gdy otrzymywał tytuł doktora honoris causa KUL w 2001 r. oraz na uroczystościach z okazji 25-lecia wizyty Ojca Świętego w Lublinie. – Dotknąłeś tajemnicy życia i posłannictwa Jana Pawła II; przy świadku nadziei stałeś się świadkiem wierności – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W prelekcji pt. „Litania do św. Jana Pawła II – Portret apostoła naszych czasów” kard. Stanisław Dziwisz przywołał wezwania litanii, która jest streszczeniem życia Papieża. Analizując poszczególne wezwania, podkreślił, że Jan Paweł II zostawił trwały ślad w umysłach i sercach wielu ludzi na wszystkich kontynentach. Wspominając różne sytuacje z życia Ojca Świętego, Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę na szczególną rolę modlitwy, zwłaszcza do Ducha Świętego, cześć dla Matki Bożej i świętych, umiłowanie krzyża i szacunek dla każdego człowieka. – Litania do św. Jana Pawła II rzeźbi cierpliwie jego wizerunek; odsłania kolejne przestrzenie miłości i służby. Ojciec Święty był gigantem wiary, gigantem ducha, gigantem pracy i służby. Zostawił dziedzictwo, z którego będą czerpać kolejne pokolenia. Naszym obowiązkiem jest to dziedzictwo zachować i rozwijać w odpowiedzi na nowe wyzwania, przed którymi stają Kościół i świat – mówił najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II.

Na zakończenie wizyty na uczelni, z którą Jan Paweł II był związany przez ćwierć wieku, Kolegium Rektorskie uhonorowało kard. Dziwisza medalem na 100-lecie KUL. Jako drugi jubileuszowy medal otrzymał abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL.

Oprzeć życie na Chrystusie

W Godzinie Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz nawiedził parafię pw. św. Jana Pawła II na Wrotkowie. Obok kościoła przebiega nowa droga, która otrzymała imię Emilii i Karola Wojtyłów. Najprawdopodobniej to druga (po Wadowicach) ulica, która upamiętnia rodziców Jana Pawła II. Podczas jej poświęcenia kard. Dziwisz podkreślał, że Emilia i Karol Wojtyła mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać życiowe powołanie, jakim jest rodzina; jak stawać się dla dzieci pierwszymi nauczycielami wiary. W ciągu nowej ulicy znalazło się rondo, które otrzymało imię ŚDM 2016. Jak przypominał Ksiądz Kardynał, św. Jan Paweł II ukochał młodzież, a w Lublinie poprzez pracę akademicką sam uczył się, jak być wychowawcą. Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, zapewniał, że mieszkańcy miasta wciąż pamiętają obecność ks. Karola Wojtyły. – Jan Paweł II przez 24 lata był związany z naszym miastem. Niegdyś tymi ulicami, wśród nas, chodził święty człowiek, który uczęszczał do swojej pracy, tak jak każdy z nas – mówił.

W drugiej części spotkania na Wrotkowie kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św. i udzielił sakramentu bierzmowania ponad 50 młodym osobom. Wraz z osobistym sekretarzem Ojca Świętego Eucharystię sprawowali: abp Stanisław Budzik, bp Mieczysław Cisło, ks. inf. Grzegorz Pawłowski oraz księża z parafii i rektoratów, w których znajdują się relikwie św. Jana Pawła II. – Obecność Księdza Kardynała to dar Boży dla naszych parafii, w których rozwija się kult Ojca Świętego – podkreślał ks. Grzegorz Trąbka. Jak zapewniał, wiele osób otrzymuje łaski za wstawiennictwem świętego Papieża. Duszpasterz wskazał na małżeństwa, które za wstawiennictwem Jana Pawła II otrzymały dar potomstwa. Proboszcz papieskiej parafii był inicjatorem zaproszenia kard. Dziwisza na otwarcie nowych ulic upamiętniających Ojca Świętego.

Wokół ołtarza zgromadzili mieszkańcy miasta i parafianie, w tym kandydaci do bierzmowania. Ci młodzi ludzie przed 8 laty jako pierwsi przystąpili do Komunii św. w nowo wybudowanym kościele. – Nie zmarnujcie daru, który dzisiaj zaszczepia w was Święty Duch – mówił do nich kard. Dziwisz. – Teraz jest dla was okres wyborów: szkoły, studiów, a także powołań. Nie bójcie się dokonywać dobrych wyborów; oprzyjcie życie na Chrystusie – apelował. Ksiądz Kardynał zachęcał do nieustannego poznawania wiary, bo „żeby wyznawać wiarę, trzeba ją znać”; do dobrego życia, które dla świata jest piątą Ewangelią. Na pamiątkę spotkania Ksiądz Kardynał przekazał parafii bieliznę kielichową i pas, których podczas Mszy św. w prywatnej kaplicy na Watykanie używał św. Jan Paweł II.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakcje z Bogiem #1: Wędrówka śladami św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wakacje

Wakacje z Bogiem

Adobe Stock

Rozpoczynamy cykl "Wakacje z Bogiem", poprzez który pragniemy twoarzyszyć naszym Czytelnikom w urlopowym czasie, dzieląc się wzkazówkami, jak dobrze przeżyć ten czas. Na początek: zapraszamy Was na wędrówkę śladami naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II. Idźmy za nim drogą świętości!

Szlaki Papieskie w Polsce są unikatowe w skali światowej, ponieważ nie zdarzyło się, żeby człowiek takiej miary odwiedził turystycznie tak wiele miejsc. Kardynał Stanisław Nagy mówił, że to „pamiątka po Nim - najwybitniejszym Synu naszego Narodu, w pewnym sensie – relikwie”. Warto w okresie wakacji poznać bliżej szlaki, którymi wędrował św. Jan Paweł II.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie: Uważaj... naklejają to na samochody

2025-11-21 11:08

[ TEMATY ]

ks. Marek Studenski

Materiał prasowy

Jaki obraz okazał się najcenniejszy na aukcji, na którą przyjechało ponad tysiąc kolekcjonerów z całego świata? Nie największy. Nie najdroższy. Nie ten, który wszyscy chcieli zdobyć.

Podziel się cytatem Zwykła kartka, krzywe linie, coś, czego nikt nie chciał kupić — nikt, oprócz starego sługi, który kochał syna właściciela. Gdy tylko zapłacił parę drobnych i wziął rysunek do ręki, prowadzący ogłosił koniec aukcji. W testamencie zapisano bowiem jedno: Kto kocha Syna — ten dostaje wszystko.
CZYTAJ DALEJ

Trump: Ukraina nie jest nam wdzięczna. Zełenski natychmiast odpowiada

Władze Ukrainy nigdy nie wyraziły żadnej wdzięczności za nasze wysiłki, a Europa nadal kupuje ropę od Rosji - oświadczył w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Powtórzył przy tym swoje twierdzenia, że wojna nigdy by się nie wydarzyła przy „silnym i właściwym przywództwie” USA i Ukrainy.

Podziel się cytatem - napisał Trump na swoim portalu społecznościowym Truth Social.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję