Po raz drugi, od czasu ogłoszenia Wydarzenia Eucharystycznego, procesja Bożego Ciała w Legnicy przeszła ulicami miasta od katedry do sanktuarium św. Jacka, gdzie to wydarzenie miało miejsce. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Msza św. została odprawiona w katedrze, pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, a współkoncelebrowali ją: biskup pomocniczy Marek Mendyk oraz przełożeni i profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, proboszczowie oraz duszpasterze legnickich parafii. Wzięli w niej udział: siostry zakonne, klerycy, bractwa, Służba Liturgiczna i wierni miejscowych parafii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jesteśmy po to, żeby zagłębiać się w Paschę Jezusa Chrystusa, w postaci chleba i wina, w których jest Ciało i Krew Chrystusa. Pamiątka Jego Męki dopełnienia Nowego Przymierza i podarowania nam Paschy, czyli logiki wychodzenia z niewoli, wchodzenie w relację z Bogiem, by wejść do życia w komunii i jedności z Bogiem. Ta Pascha, to nie tylko świętowanie tutaj, ale jest to całe nasze chrześcijańskie życie – mówił w homilii Biskup Legnicki.
Reklama
– Tę tajemnicę wydania się Boga dla człowieka grzesznego, Jezus daje w tajemnicy Eucharystii. Kiedy spożywamy nie tylko, można powiedzieć, postacie, ale spożywamy tajemnicę, dajemy się „wciągać” w tę tajemnicę Paschy. Dzisiaj, przyzywając ją w znakach liturgicznych, chcemy też wyjść na zewnątrz i manifestować prosto, pokornie, z radością i pokojem, że tylko taka Pacha, tylko przyjmowanie przebaczenia, tylko opieranie się na pokoju Nowego Przymierza, może nas jednoczyć – kontynuował bp Kiernikowski.
– Idziemy w procesji, aby błagać, by ten duch uporządkowania według Ducha Bożego był w każdym z nas. Niech ta uroczystość tak nas wszystkich jednoczy – zachęcał Biskup Legnicki.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna, w ktorej uczestniczyło ponad 2 tys. osób, przechodząc do kolejnych ołtarzy, przygotowanych przez legnickie parafie. Rozważania przy nich głosili rektor i przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego.
Procesja zakończyła się przy sanktuarium św. Jacka, miejscu Wydarzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanego w Boże Narodzenie Narodzenia 2013 r., a ogłoszonego oficjalnie w kwietniu 2016 r. Od tego czasu miejsce to stało się celem wielu pielgrzymek z kraju i zza granicy. Jest to także miejsce nieustannej, codziennej modlitwy adoracyjnej, w której może uczestniczyć każdy chętny.