Reklama

Niedziela Przemyska

Aby wzbudzić pragnienie Boga

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów na stałe wpisała się już w koloryt ewangelizacyjnej mapy Polski. Przez jeden wakacyjny tydzień okolice Jeziora Solińskiego zamieniają się w strefę głoszenia Dobrej Nowiny

Niedziela przemyska 34/2018, str. IV

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum organizatorów

Z całej Polski dla całej Polski

Tego roku Wakacyjna Ewangelizacji Bieszczadów zgromadziła uczestników z całej Polski. Od Gdyni, przez Łódź, Białystok, Warszawę aż do Cisnej. Z tych okolic przyjechali ewangelizatorzy, z pragnieniem, by dzielić się swoim doświadczeniem Chrystusa. Przyjechali w większości pierwszy raz w Bieszczady, z wieloma niewiadomymi, ale z sercem pałającym miłością do Boga. Ich historie życia są przeróżne, wiek, status, zawód, to wszystko budowało różnorodną mozaikę doświadczeń, które łączyło jedno – spotkanie żywego Chrystusa w życiu i pragnienie, aby dzielić się Nim z innymi.

Przygotowanie

„To nie jest tak, że my ewangelizujemy kogoś, to całe przygotowanie do ewangelizacji jest też spotkaniem dla nas, sprawdzeniem siebie samych, na jakim poziomie wiary jesteśmy. A to, że wychodzimy do ludzi, to jest dzielenie się Jezusem, ale też bardzo często inni ludzie ubogacają nas” – mówi Anna z okolic Rzeszowa, która już drugi raz przyjechała na WEB całą rodziną, aby świadczyć wśród rodzin o swoim doświadczeniu Chrystusa w życiu rodzinnym. Wspomniane przygotowanie do ewangelizacji to trzydniowe rekolekcje. W tym roku postacią przewodnią tych dni był Jan Chrzciciel, który pokazuje na Jezusa i odsuwa się w cień. Takie jest właśnie zadanie ewangelizatora: pokazać osobę Jezusa, podprowadzić do momentu spotkania z Nim i odsunąć się w cień.

#WEB2018

Na przebieg Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów składają się różnorodne aktywności ewangelizatorów. Najbardziej charakterystycznym jest wyjście na Tamę Solińską. Tam można zobaczyć tzw. strefę ciemności – miejsce obrazujące symbolicznym pomnikiem z udziałem ewangelizatorów, jakie konsekwencje w życiu człowieka przynosi grzech. Kilka metrów dalej wznosi się krzyż, u stóp którego leżą połamane tablice z napisami grzechów głównych, a w cieniu krzyża konfesjonał z obliczem Jezusa Miłosiernego. Również tam, przez cały czas ewangelizacji czekał kapłan, aby porozmawiać, pomodlić się wspólnie z przechodniami, a czasami także służyć sakramentem pokuty i pojednania. Takie zestawienie może budzić zastanowienie, czasami nawet bunt, ale temu ma służyć ewangelizacja, aby unaocznić pustkę Boga w sercu człowieka.

Reklama

Inny obraz ewangelizacji to tradycyjna Droga Krzyżowa ulicami Polańczyka. Przygotowana przez młodzież z KSM Besko pokazuje, jak droga krzyżowa dzieje się dziś na ulicach miast, w zatłoczonych barach, restauracjach, dyskotekach i domowych zaciszach. Ta droga krzyżowa celebrowana często przy odgłosach zabawy dochodzących z pobliskich dyskotek i barów pokazuje, jak potrzebna jest obecność Ewangelii w przestrzeni publicznej.

W końcu Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów to Kościół wychodzący z radością, uśmiechem i optymizmem do wypoczywających nad jeziorem. To pokazanie Kościoła jako wspólnoty ludzi wierzących codziennie, swoim życiem, swoją radością, swoją normalnością. To pokazanie Kościoła wielbiącego Boga tańcem, śpiewem, byciem razem, to pokazanie, że naprawdę można żyć inaczej.

Ewangelizacja to...

„Ewangelizację można porównać z takim obrazem, kiedy jeden głodny mówi drugiemu głodnemu, gdzie można znaleźć chleb” – mówi ks. Grzegorz Szczygieł, saletyn, rekolekcjonista oraz uczestnik tegorocznej edycji Ewangelizacji Bieszczadów. Ewangelizatorzy nie idą mówić innym o Chrystusie dlatego, że są lepsi, ale dlatego że wiedzą, gdzie Go mogą znaleźć.

2018-08-21 12:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej wiem, piękniej żyję

Niedziela kielecka 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

koncerty

Archiwum

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Koncerty ewangelizacyjne w Wiślicy tworzą klimat spotkania

Od dwudziestu lat kolejne pokolenia młodzieży spotykają się w pradawnej Wiślicy. Jak zmieniała się inicjatywa na przestrzeni lat?

Spotkania Młodzieży Diecezji Kieleckiej w Wiślicy dopasowały się do wyzwań młodych ludzi, odpowiadając na ich potrzeby, pragnienia oraz problemy.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest „Wieczerza Pańska”?

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika: Co oznacza nazwa „Wieczerza Pańska” używana dla oznaczenia Mszy Świętej?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję