Reklama

Niedziela Sandomierska

Wolnej Polsce

Prześledźmy kilka miejsc w diecezji, gdzie odbywały się okolicznościowe uroczystości patriotyczne

Niedziela sandomierska 47/2018, str. VI-VII

[ TEMATY ]

100‑lecie niepodległości

Archiwum autora

Okolicznościowa ekspozycja w Łagowie

Okolicznościowa ekspozycja w Łagowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pysznica

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, podczas której obecne były poczty sztandarowe ze szkół z Pysznicy, Jastkowic oraz Krzaków, a także z OSP Pysznica, Jastkowice i Kłyżów oraz Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939”. Mszę św. uświetnił występ Chóru Kameralnego z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

– Zgromadzeni w kościele włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”, odśpiewując hymn narodowy o godzinie 12. Następnie, na placu przy kościele, Tadeusz Bąk Wójt Gminy Pysznica wraz z proboszczem ks. Janem Kłakiem odsłonili tablicę upamiętniającą mieszkańców parafii Pysznica, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie od czasów II wojny światowej aż do czasów współczesnych. Po południu w Domu Kultury rozpoczął się koncert pn. „Młodzi artyści dla Niepodległej”, w trakcie którego gościnnie wystąpił dziecięco-młodzieżowy zespół taneczny „Sanowiślaczki” z Chwałowic oraz zespół instrumentalno-wokalny „Akord” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pysznicy. Swój talent zaprezentowali także artyści z pysznickiego Domu Kultury – zespół tańca „KIK” oraz zespół wokalny „Takt” – informuje Paulina Mierzwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stalowa Wola

Reklama

W mieście odbył się Bieg Niepodległości, który był w tym roku częścią Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Bieg odbył się w Alejach Jana Pawła II, a jego dystans to 5 km. Organizatorzy informowali, że w biegu wzięło udział blisko ośmiuset biegaczy, a najmłodszy miał sześć lat. Na mecie na każdego sportowca czekały medale i dyplomy, a na zwycięzców nagrody.

Natomiast w biegu głównym o Puchar Prezydenta Stalowej Woli na starcie stanęło 270 zawodników, co – jak zaznaczają organizatorzy – było niekwestionowanym rekordem. Zwyciężył Michał Wojciechowski przed Bogdanem Dziubą i Patrykiem Pawłowskim.

Zaklików

W wieczór poprzedzający na Rynku Zaklikowskim zapłonęła I Watra Niepodległości. Przybyły na nie tłumy mieszkańców z terenu gminy. W kręgu przy blasku ognia oddano hołd tym, którzy wywalczyli wolność naszej Ojczyzny, oraz pokazano miłość do Ojczyzny. Było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, żołnierskich i harcerskich, a towarzyszyły temu fragmenty pracy literackiej uczestniczki konkursu pt. „Co to znaczy być patriotą?” Podczas watry wspomniano o lokalnych bohaterach.

– Dźwięk trąbki sygnałowej rozpoczął uroczyste świętowanie. Nastąpiło obrzędowe rozpalenie harcerskiego ogniska, po czym zaśpiewano pieśń „Płonie ognisko”. Ognisko rozpalili najmłodsi. Następnie, zgodnie z tradycją harcerską, zostali mianowani strażnicy ognia. Odśpiewano wszystkie zwrotki hymnu państwowego, a po nim z pomocą harcerskich grup muzycznych z Zaklikowa i Lipy rozpoczęło się radosne śpiewanie – informują organizatorzy.

Reklama

Na zakończenie przemówił m.in. proboszcz ks. Michał Mierzwa. Organizatorami przedsięwzięcia były: 5 Szczep Harcerski „Brzask” z Zaklikowa, Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Ogniki” z Lipy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie.

Nisko

Mieszkańcy miasta modlili się w intencji Ojczyzny i za niepodległość dziękowali w sanktuarium św. Józefa. Po Mszy św. przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod tablicą żołnierzy AK i tablicą katyńską. Dalsze obchody miały miejsce na Placu Wolności. Uczestniczyli w nich mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Nie zabrakło również delegacji policji oraz straży pożarnej. W uroczystości udział wzięła wojskowa Kompania Reprezentacyjna Garnizonu Nisko oraz komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta OSP z Zarzecza oraz Reprezentacyjna Sekcja Taneczna Mażoretek NCK „Sokół”. W hołdzie bohaterom wygłoszony został Apel Pamięci, a na koniec odbyła się część artystyczna w wykonaniu zespołu z NCK „Sokół”.

Połaniec

Hasłem spotkania było: „Rodzinne Świętowanie”. Podczas uroczystości modlono się w intencji Ojczyzny. Uroczystości kontynuowane były na placu przy pomniku Tadeusza Kościuszki. W programie znalazły się salwy honorowe i wspólne śpiewanie hymnu narodowego. Przybyli trzymali w dłoniach biało-czerwone kwiaty, flagi lub balony. Były piosenki żołnierskie oraz program artystyczny. Młodzież szkolna zatańczyła krakowiaka, a na koniec 100 par zatańczyło poloneza.

Staszów

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się w Parku im. Adama Bienia. Stamtąd w biało-czerwonym marszu wszyscy przeszli na staszowski rynek, gdzie pod Ratuszem punktualnie w samo południe odśpiewano hymn państwowy. Była też tradycyjna salwa honorowa. Część modlitewna odbyła się w sanktuarium św. Jana Pawła II. Podczas kazania ks. Edward Zieliński mówił o wolności, niepodległości i o tym czym dziś jest patriotyzm. Podkreślał jednocześnie i akcentował rolę rodziny. Dalszy ciąg świętowania odbywał się ponownie na rynku. Tam delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Ostatnim punktem programu był przemarsz ul. Parkową i zakończenie uroczystości.

Sandomierz

Obchody rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Przewodniczył jej bp Edward Frankowski. Następnie przeniesiono się na Cmentarz Katedralny. Po modlitwie prowadzonej przez Biskupa został odczytany także Apel Pamięci i nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy.

Kolejna część świętowania miała miejsce przed budynkiem Starostwa Powiatowego, gdzie odbył się Koncert Pieśni Patriotycznej w wykonaniu 100-osobowego chóru uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Zwieńczeniem tej części świętowania był piknik rodzinny.

Tarnobrzeg

Obchody rozpoczęła Mszą św. w intencji Ojczyzny w Kościele Ojców Dominikanów. Następnie mieszkańcy przeszli pod pomnik Bartosza Głowackiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Główne uroczystości oraz odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się przy rondzie Juliusza Tarnowskiego. Uroczystość uświetnił 32. Batalion Lekkiej Piechoty. Odczytany został Apel Pamięci, oddano salwę honorową oraz delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3.

Łagów

Reklama

Punktualnie w południe uczestnicy patriotycznych obchodów odśpiewali  hymn narodowy.  Następnie rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym, której przewodniczył  proboszcz ks. Krzysztof Kozieł. Po Eucharystii delegacje władz złożyły symboliczne wiązanki i zapalone znicze pod krzyżem misyjnym na placu kościelnym.

Potem nastąpił przemarsz do zespołu szkół. W hali sportowej po przemówieniach zebrani uczestniczyli w patriotycznym montażu słowno-muzycznym prowadzonym przez dzieci i młodzież z miejscowej szkoły. Po uroczystościach można było podziwiać wystawę prac patriotycznych przygotowaną przez uczniów w ramach akcji „100 działań na 100-lecie”.

Gawłuszowice

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się już piątkowym „Patriotycznym śpiewaniem”. W sam dzień wspomnienia rocznicy odzyskania niepodległości mieszkańcy gminy wraz z włodarzami modlili się o pomyślność Ojczyzny w miejscowej świątyni. Nie mogło zabraknąć delegacji z pocztami sztandarowymi oraz grup harcerskich.

Po Mszy św. wszyscy udali się na plac przy kościele i obok pomnika św. Jana Pawła II został posadzony potomek dębu „Bartek” – najstarszego w Polsce. Sadzonka została pozyskana za pośrednictwem Nadleśnictwa Mielec.

2018-11-21 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa, pamięć i nadzieja

Parafia, szkoły, samorządowcy oraz mieszkańcy Olszyny już 9 listopada rozpoczęli świętowanie 100. rocznicy odzyskania Ojczyzny. Zaczęło się od spotkania pod dębem Piłsudskiego, a skończyło wspólnym odśpiewaniem „Roty”

Obchody stulecia niepodległości w Olszynie miały bogaty program. Zgodnie z propozycją minister Edukacji Narodowej uczniowie zgromadzili się wokół dębu „Józef Piłsudski” przy kościele parafialnym św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olszynie, aby 9 listopada o godz. 11.11 odśpiewać hymn państowowy. W tę inicjatywę wprowadził ks. dziekan Bogusław Wolański oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Grażyna Petruch, a burmistrz Leszek Leśko dziękował im za krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję