Reklama

Niedziela Legnicka

Legnicki bal osób niepełnosprawnych i przyjaciół

Po raz kolejny, na kilka dni przed końcem roku 2018, osoby niepełnosprawne z terenu diecezji legnickiej oraz ich bliscy i przyjaciele spotkali się na karnawałowym balu

Niedziela legnicka 2/2019, str. III

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

bal

ks. Waldemar Wesołowski

Wielki bal osób niepełnosprawnych

Wielki bal osób niepełnosprawnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabal, zorganizowany w legnickim Centrum Spotkań im. Jana Pawła II, przybyło kilkaset osób. – To już tradycja, która na stałe wpisała się do kalendarza duszpasterstwa osób niepełnosprawnych. Dzięki współpracy legnickiej Caritas oraz Urzędu Miasta Legnica możemy każdego roku podjąć kilkaset osób. Duża frekwencja na tegorocznym balu pokazuje, że takie spotkania są potrzebne, ludzie na nie czekają, a niepełnosprawni potrafią świetnie się bawić – powiedział dyrektor Caritas ks. Robert Serafin.

Spotkanie opłatkowo-noworoczne nie mogło się odbyć bez wielkiego wparcia i zaangażowania wolontariuszy. Tym razem większość z nich stanowiła młodzież z VII Liceum Ogólnokształcącego. Kamila i Ola, uczennice tej szkoły, chętnie włączyły się w pomoc przy organizacji balu. – Naszym zadaniem było przygotowanie sali, pomoc przy rozdzielaniu posiłków, animowanie wspólnej zabawy, a potem posprzątanie wszystkiego – mówią z uśmiechem dziewczęta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kontakt z osobami niepełnosprawnymi to wielkie przeżycie. Są to ludzie bardzo otwarci, uśmiechnięci i pomimo wielu ograniczeń potrafią się cieszyć. Podziwiamy tych ludzi i wiele możemy się od nich nauczyć, zwłaszcza dystansu do naszych codziennych problemów – dodają uczennice.

Reklama

Do przygotowania balu włączyli się także sami niepełnosprawni. – Nasi podopieczni przygotowywali się do tego balu przez kilkanaście dni. Wybierali stroje, wykonywali ozdoby do sali balowej – mówi Dorota Blachowska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej z Legnicy.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharustią, odprawioną w kościele Matki Bożej Królowej Polski, której przewodniczył bp pomocniczy Marek Mendyk. – Takie spotkanie jednoczy wszystkich, nie tylko niepełnosprawnych, ale też wszystkich, którzy na co dzień wspierają niepełnosprawnych. To nie tylko integracja, ale także wielki ładunek duchowy. To moment, który uczy dystansu do świata. Warto też zauważyć, że niewielu potrafi się cieszyć i bawić tak, jak osoby niepełnosprawne – powiedział bp Mendyk, wieloletni duszpasterz osób niepełnosprawnych.

Po Eucharystii w Centrum Spotkań odbyło się składanie życzeń i łamanie się opłatkiem. Na scenie z koncertem kolęd wystąpił zespół Pastuszki Team z Gogołowic. Tradycyjne kolędy na góralską nutę w nowoczesnych aranżacjach zachęcały uczestników do wspólnego śpiewu. Po posiłku, przygotowanym przez organizatorów, rozpoczęła się zabawa taneczna, która zakończyła się pokazem sztucznych ogni.

2019-01-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom pachnący miłością

Niedziela kielecka 19/2021, str. IV

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Piekoszów

TER

Turnusy dla niepełnosprawnych mają długą tradycję

Turnusy dla niepełnosprawnych mają długą tradycję

Wśród wielu dzieł Caritas jest jedno bardziej znane w diecezji – Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. To szczególne miejsce, które wymarzył sobie sługa Boży ks. Wojciech Piwowarczyk.

Niedziela Miłosierdzia jest patronalnym świętem Caritas, katolickiej organizacji, która od dziesiątek lat niesie pomoc potrzebującym. – Rzeczywiście Niedziela Miłosierdzia jest dla nas i naszych pensjonariuszy świętem. Ten dzień zaczynamy od Eucharystii, w której uczestniczą mieszkańcy Domu i personel – mówi dyrektor Domu ks. Łukasz Zygmunt, dodając, że w kaplicy znajdują się relikwie św. Faustyny, które otoczone są wielką czcią. – Obecność tych relikwii ciągle nam przypomina i przybliża tę wspaniałą głosicielkę Bożego Miłosierdzia i zobowiązuje nas do tego, abyśmy pogłębiali kult Jezusa Miłosiernego. Nasi pensjonariusze każdego dnia od Niedzieli Miłosierdzia modlą się w kaplicy. Odmawiają o godzinie 15 Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego odmawialiśmy z chorymi i cierpiącymi nowennę, przygotowując się w ten sposób do tego wyjątkowego święta. Jak podkreśla ks. Zygmunt, dla mieszkańców Domu Niedziela Miłosierdzia jest bardzo ważna, ponieważ – jak mówi – nasz Dom od 28 lat pachnie przede wszystkim miłością, dobrocią ludzi i poświęceniem.
CZYTAJ DALEJ

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami wsparcia w chorobie

2025-05-23 10:33

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Ojciec Święty zatelefonował do 99-letniego emerytowanego arcybiskupa Parany, związanego z Zakonem Świętego Augustyna, jednego z najstarszych członków Kolegium Kardynalskiego, który trafił do szpitala i przeszedł operację, po zatrzymaniu akcji serca.

Papież Leon XIV chciał osobiście zapewnić o bliskości i modlitwie 99-letniego hierarchę, do którego zadzwonił w dniu jego wypisu ze szpitala, by podziękować za jego służbę Kościołowi i zapewniając go o swoich modlitwach w okresie rekonwalescencji. Drugi z najstarszych członków Kolegium Kardynalskiego (po emerytowanym dyplomacie watykańskim kard. Angelo Acerbim) trafił do szpitala 10 maja wskutek zatrzymania akcji serca i przeszedł operację wszczepienia rozrusznika.
CZYTAJ DALEJ

Memoriał Kusocińskiego - Andrejczyk wygrała konkurs rzutu oszczepem

2025-05-23 18:10

[ TEMATY ]

Memoriał Kusocińskiego

Maria Andrejczyk

rzut oszczepem

PAP/Michał Meissner

Maria Andrejczyk w konkursie rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego

Maria Andrejczyk w konkursie rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego

Maria Andrejczyk wynikiem 58,82 wygrała konkurs rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie. Drugie miejsce zajęła Litwinka Liveta Jasiunaite - 58,38, a trzecia była Gabriela Andrukonis - 52,36.

Był to pierwszy start Andrejczyk w tym sezonie. Już w niedzielę najlepsza polska oszczepniczka wystartuje w mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję