Reklama

Na bieżąco

Hasło 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu

„«Wszyscy tworzymy jedno» (Ef 4, 25). Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”

To temat 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, obchodzonego w Polsce w trzecią niedzielę września, która w 2019 r. przypadnie 15 września. Jest to zachęta do refleksji nad obecnym stanem i charakterem relacji w Internecie, począwszy od idei społeczności jako sieci łączącej ludzi w ich integralności. Niektóre z dominujących trendów tzw. sieci społecznościowych stawiają nas przed zasadniczą kwestią: w jakim stopniu możemy mówić o prawdziwej wspólnocie w obliczu logiki, która charakteryzuje niektóre społeczności w mediach społecznościowych? Metafora sieci jako wspólnoty solidarności zakłada budowanie „nas” na bazie słuchania drugiej osoby, na dialogu, a co za tym idzie – na odpowiedzialnym używaniu języka.

Wybór tematu orędzia na 2019 r. potwierdza skierowanie uwagi przez papieża Franciszka na nowe środowisko komunikacyjne i sieci społecznościowe, szczególnie tam, gdzie jest on obecny osobiście ze swoimi kontami@Pontifex na Twitterze i @Franciszek na Instagramie.

Tekst papieskiego orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest tradycyjnie ogłaszany w liturgiczne wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego – 24 stycznia.

RV

Krótko

Wicepremier Włoch Matteo Salvini przebywał z wizytą w Warszawie. Spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim spraw europejskich i stworzenia w przyszłej kadencji PE szerokiej koalicji w celu powiększenia wpływu na bieg spraw europejskich ugrupowań spoza głównego nurtu.

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher popisała się kolejnymi mało dyplomatycznymi działaniami. Tym razem do polskiej opinii publicznej wyciekły informacje o brutalnych naciskach z jej strony na polskich polityków w sprawie PKP Energetyka i Ubera, w które zaangażowany jest amerykański kapitał.

W centrum zainteresowania opinii publicznej znalazła się na początku br. sprawa wynagrodzeń w NBP, szczególnie najbliższych współpracowników prezesa Adama Glapińskiego. Na konferencji prasowej zaprzeczył on doniesieniom „Gazety Wyborczej” o astronomicznych zarobkach, ale nie podał dokładnych kwot. PiS zapowiedział przygotowanie ustawy, która ujawni zarobki w NBP.

Reklama

Większość Polaków jest przekonanych, że gdyby w przyszłorocznych wyborach władzę przejęła opozycja, zlikwidowane zostałyby programy socjalne wprowadzone przez PiS. Respondenci uczestniczący w badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” obawiają się szczególnie podwyższenia wieku emerytalnego i likwidacji programu „Rodzina 500+”.

Mateusz Morawiecki przyjął wniosek o dymisję wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Bojanowskiej. Wzięła ona odpowiedzialność za publikację kontrowersyjnego projektu ustawy o przemocy domowej.

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: Trzeba od siebie wymagać, by umieć kochać

2022-06-21 19:38

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski

– Trzeba od siebie wymagać, by umieć kochać, a do spełnienia zadań miłości potrzebne jest otwarcie na dary Ducha Świętego – mówił abp Marek Jędraszewski do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania w parafii NMP Królowej Polski w Stróży.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski porównał trwającą wojnę na Ukrainie do agresji Asyrii na Judę opisanej w 2 Księdze Królewskiej. Metropolita zauważył, że dzięki Bożej interwencji król asyryjski Sennacheryb nie zdobył Jerozolimy. Arcybiskup podkreślił aktualność płynącą ze Słowa Bożego – w chwilach trudnych i niebezpiecznych trzeba pokładać ufność w Bożej pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Powołani

Niedziela Ogólnopolska 26/2019, str. 29

[ TEMATY ]

homilia

Graziako

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

W dniach 2-10 czerwca br. obchodziliśmy 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny. Podczas pielgrzymki Ojciec Święty spotkał się m.in. z księżmi w katedrze częstochowskiej. Gdy do nich przemawiał, przypomniał przykład „tysięcy księży polskich, którzy oddali życie podczas ostatniej wojny, zwłaszcza w obozach koncentracyjnych”. Powiedział również, że polscy księża pamiętni dziejowych doświadczeń muszą stawiać sobie zawsze wymagania wynikające z Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

2022-06-25 16:20

[ TEMATY ]

skoki narciarskie

Adam Małysz

PAP/Art Service 2

Adam Małysz podczas odbywającego się w Krakowie Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów został wybrany na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego. Zastąpił na tym stanowisku Apoloniusza Tajnera, które pełnił tę funkcję od 2006 roku.

Małysz był jedynym kandydatem. Za jego wyborem głosowało 77 spośród 80 delegatów. Trzy głosy były nieważne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję