Reklama

Dookoła Polski

W Warszawie o Bliskim Wschodzie

Informacja o planowanej na połowę lutego br. w Warszawie konferencji w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie wywołała sporo emocji. Także dlatego, że szczególna uwaga ma być poświęcona wpływom Iranu w regionie, a współgospodarzami będą Polska i USA. Szef gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski ocenił, że będzie to najważniejsze wydarzenie dyplomatyczne w Polsce od czasu szczytu NATO, a szef MSZ Jacek Czaputowicz stwierdził, że inicjatywa ta wpisuje się w polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne. Wyraził też nadzieję, że konferencja w Warszawie stworzy nową platformę dialogu międzynarodowego i doprowadzi do zbliżenia stanowiska USA i UE w sprawie Iranu. Podczas konferencji zostaną poruszone m.in. sprawy przenoszenia broni masowego rażenia i rozprzestrzeniania środków niezbędnych do jej wyprodukowania, terroryzmu, ekstremizmu religijnego, cyberzagrożeń i bezpieczeństwa energetycznego.

Zapowiedź konferencji oburzyła władze Iranu. Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif nazwał tę inicjatywę antyirańskim cyrkiem. Do irańskiego MSZ został wezwany charge d’affaires Ambasady Polski w Teheranie Wojciech Unolt, który usłyszał, że decyzję polskiego rządu o zorganizowaniu szczytu uważa się za „akt wrogości wobec Iranu”. Premier Mateusz Morawiecki, by wytłumaczyć wagę warszawskiej konferencji, napisał na Twitterze, że Polska traktuje kwestię pokoju na Bliskim Wschodzie jako jedno z najistotniejszych wyzwań polityki zagranicznej i obronnej. „(...) Powstrzymanie walk w tym newralgicznym regionie jest kwestią fundamentalną, jeśli chodzi o zapewnienie stabilizacji i bezpieczeństwa całego świata” – napisał.

Wojciech Dudkiewicz

Będą współpracować

Przyszłej współpracy w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego dotyczyły rozmowy w Warszawie wicepremiera Włoch, szefa MSW i lidera prawicowej Ligi Północnej Matteo Salviniego m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. – Rozpoczęliśmy wymianę poglądów na ten temat – powiedział Salvini. Na konferencji prasowej przekonywał, że przyszła kadencja europarlamentu będzie zupełnie inna niż obecna, zdominowana przez Europejską Partię Ludową i Partię Europejskich Socjalistów. Wyraził nadzieję, że Unia Europejska nie będzie już rządzona przez „finanse i banki”. Po spotkaniu liderów PiS i Ligi Północnej – wyraźnie sondażowym, na którym nie zapadły żadne ustalenia dotyczące sojuszy po wyborach do PE – opozycję opanowała histeria. – Komentarze sięgają granic absurdu – oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jeden z nich wyszedł spod pióra lidera PO Grzegorza Schetyny. „(...) To jest niestety droga do wyjścia z unijnej rodziny, a na tym Polacy mogą tylko stracić” – napisał na Twitterze.

Reklama

wd

Szpiegowali dla Chin

Zatrzymanie pod zarzutem szpiegostwa obywateli Polski i Chin jest sukcesem polskich służb specjalnych. Porażką jest to, że zatrzymany Polak – Piotr D. to były wysoki funkcjonariusz tych służb, a ostatnio pracownik firmy Orange, dysponujący rozległą wiedzą z zakresu cyberbezpieczeństwa i certyfikatami dopuszczającymi go do tajemnic państwowych. Według Joachima Brudzińskiego, szefa MSW, Polska jako ważne państwo w NATO i UE musi się liczyć z tym, że będzie poddawana inwigilacji przez obce wywiady. – Perfekcyjnie zadziałała ABW. Funkcjonariusz, który wywodzi się z jej szeregów, został zatrzymany – powiedział minister. Zatrzymany Chińczyk, Weijing W., to jeden z dyrektorów polskiego oddziału firmy Huawei. Ambasada Chin w Polsce oświadczyła, że chińskie władze wymagają od strony polskiej zajmowania się tą sprawą m.in. zgodnie z prawem i rzetelnie.

wd

Zamach na prezydenta Gdańska

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doszło do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stojący na scenie polityk został kilkakrotnie ugodzony nożem desantowym. Do szpitala trafił z bardzo ciężkimi urazami – poważną raną serca, ranami przepony i jamy brzusznej. Niestety, mimo natychmiastowej pomocy, nie udało się go uratować. Zmarł następnego dnia po zamachu – 14 stycznia 2019 r. Napastnik został zatrzymany. Jest nim 27-letni mieszkaniec Gdańska Stefan W. Posługiwał się prawdopodobnie akredytacją medialną. Wcześniej miał już problemy z prawem, był karany.

Reklama

mak

Przekopują przekop

Wzięcie przez Komisję Europejską pod lupę planowanego przekopu Mierzei Wiślanej nie jest przypadkowe. Nie wiemy wiele na temat interwencji w Brukseli krajowej tzw. totalnej opozycji, której nie podobają się żadne plany rządzącej większości, szczególnie te, które mogą zakończyć się sukcesem. Wiemy natomiast o interwencji w tej sprawie jesienią 2018 r. wiceministra rolnictwa Federacji Rosyjskiej, szefa Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilji Szestakowa, który wskazał na możliwe złe skutki przekopu. Wiarygodność Rosji, która blokuje wyjście z Zatoki Wiślanej na Bałtyk (co jest przyczyną budowy przekopu), jest w tej sprawie niewielka, niemniej nie dla eurokratów. Unijni eksperci zamierzają zbadać decyzję środowiskową i podstawy prac na Mierzei Wiślanej. Możliwe, że będą chcieli zmusić Polskę do wstrzymania prac na mierzei, które mają się rozpocząć w marcu br. Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze.

wd

Weekendowe polowania

Dokońca stycznia br. mają potrwać weekendowe polowania na dziki. Resorty rolnictwa i rozwoju wsi oraz środowiska tłumaczą, że zmniejszenie populacji tych zwierząt jest konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Jak wyjaśnia minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał nastąpi w ramach „normalnych polowań”: – Chodzi o to, by zarażone dziki nie przenosiły się do stref zdrowych, stąd polowania mają być skoordynowane w jednym czasie. Mają nad nimi czuwać służby weterynaryjne, myśliwi nie mogą strzelać do ciężarnych i prowadzących młode loch. Komisja Europejska potwierdziła, że polski plan odstrzału dzików w walce z afrykańskim pomorem świń jest prawidłowy. Odstrzały dzików ze względu na chorobę ASF przeprowadzono już w innych europejskich krajach.

wd

2019-01-16 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewa Kowalewska: nie istnieje konstytucyjne prawo do aborcji – historyczny wyrok Sądu Najwyższego USA

2022-06-25 08:08

[ TEMATY ]

USA

aborcja

Adobe Stock

- Orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women's Health Organization zapoczątkowuje nową erę polityki USA ws. aborcji – podkreśla Ewa Kowalewska z Human Life International Polska. W komentarzu dla KAI Ewa Kowalewska zwraca uwagę, ze obowiązujący od 1973 r. precedens gwarantujący konstytucyjne prawo do aborcji w USA według szacunków kosztował życie od 60 do 65 mln. nienarodzonych dzieci.

Publikujemy komentarz Ewy H. Kowalewskiej z Human Life International Polska:

CZYTAJ DALEJ

Już dziś tysiące Polaków zawierzą siebie, rodziny i Ojczyznę dwóm Sercom

2022-06-24 15:43

[ TEMATY ]

duchowość

Materiał prasowy

Już dziś tysiące Polaków razem z Teobańkologią zawierzą siebie, swoje rodziny i Ojczyznę dwóm sercom – Maryi i Jezusa.

Przez 9 dni (od 15 do 23 czerwca) na Facebooku i YouTube Teobańkologia trwała wspólna modlitwa przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. 

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za życie bł. Edmunda Bojanowskiego

2022-06-25 17:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. Edmund Bojanowski

Episkopat News

Na Jasnej Górze odbyło się dziękczynienie za życie i działalność bł. Edmunda Bojanowskiego z modlitwą o jego kanonizację z udziałem sióstr służebniczek, których był założycielem, oraz świeckich, dla których jest on inspiracją w działalności społecznej i charytatywnej. Trwa rok jubileiszowy z okazji 150. rocznicy śmierci tego działacza społecznego i kulturalnego, wychowawcy i patrioty. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP.

O tym, że bł. Edmund Bojanowski długo przed Soborem Watykańskim II realizował w praktyce soborową naukę o apostolstwie laikatu przypomniał w homilii abp Adrian Galbas, przewodniczący Komisji ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję