Reklama

Niedziela Łódzka

Mała parafia z wielkim sercem

W minioną niedzielę – 13 stycznia – parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście obchodziła jubileusz 90-lecia swojego istnienia

Głównym powodem, dla którego pierwszy biskup łódzki – Wincenty Tymieniecki podjął decyzję o utworzeniu w Tomaszowie Mazowieckim nowej (drugiej w kolejności) parafii, a tym samym o budowie kościoła, był bardzo dynamiczny rozwój pobliskiej Tomaszowskiej Fabryki Sztucznego Jedwabiu. Stopniowo w pobliżu wyżej wymienionego zakładu osiedlało się coraz więcej osób, wszyscy oni natomiast potrzebowali właściwego miejsca do modlitwy.

Proboszczem świątyni bp Tymieniecki mianował ks. Antoniego Machnikowskiego, który nawiązał współpracę z dyrekcją wspomnianych zakładów. Dyrektorem TFSJ był wówczas Michał Hertz – Żyd, który przyjął chrzest i został katolikiem. W zamysłach ks. Antoniego Machnikowskiego oraz Michała Hertza nowo wybudowany kościół miał być jedynie tymczasowym (tak się jednak nie stało i do dnia dzisiejszego zwykło się nazywać świątynię Najświętszego Serca Jezusowego „małym kościołem”) i wybudowano go nadzwyczaj szybko, bo w przeciągu zaledwie 2 miesięcy.

Uroczystej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył pochodzący z tej parafii bp Ireneusz Pękalski, który w homilii w piękny i wzruszający sposób nawiązał do sakramentu chrztu św., a także do jakże ciekawej historii rodzimej świątyni. Wzruszającym faktem było bez wątpienia koncelebrowanie Eucharystii przez obecnego proboszcza ks. Pawła Dziedziczaka, byłego proboszcza ks. Ryszarda Stanka, a także przez kapłanów pochodzących z tej parafii: ks. Krzysztofa Owczarka oraz ks. Grzegorza Gogola.

Reklama

Podniosłą uroczystość uświetniło uroczyste odśpiewanie przez księży oraz wiernych „Te Deum”, obecność orkiestry z pobliskiej Lubochni, a także koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu parafialnego chóru.

Co ciekawe, jubileusz 90-lecia stał się także przyczynkiem do powstania wyjątkowej publikacji autorstwa Marii Papiernik-Typa pt. „Mała parafia z wielkim sercem”. I tak jest faktycznie: w tej świątyni każdy czuje się, jak u siebie w domu – ważny, potrzebny i kochany, niech i tak będzie przez kolejne, długie lata.

2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich drogowskaz

Niedziela małopolska 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

bierzmowanie

Maria Fortuna-Sudor

Po Mszy św. do kard. Dziwisza ustawiła się kolejka pragnących mieć zdjęcie z najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II – tu ks. proboszcz, grupa bierzmowanych i przedstawiciele ich wychowawców

Po Mszy św. do kard. Dziwisza ustawiła się kolejka pragnących
mieć zdjęcie z najbliższym współpracownikiem Jana Pawła II
– tu ks. proboszcz, grupa bierzmowanych i przedstawiciele
ich wychowawców

Otwórzcie się na działanie Ducha Świętego i pomyślcie, w jaki sposób te dary, które otrzymaliście, rozwijać, byście byli świadkami Jezusa Chrystusa w swoim środowisku – mówił proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bibicach ks. Jan Przybocki do bierzmowanej młodzieży

Grudniowa uroczystość, połączona z poświęceniem odzyskanego krzyża i odsłonięciem tablicy upamiętniającej ważne dla społeczności parafialnej wydarzenia, zgromadziła w przepięknej świątyni wspólnotę parafian i ich gości. Trudno mi było przecisnąć się przed główny ołtarz, gdy w mroźne, sobotnie przedpołudnie przyjechałam do Bibic. – Gdzie znajduje się krzyż, który za chwilę poświęci kard. Dziwisz – zapytałam najbliżej stojącego mężczyzny, a ten wskazał miejsce także wypełnione wiernymi...

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do seminarzystów: trzeba budować Kościół a nie sektę

2022-06-24 20:56

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

seminarzyści

Magdalena Pijewska/Niedziela

O dwu poczuciach odpowiedzialności za Kościół mówił dziś w Łodzi podczas liturgii na zakończenie roku akademickiego do alumnów Seminariów Duchownych w abp Grzegorz Ryś. Po pierwsze chodzi o odpowiedzialność za to, że ktoś zaginął, a po drugie - o poczucie do odpowiedzialności za Boży model Kościoła. Żebyśmy tworzyli Kościół, a nie jakąś sektę składającą się z ludzi sytych własną cnotą – tłumaczył duchowny.

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zakończyła się Msza Święta kończąca rok akademicki 2021/2021. W liturgii, której przewodniczył metropolita łódzki wzięli udział rektorzy łódzkich seminariów duchownych (Seminarium diecezjalnego, Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater oraz ogólnopolskiego Seminarium 35+), wykładowcy oraz alumni.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: rozpoczyna się czwarty dzień X Światowego Spotkania Rodzin

2022-06-25 09:50

[ TEMATY ]

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

Org.

Spotkanie z wnukiem błogosławionych małżonków Beltrame Quattrocchi, dyskusja nt. towarzyszenia związkom niesakramentalnym i małżeństwom, w których jeden z małżonków jest niewierzący i Msza św. posłania pod przewodnictwem papieża Franciszka - to najważniejsze punkty rozpoczynającego się czwartego dnia X Światowego Spotkania Rodzin.

Ostatni pełny dzień spotkania, w którym bierze udział blisko 2000 osób, w tym ok. 100-osobowa grupa Polaków i Polonii, rozpocznie się godzinną adoracją eucharystyczną w Auli Pawła VI. To także moment wytchnienia dla rodzin, które w piątek do późnych godzin wieczornych gościły w kilkunastu parafiach na peryferiach Rzymu. Polacy zebrali się w tym czasie w kościele Santa Maria in Campitelli, gdzie odbył się Wieczór Wdzięczności, przygotowany przez Aldonę i Artura Wiśniewskich, założycieli Fundacji "Tak dla Rodziny", oraz rzymską Polonię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję