Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezja ma nowych diakonów

Niedziela legnicka 21/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Piotr Nowosielski

Diakoni przygotowywali się do tego momentu przez formację intelektualną, duchową i ascetyczną

W legnickiej katedrze, 11 maja br., odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W gronie koncelebransów obecni byli także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy, przełożeni i profesorowie seminarium, księża proboszczowie i wikariusze z parafii, z których pochodzą diakoni, oraz ich katecheci. Uroczystość odbyła się z udziałem rodzin i przyjaciół nowych diakonów, oraz sióstr zakonnych i wiernych, z których część przyjechała do katedry z ich rodzinnych parafii.

– Dzisiaj podczas Eucharystii wyświęcamy czterech kandydatów na diakonów. Modlimy się, by ta decyzja, to wejście w posługę, a przede wszystkim w tajemnicę Jezusa Chrystusa, były wolne i jak najbardziej otwarte na wszystko, co Pan Bóg przygotował dla nich i dla tych, wobec których będą kiedyś posługiwać – mówił biskup legnicki, zapraszając przybyłych do uczestnictwa w Liturgii.

Kandydatów do święceń przedstawił biskupowi legnickiemu rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Piotr Kot. Na diakonów wyświęceni zostali: Adam Bogdała z parafii św. Wojciecha w Jeleniej Górze, Karol Diduszko z parafii w Pogorzeliskach, Artur Jaguszczak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy oraz Łukasz Toporek z parafii w Ścięgnach.

Reklama

Udzielając święceń, biskup legnicki nawiązał do odczytywanego Słowa Bożego, zwrócił uwagę na to, że Kościół to nie jakaś organizacja pożytku publicznego, spełniająca określony cel – choć to wszystko też gdzieś się dzieje – ale wspólnota Kościoła, wspólnota gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa, mimo Jego „twardej mowy”. Uczniowie idą za Jezusem, bo poznali, że w Nim, w Jego osobie, jest słowo życia. Mimo, że jest to mowa twarda i trudna.

– Wy dzisiaj stoicie wobec tej decyzji, nie tylko dla własnego dobra, dla własnego widzimisię, ale po to, by także przez waszą posługę gromadził się wokół Jezusa Chrystusa Kościół – wspólnota uczniów. Za chwilę wobec biskupa wyrazicie swoją wolę, mówiąc: „chcę”. Chcę, licząc na Bożą pomoc. Od tego, jaką dzisiaj decyzję podejmiecie i jak w tej decyzji będziecie trwać, będzie zależało bardzo wiele w Kościele, w konkretnych wspólnotach, parafiach, rodzinach – mówił pasterz Kościoła legnickiego.

Nawiązując zaś do odczytywanego 2 listu do Koryntian (4,1-7), gdzie jest mowa o głoszeniu Chrystusa, a nie siebie, oraz o „przechowywanym skarbie w naczyniach glinianych”, mówił do diakonów: – Ten dar, skarb nie jest w nas złożony po to, żeby był konserwowany, ale jest złożony celowo w glinianych naczyniach, żeby wszyscy, którzy chcą się o nim dowiedzieć, nie musieli stać przed jakimś sejfem, w którym jest skarb, ale by mogli łatwo stłuc te gliniane naczynia. I to jest wasza posługa i wszystkich, którzy w Kościele mają misję, zadanie, żeby objawiał się ten skarb, aby się okazało, że moc tego skarbu nie jest z człowieka, ale z mocy Boga, spełniającego swoje działanie w Słudze i przez Sługę, który daje się krzyżować i zmartwychwstaje. Tylko w tej Ewangelii, w tej prawdzie, w tej tajemnicy można odnaleźć siebie w Kościele i być sługą dla innych – mówił bp Kiernikowski.

Reklama

Prosząc wszystkich o modlitwę w intencji nowych diakonów, polecił ich także wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła.

Święcenia diakonatu są także okazją dla ich rodzin i bliskich do zapoznania się z miejscem ich modlitwy, nauki i pracy w murach seminarium. Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym studiuje oraz na praktyce pastoralnej przebywa 26 alumnów.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi diakoni legnickiego Kościoła

[ TEMATY ]

Legnica

diakonat

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 6 czerwca biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wyświęcił 2 nowych diakonów. Jarosław Kojder i Krzysztof Borysiewicz zostali tym samym włączeni do grona duchowieństwa. Przyrzekli przed zgromadzonymi wiernymi życie w celibacie i posłuszeństwo biskupowi. Za dwa lata zostaną wyświęceni na kapłanów.

- Zostaniecie wprowadzeni w to wszystko, co łączy się z nauczaniem Kościoła według ducha Ewangelii. Ten moment wyrazi szczególnie znak przekazania w wasze ręce księgi Ewangelii – powiedział w homilii biskup legnicki.

Podkreślił, że we współczesnym świecie często spotykamy się z tym, na co wskazuje już Nowy Testament, że ludzie nie znoszą zdrowej nauki, mnożą sobie nauczycieli, zwracają się ku zmyślonym opowiadaniom. – Ulegamy podszeptom szatana, który ma inną wersję życia. On w sposób przewrotny i chytry wchodzi do naszego życia. Dlatego należy czuwać nad wszystkim. Jak mówi św. Paweł – wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swoje posługiwanie. Wy zostajecie wpisani w to dzieło, w tę tajemnicę niesienia Ewangelii i tajemnicy zbawczej Jezusa Chrystusa ludziom – mówił bp Kiernikowski.

Zaznaczył też, że do wykonania tego dzieła konieczne jest osobiste zaangażowanie, na cały etat, według daru otrzymanej łaski. – Stajecie się sługami Chrystusa w Kościele, by ten Kościół był znakiem wobec świata, pociągał ludzi ku tajemnicy Jezusa Chrystusa – zachęcał hierarcha.

Ksiądz biskup skierował także słowo do rodziców i krewnych święconych diakonów. – Oddajcie ich całkowicie Chrystusowi, wspomagajcie ich modlitwą, życzliwością, dobrym słowem, by byli coraz bardziej oddani Chrystusowi i Jego Kościołowi – mówił.

W uroczystości święceń diakonatu udział wziął biskup senior Stefan Cichy, księża przełożeni i wykładowcy, duszpasterze, siostry zakonne oraz krewni diakonów. Za dwa lata, po odbyciu jeszcze jednego roku formacji i roku praktyki pastoralnej, diakoni zostaną wyświęceni na kapłanów.

Więcej w kolejnym numerze Niedzieli legnickiej

Foto

CZYTAJ DALEJ

Transmitowaliśmy dla was, prosto z pielgrzymki - dzień 2

2020-08-02 22:20

Michalina Stopka

W dobie pandemii pielgrzymi także idą na Jasną Górę

Dziś drugi dzień pielgrzymowania gr. 14, Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Wedle naszych możliwości transmitowaliśmy dla was (z lekkim opóźnieniem) różne części pielgrzymki. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału.

Błogosławieństwo pielgrzymów z nurtu głębowickiego:


Msza św. w Ługach:

Etap z Ług do Kędzi i mocne świadectwo Sebastiana:

Etap różańcowy z Kędzi do Żmigrodu:

Etap ostatni ze Żmigrodu do Dobrosławic:


CZYTAJ DALEJ

Watykańskie dementi: stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi niepokoju

2020-08-03 20:18

[ TEMATY ]

zdrowie

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Stan zdrowia Benedykta XVI nie budzi szczególnego niepokoju. Tymi słowami jego osobisty sekretarz abp Georg Gänswein zdementował podawane dziś w mediach informacje o poważnej chorobie papieża seniora.

Watykańskie biuro prasowe rozpowszechniło oświadczenie abp Gänsweina, w którym uspokaja, że 93-letni Benedykt XVI „przechodzi fazę nasilenia bolesnej, ale nie poważnej choroby”. Nie podaje jednak na co konkretnie cierpi były biskup Rzymu.

Źródłem wiadomości o chorobie Benedykta XVI był niemiecki dziennik „Passauer Neue Presse”, powołujący się na papieskiego biografa Petera Seewalda, który w minionych dniach był w Watykanie. Miał on powiedzieć że podczas spotkania Benedykt XVI był „optymistą pomimo choroby”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję