Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. ekspiacyjna na Jasnej Górze

W przeddzień Dnia Matki, 25 maja br., na Szczycie Jasnogórskim została odprawiona Msza św. ekspiacyjna za zniewagi Chrystusa i Maryi w znaku częstochowskiej ikony. Modlitwa skupiała się wokół słów: „Mój Kościół, moja Matka”. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski. – Chcemy odważnie wypowiedzieć za Prymasem Tysiąclecia nasze „non possumus” wobec tego, co poniża, co wyszydza, co wprost obraża tak drogie dla nas wartości – zaznaczył na początku Liturgii przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Reklama

W wygłoszonej homilii abp Depo zauważył, że „Europa znów stała się terenem misyjnym”. Przywołał pytanie Jana Pawła II z pielgrzymki do Francji w 1980 r.: „Co uczyniłaś z łaską chrztu, czy jesteś wierna Bogu, pierworodna córko Kościoła?”. W odniesieniu do obecnej sytuacji abp Depo powiedział: – Skoro już nas nie dziwi, że zostaliśmy uśpieni w reakcjach, gdy w środkach społecznego przekazu kpi się z chrześcijańskiego sposobu życia, a każdy ma swoją prawdę i swoje sumienie, to chrześcijaństwo jest już uważane za relikt przeszłości. Ksiądz arcybiskup prosił Maryję, aby pomogła „przezwyciężyć grozę zła, które tak łatwo przez kłamstwo zakorzenia się w sercach Polaków”. – Niech te działania w prasie, radiu, telewizji, w szkołach i na uniwersytetach, jak również w teatrach, kabaretach i na naszych ulicach nie zamykają dróg ku prawdziwej polskiej solidarności, a zarazem dróg ku przyszłości, budowanej na łasce Twojego Syna i z pomocą Bożego Ducha – prosił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zakończenie abp Depo odczytał Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi wypowiadany w ostatnich dniach we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

* * *

Wielka woda

Trudne chwile przeżywali mieszkańcy południowej Polski, gdzie przez tydzień trwały ulewne deszcze. Efektem były znaczne przekroczenia stanów alarmowych rzek, liczne podtopienia w pobliżu rzek i zbiorników wodnych, dziesiątki ewakuowanych ludzi, setki interwencji straży pożarnej. Ręce pełne pracy miały służby, które zabezpieczały przesiąkające i przeciekające wały przeciwpowodziowe i wypompowywały wodę. Szczególnie niebezpiecznie było w Wilkowicach w woj. śląskim, gdzie – z uwagi na zagrożenie uszkodzenia zbiornika retencyjnego – przeprowadzono prewencyjną ewakuację 85 osób z 35 budynków jednorodzinnych. Na szczęście deszcze ustały. Wielka powódź już nam teraz nie grozi.

jk

* * *

Polska wizja

Reklama

Gdy przedstawił polską wizję Unii Europejskiej na 22. Międzynarodowym Forum Europejskim w Berlinie, szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz wskazał, że łączy ona wolność i współpracę gospodarczą; za zagrożenie dla UE dyplomata uznaje protekcjonizm gospodarczy. Zdaniem min. Czaputowicza, miejsce UE w świecie zależy nie tyle od formalnych atrybutów suwerenności, co od prężności gospodarczej, innowacyjności gospodarki i wyznawanych wartości. Uważa on, że wszystkie państwa Unii Europejskiej powinny brać udział w procesie kształtowania wspólnoty. Szef polskiej dyplomacji wypowiedział się też przeciwko Europie dwóch prędkości.

jk

* * *

Pielgrzymka mężczyzn

Twierdzenie, że „cały Kościół jest zły, jest po prostu nieprawdą, a przez to wielką krzywdą wyrządzaną ogromnej większości wspaniałych i gorliwych kapłanów” – powiedział 26 maja br. w Piekarach Śląskich abp Marek Jędraszewski. Uczestnicy corocznej pielgrzymki mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej przyjęli te słowa gromkimi brawami. Metropolita krakowski podkreślił, że o Kościele „winniśmy myśleć ze czcią – właśnie tak, jak o Matce”.

Red.

* * *

U sześcioraczków

Prezydent Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda odwiedzili w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim nowo narodzone sześcioraczki oraz ich rodziców Klaudię i Szymona Marców. – Ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie – poinformowali lekarze. Dzieci muszą pozostać w inkubatorach, bo każde z nich waży ok. kilograma.

Sześcioraczki w Polsce urodziły się po raz pierwszy. Wcześniej miało to miejsce m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Sześcioracze ciąże zdarzają się średnio raz na 4,7 mld ciąż.

wd

2019-05-28 13:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.
CZYTAJ DALEJ

Papież do arcybiskupa Canterbury: powinniśmy świadczyć o pokoju

2026-04-27 13:08

[ TEMATY ]

anglikanie

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież w Watykanie przyjął na audiencji abp Sarah Mullally, która jako pierwsza kobieta 25 marca br. została głową Kościoła anglikańskiego. W swoim wystąpieniu Leon XIV podkreślił potrzebę jedności chrześcijan, aby skutecznie głosić światu orędzie pokoju Chrystusa.

Papież przypomniał o historycznym spotkaniu Pawła VI z arcybiskupem Canterbury Michaelem Ramseyem 60 lat temu, które dało początek dalszym kontaktom i wspólnym modlitwom. Przywołał też pierwsze słowa zmartwychwstałego Chrystusa „Pokój wam!”. „To pozdrowienie nie tylko zachęca nas do przyjęcia daru Pańskiego pokoju, ale również do zwiastowania pokoju. Jak często wspominałem, pokój zmartwychwstałego Jezusa jest pokojem rozbrojonym, bo zawsze odpowiadał na przemoc i agresję pokojowo”.
CZYTAJ DALEJ

Morskie farmy wiatrowe napędzają gospodarki świata

2026-04-28 09:42

[ TEMATY ]

gospodarka

pexels.com

Morska energetyka wiatrowa jest jedną z najbardziej rozwiniętych technologii produkcji energii i wciąż się dynamicznie rozwija. Na świecie działa już ok. 85 GW morskich farm wiatrowych, a kolejne dziesiątki gigawatów są w budowie. W Polsce offshore wind coraz wyraźniej zaznacza swoją rolę w transformacji energetycznej i rozwoju krajowego przemysłu, budząc szeroką debatę na temat jej znaczenia dla gospodarki i cen energii. Rok 2026, gdy pierwsza morska farma wiatrowa w Polsce – Baltic Power – rozpocznie produkcję energii pokaże, że MEW realnie kształtuje krajowy miks energetyczny i fundamenty nowego sektora przemysłowego.

Europa stawia na energię z morskiej energetyki wiatrowej. Kraje Morza Północnego zawarły wspólny pakt inwestycyjny, aby przyspieszyć rozwój farm wiatrowych i sieci energetycznych. W Wielkiej Brytanii ostatnia aukcja przyniosła rekordowe 8,4 GW nowych mocy. Polska wpisuje się w ten trend - morska energetyka wiatrowa weszła w dojrzałą fazę realizacji. Bałtyk przechodzi dziś od projektów na papierze do realnej infrastruktury, a rok 2026 jest punktem przełomowym. Już za chwilę pierwsze morskie farmy wiatrowe w Polsce rozpoczną produkcję i dostarczą energię do systemu elektroenergetycznego. Oznacza to przejście energetyki z morza z fazy planów do realnej pracy w polskim systemie energetycznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję