Reklama

Niedziela Lubelska

Pod Bożym parasolem

Niedziela lubelska 23/2019, str. 3, 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ministranci

lektorzy

Archiwum LSO

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Pielgrzymka to czas spotkania z Bogiem i rówieśnikami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

URSZULA BUGLEWICZ: – Przed nami doroczna pielgrzymka ministrantów i lektorów do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy…

Reklama

KS. MARCIN GRZESIAK: – Archidiecezjalna pielgrzymka liturgicznej służby ołtarza do Wąwolnicy organizowana jest wiosną już od kilkunastu lat. W ostatnim czasie zainteresowanie pielgrzymką wzrasta; w tym roku spodziewamy się nawet 2,5 tys. osób. Wśród nich po raz pierwszy obecne będą schole liturgiczne z naszych parafii, które zaprosiliśmy do wspólnej modlitwy i zabawy. Gdy ministranci organizują piękną asystę przy ołtarzu, dziewczęta ze scholi ubogacają śpiewem liturgię, służą innym swoim talentem muzycznym. Schole ze swoją działalnością wpisują się w liturgiczną służbę ołtarza, dlatego wspólnie chcemy dziękować Bogu za rok pracy i prosić o błogosławieństwo na kolejny.
Nasze spotkanie rozpocznie się o godz. 9.45 na miejscu objawień w Kęble; tam pomodlimy się i wyruszymy pieszo do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Towarzyszyć nam będą liczni goście, wśród nich abp Stanisław Budzik i orkiestra reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie w bazylice Metropolita Lubelski przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. z ustanowieniem ceremoniarzy. Od października 2018 r. do czerwca br. ponad 80 starszych ministrantów i lektorów uczestniczyło w kursie i zdobyło przygotowanie oraz formację do pełnienia funkcji ceremoniarza w swojej parafii. Po Liturgii i wspólnym posiłku przygotowanym przez Agencję Mienia Wojskowego rozpocznie się festyn rekreacyjny na wąwolnickich błoniach. Do wieczora młodzież będzie mogła bezpłatnie korzystać z licznych atrakcji sportowych (np. ścianka wspinaczkowa, tyrolka); zaplanowano także promocję służb mundurowych i pokaz sprzętu bojowego. Jednym z punktów pielgrzymki będzie konferencja ekologiczna uwrażliwiająca dzieci i młodzież na potrzebę poszanowania przyrody oraz prezentacja encykliki papieża Franciszka „Laudato sii”, przygotowana we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Każdy uczestnik pielgrzymki z pewnością znajdzie coś dla siebie. Serdecznie zapraszam ministrantów, lektorów i członków parafialnych scholek wraz opiekunami: kapłanami, rodzicami, katechetami…

– Połączenie modlitwy i zabawy to dobry pomysł?

Reklama

– Pan Bóg powinien być obecny we wszystkich sytuacjach życia. Modlitwa i spotkanie z żywym Bogiem to dla dzieci i młodzieży chwile bardzo ważne; podobnie jak sport i rozrywka. W czasie pielgrzymki jest więc czas na wspólną Eucharystię, na przypomnienie prawd Bożych, na ukazanie cudowniej interwencji Matki Bożej w Kęble, ale też na bardzo potrzebną w rozwoju przyjaźń z rówieśnikami i dobrą zabawę. Program pielgrzymki jest więc odpowiedzią na oczekiwania młodych ludzi. Modlitwa, sport, rekreacja i zabawa łączą się ze sobą i uzupełniają; nad tym wszystkim rozpostarty jest Boży parasol. Pielgrzymka pokazuje, że dzieci i młodzież pod opieką rodziców i kapłanów potrafią pięknie ze sobą spędzać czas, że odpoczynek i zabawa pod Bożym parasolem jest wspaniałym, wartościowym i radosnym spotkaniem. Wielka w tym zasługa duszpasterzy, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują z dziećmi w parafiach i z nimi uczestniczą w pielgrzymce. To ofiarni, krystaliczni kapłani, którzy dla powierzonych im wiernych są dobrymi pasterzami i cenionymi przez rodziców wychowawcami. W dobie różnorakich ataków nasza pielgrzymka pokazuje, że Kościół jest zaangażowany w wychowanie dzieci oraz młodzieży i czyni to profesjonalnie. Często spotykam się z wdzięcznością rodziców, którzy podkreślają, że formacja ich dzieci w Kościele i służba przy ołtarzu pomagają im w wychowaniu synów na dobrych ludzi i zaangażowanych chrześcijan.

– Jaki jest profil ministranta w naszej archidiecezji?

– We wszystkich parafiach naszej archidiecezji służbę przy ołtarzu pełni niemal 5 tys. chłopców i młodych mężczyzn. Ci, którzy podejmują służbę przy ołtarzu, wyróżniają się wśród rówieśników tym, że starają się pielęgnować w swoim życiu wartości, które są zakorzenione w Bogu, że idą przez życie drogą przyjaźni z Chrystusem. Obserwuję uczestników kursu na ceremoniarza i widzę, że mają w życiu ideały, ku którym dążą, że rozwijają cnoty rycerskie i starają się być odpowiedzialni, słowni, kulturalni, pomocni. To cechy, które są potrzebne w codziennym życiu każdemu człowiekowi. W świecie smartfonów i gier komputerowych trudno czasem powiedzieć dziękuję, proszę, przepraszam, wyjść poza siebie i zauważyć drugiego człowieka, wyciągnąć ku niemu pomocną dłoń. W formacji liturgicznej kładziemy nacisk na te wartości, a wychowanie procentuje na wszystkich płaszczyznach życia. Dzisiejsi ministranci kiedyś staną się mężczyznami, założą rodziny lub pójdą drogą powołania kapłańskiego. Wartości zdobyte przez lata służby przy ołtarzu z pewnością zaprocentują w przyszłości. Wychowując ministranta czy lektora stawiamy na zachowania, które są potrzebne w społeczeństwie, które dają dobre relacje z drugim człowiekiem. Ministrant, który jest odpowiedzialny i zdobywa wartości, modli się i w codziennym życiu stawia na Pana Boga, stara się być kulturalnym człowiekiem, chętnym do pomocy bliźniemu, wyrasta na dojrzałego chrześcijanina, wpatrzonego w Chrystusa optymistę, który w różnych życiowych sytuacjach powtarza z nadzieją słowa Jezusa: „Nie bójcie się, Jam zwyciężył świat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-06-04 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedź na wołanie Maryi

[ TEMATY ]

pielgrzymka

pokutna

Ośno

Górzyca

Karolina Krasowska

Do Górzycy pielgrzymowało ok. 70 osób

Do Górzycy pielgrzymowało ok. 70 osób

„Wolność. Niepodległość. Przez modlitwę i pokutę” – to hasło I Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Pokutnej, która 29 września przeszła z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

Pątnicy mieli do pokonania trasę ok. 25 km. Pielgrzymka do tej pory odbywała się jako parafialna, jednak w tym roku przybrała formułę diecezjalną. – Celem jest pokutowanie po to, aby odpowiedzieć na wołanie Matki Bożej. Każdy, kto stara się Ją z miłością słuchać na pewno słyszy to wezwanie do modlitwy i pokuty, które szczególnie rozbrzmiało w Fatimie. A my mamy tu szczególny motyw, by to wypełnić, nawiązując także do jednego z motywów pięciu pierwszych sobót miesiąca, którym jest m.in. wynagradzanie za wszelką obrazę wobec Maryi i Jej wizerunku, co w historii miejsca, do którego dochodzimy miało kiedyś miejsce – powiedział ks. Piotr Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję