Diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. Sakrament święceń naznacza ich pieczęcią („charakterem”), której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich
Bp Henryk Wejman, ks. Andrzej Krzystek oraz diakoni (nowi diakoni: drugi od lewej – Miłosz Paszkiewicz, trzeci od lewej – Robert Bałuka, czwarty od lewej – Mariusz Just
W sobotę 25 maja 2019 r. podczas Mszy św. w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie bp prof. Henryk Wejman udzielił święceń w stopniu diakona trzem alumnom Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie: Robertowi Bałuce pochodzącemu z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Szczecinie, Mariuszowi Justowi z parafii pw. św. Jacka w Stepnicy oraz Miłoszowi Paszkiewiczowi z parafii pw. Matki Bożej Rokitniańskiej w Kostrzynie nad Odrą (diecezja zielonogórsko-gorzowska).
Do święceń diakonatu alumni przygotowywali się bezpośrednio przez uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach.
Nowo wyświęceni diakoni podejmą w najbliższym czasie posługę w parafiach naszej diecezji i równocześnie rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący ich do święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu. Na koniec liturgii diakon Robert w imieniu nowo wyświęconych diakonów wypowiedział słowa wdzięczności skierowane przed wszystkimi do Boga, następnie do biskupów, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.
Obecnie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługuje sześciu diakonów przygotowujących się do święceń kapłańskich – trzech z nich otrzyma je 29 czerwca br. – oraz czterech diakonów stałych.
24 kwietnia w katedrze 2 kleryków zostało wyświęconych na diakonów. Tym samym weszli do stanu duchownego. Za 2 lata przyjmą drugi stopień święceń – prezbiterat.
Nowi diakoni to Piotr Kaściszyn z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy i Przemysław Lipnicki z parafii św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku. Właśnie na wymiar służby zwrócił uwagę bp Zbigniew Kiernikowski podczas homilii. Ukazując postawę Jezusa oraz pierwszych diakonów, zaznaczył, że służba i działanie na rzecz jedności wspólnoty to szczególne zadania, jakie stoją przed diakonami.
Alicja Lenczewska rozmawiała z Jezusem o sprawach codziennych i duchowych
Specjalny zespół powołał ks. abp Wiesław Śmigiel - metropolita szczecińsko-kamieński. Komisja zajmie się dokumentowaniem biografii szczecinianki, która zostawiła po sobie dzienniki duchowe - informuje Radio Plus.
Zespołowi przewodniczy bp pomocniczy ks. profesor Henryk Wejman. We wrześniu na ekrany kina ma wejść film o Alicji Lenczewskiej. Ukazały się także książki z jej dziennikiem duchowym.
Już 6 lipca 2026 r. o godz. 12.00 w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odbędzie się uroczystość dołączenia do muzealnej ekspozycji kapsuł z ziemią ze Szwecji i Rumunii - dwóch państw odwiedzonych przez św. Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek apostolskich. W wydarzeniu wezmą udział Konsul Honorowy Szwecji w Krakowie Tomasz Balcerowski oraz Konsul Honorowy Rumunii w Krakowie Ignat Timar. Spotkanie będzie również okazją do premierowej prezentacji dwóch nowych atrakcji przygotowanych dla zwiedzających - hologramu przedstawiającego Jana Pawła II oraz zmodernizowanego interaktywnego globusa.
Muzeum w Wadowicach od ponad szesnastu lat prowadzi zwiedzających przez całe życie Karola Wojtyły - od rodzinnego domu i lat dzieciństwa, poprzez kapłaństwo i pontyfikat, aż po dziedzictwo, które pozostawił Kościołowi i światu. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad trzysta oryginalnych eksponatów związanych z życiem Papieża Polaka, w tym liczne pamiątki z okresu pontyfikatu oraz przedmioty związane z jego 104 podróżami apostolskimi. Jedną z najbardziej charakterystycznych części wystawy pozostaje strefa „A domem stał się świat”, poświęcona papieskim pielgrzymkom.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.