Reklama

Niedziela Wrocławska

Młodzi nadali brzmienie

W Trzebnicy, w bazylice pw. św. Jadwigi Msza św. zakończyła XXI Salwatoriański Festiwal „Nadaj Brzmienie”. W Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbyła się gala festiwalu i koncert gwiazdy – Stanisława Soyki

Chcieliśmy stworzyć atmosferę życzliwości i otwartości dla ludzi, którzy tworzą chrześcijańską muzykę – dobrą i z przesłaniem – mówi ks. Maciej Szeszko SDS, dyrektor Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, jeden z organizatorów Festiwalu „Nadaj brzmienie” – i to nam się udało. Odniósł się też do korzeni muzycznych spotkań i podkreślił, że ani on, ani drugi z duszpasterzy ks. Daniel Jamroży SDS nie są jego pomysłodawcami. – Wznowiliśmy obecność festiwalu na mapie wydarzeń muzycznych i od kilku lat organizujemy go w Trzebnicy, choć narodził się w Mikołowie z inicjatyw ks. Mieczysława Tylutkiego. To inicjatywa piękna, łącząca muzyków z całej Polski. Mierzą się wokalnie i instrumentalnie, przeżywają muzykę i dostarczają wielu wzruszeń słuchaczom – mówił.

– Oprócz rywalizacji konkursowej festiwal oferuje warsztaty muzyczne. To pozwala podszlifować umiejętności, ale jest też formą rozgrzewki. Dodaje otuchy, a pod fachowym okiem prowadzących warsztaty pozwala dopracować ostanie szczegóły wykonań – tłumaczył.

Chętnych zgłosiło się w tym roku bardzo wielu – 11 zespołów i 12 solistów z całej Polski, i z udziałem jednego zespołu z Białorusi. Po pierwszym etapie pozostało 8 zespołów i 9 solistów. W jury pod przewodnictwem Piotra Barona zasiedli Elżbieta Baron i Marek Kudra. Jurorzy podkreślali bardzo wysoki poziom uczestników i docenili autorskie utwory. – Prawie 90% piosenek to były kompozycje i teksty autorskie uczestników – mówił ks. Szeszko i dodał, że muzyka jest formą nie tylko artystyczną, ale też duchową. – Tekst, muzyka – to wszystko można przeżyć i wyrazić całym sobą – to właśnie dzieje się na naszym festiwalu. Uczestnicy to nie tylko utalentowani artyści, ale i ludzie uduchowieni – mówił.

Po dwóch dniach Festiwalu organizatorzy z uśmiechem powtarzali zgodnie, że warto tworzyć muzykę chrześcijańską, opowiadać o ważnych sprawach za pomocą dźwięków i tekstu – zwłaszcza angażując w to ludzi młodych.

Reklama

* * *

Nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Grand Prix – ex aequo zespół Laudans Sara Majchrzak

I miejsce – Marcin Wargocki

II miejsce – zespół 12

Wyróżnienie w postaci sesji nagraniowej – zespół Magda Stefanowska

Wyróżnienia: Szymon Domogała z zespołu Po Imieniu

Piotr Harazin z zespołu 12

Marcin Stabik z zespołu 12

Wyróżnienia honorowe: Zespół Matula

Zespół Po Imieniu

Statuetkę „Złota Mucha” za osobowość Festiwalu – Grzegorz Bukowski

2019-06-17 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z Niemiec w naszej diecezji

W dniach 12-16 października gościliśmy w diecezji grupę niemieckiej młodzieży z diecezji drezdeńskiej wraz ks. Dariuszem Frydrychem oraz Ulrichem Haun – opiekunem. Ksiądz Dariusz, który posługuje od kilku lat w parafii w Niemczech, zorganizował młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania wyjazd pielgrzymkowy do Polski.
9 młodych ludzi odwiedziło m.in.: Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białowieżę i Kosów Lacki, gdzie na plebanii mieli główną bazę. Goście z Niemiec przebywali z wizytą w sanktuarium w Ostrożanach, Miłkowicach-Maćkach oraz Łubinie Kościelnym. Udali się również do Warszawy, a w drodze powrotnej do Niemiec modlili się w obozie zagłady w Treblince.
W trakcie wizyty w Polsce spotkali się z bp. Tadeuszem Pikusem oraz z wieloma innymi osobami, które znalazły się na ich szlaku pielgrzymim. Poniżej relacja, która powstała już po powrocie do Niemiec, napisana przez Stephena Domagala – jednego z uczestników wyjazdu.

Poniedziałek

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2023 r.

2023-05-23 11:20

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

Zmiany proboszczów

Karol Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Majowe przy kapliczce

2023-06-01 13:00

[ TEMATY ]

kapliczka

nabożeństwo majowe

litania loretańska

Katarzyna Góralczyk

Miesiąc maj, który właśnie się zakończył, w naszej kulturze i tradycji od wieków kojarzy się z naszą ukochaną Matką, Maryją. W kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach spotykają się wierni, by pięknem Litanii Loretańskiej oddawać cześć Niebiańskiej Mateczce.

Choć wydawać by się mogło, że tradycja modlitw przy kapliczkach powoli zanika, to w naszej Ojczyźnie jest wiele takich miejsc, gdzie dzięki zaangażowaniu ludzi Nabożeństwo Majowe przeżywa swój renesans. Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ulicy Sztormowej z Przestrzenną w Częstochowie, w dzielnicy Kawodrza. Znajduje się tam wymurowana kapliczka z reprodukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Data umieszczona na kapliczce informuje, że powstała ona w 1957 roku, jako dar dziękczynny mieszkającej obok rodziny, której potomkowie po dziś dzień dbają o nią i jej otoczenie. Początkowo kapliczka była drewniana a dopiero po jakimś czasie zastąpiła ją murowana wersja. Kapliczka została poświęcona przez proboszcza parafii św. Barbary, do której wówczas przynależeli okoliczni mieszkańcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję