Reklama

Niedziela Świdnicka

Letni koncert w bazylice strzegomskiej

Występ uczestników Akademii Muzycznej w Morawie był główną pozycją programową muzycznego koncertu w bazylice mniejszej w Strzegomiu, który odbył się 9 sierpnia tuż po wieczornej Mszy św. Koncert ten był jednym z trzech w regionie świdnickimi, którym podsumowano wyniki akademii

Niedziela świdnicka 35/2019, str. 6

[ TEMATY ]

koncert

Krystyna Smerd

Koncert utalentowanych młodych uczniów szkół muzycznych z Polski, Niemiec i Ukrainy w bazylice mniejszej zakończyły owacyjne oklaski

Koncert utalentowanych młodych uczniów szkół muzycznych z Polski, Niemiec i Ukrainy w bazylice mniejszej zakończyły owacyjne oklaski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z zaproszenia na ten występ skorzystało wielu wiernych parafii. Obecni byli też wykładowcy i opiekunowie wakacyjnej akademii muzycznej szkolący jej adeptów w grze na instrumentach smyczkowych oraz wielu rodziców uczestników kursu.

Reklama

Jako pierwsza na koncercie zaprezentowała się Orkiestra Dziecięca Akademii Akademii Muzycznej w Morawie pod kierownictwem Magdaleny Płociennik, wykonując: II, III i VI część Suity g-moll Pogorileca. W środkowej części występu koncertowały: duety, tria i kwartety muzyczne, grając m.in. utwory: J. M. Leclara, E. Sochtinga, M. Haydna, S. Karg-Ehletra, A. Dvoraka, T. ALbinioniego, J. Williamsa – temat z filmu „Lista Schindlera” – w tym wykonaniu zaprezentowały się: Oksana Butrynska, 16-latka, Mark Levin 14 l., Zoya Nevgodovska (skrzypaczka, opiekun orkiestry) i Daryna Feshchak, 14.l. W finale koncertu zagrała Młodzieżowa Orkiestra Akademii w Morawie pod kierownictwem Zoi Nevgodovskiej, wykonując przepięknie: Legendę op. 17 H. Wieniawskiego – solistką koncertu w tym utworze, z przewodnią rolą skrzypiec, była Alla Ternova oraz „Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową a-moll, cz. I Allegro Assai C. Ph. E. Bacha – solistka, Stefania Yasnohorodska, 16 l. Po zakończeniu koncertu długo nie milkły brawa, a młodzi wykonawcy odbierali zasłużone gratulacje za swoje staranne i radujące serca muzyczne interpretacje znanych i mniej popularnych, ale jakże pięknych dzieł! Gorące podziękowania popłynęły też do wykładowców muzyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto przypomnieć, że letnia Akademia Muzyczna w Morawie, której zajęcia odbywają się w niewielkiej miejscowości z pięknym starym pałacem – w gminie Strzegom – miała w tym roku już 20. edycję. Jej koncertmistrzynią jest Zoya Nevgodovska – skrzypaczka koncertowa, kameralistka, nauczyciel skrzypiec w Hochschule für Music Hanns Eisler w Berlinie, członek jury wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Wakacyjną akademię finansowo wspierają „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” oraz fundacje prywatne z Niemiec, Stowarzyszenie Legato ze Szwajcarii, pałac w Morawie.

W tym roku w ramach akademii szkoliło się 40 uczestników, a jej zajęcia prowadzone były w Morawie przez dwa tygodnie. Z Polski – uczestnikami tego muzycznego kursu byli głównie uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Po raz pierwszy do projektu w tegoroczne wakacje dołączyła też grupa utalentowanej muzycznie młodzieży z Ukrainy – z Odessy i Kijowa.

2019-08-27 12:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzych. Koncert dla Ojczyzny

[ TEMATY ]

koncert

Wałbrzych

Sygnał Miłosierdzia

Dzień Niepodległości

ks. Krzyszof Iwaniszyn

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Muzycy Rodziny Sygnału Miłosierdzia

Muzycy Rodziny Sygnału Miłosierdzia

Parafia św. Wojciecha 10 listopada miała zaszczyt gościć wyjątkowy koncert patriotyczny – „Misja Niepodległość” w wykonaniu Rodziny Sygnału Miłosierdzia, której muzyczne przesłanie od siedmiu lat dociera do różnych zakątków diecezji świdnickiej.

Tego wieczoru w murach kościoła na Piaskowej Górze rozbrzmiały pieśni, które przypomniały licznie zgromadzonym wiernym o wartościach, za które nasi przodkowie walczyli i przelewali krew. Rodzina Sygnału Miłosierdzia, skupiająca chór i orkiestrę, podjęła się misji przywracania pamięci o niepodległości i przekazywania jej w muzycznej formie, budząc ducha patriotyzmu i wdzięczności za wolność, którą dziś możemy się cieszyć.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: negatywny wynik testu na obecność narkotyków, teraz kolej na pana Rafała

2025-05-27 14:14

[ TEMATY ]

wybory prezydenckie

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki /x

Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki poddał się testowi na obecność narkotyków. Poinformował, że wynik testu jest negatywny. Teraz kolej na Rafała Trzaskowskiego, jak jest pan czysty, to nie ma się czego bać - oświadczył.

Podziel się cytatem W sobotę Nawrocki zaprosił kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego na testy na obecność narkotyków i substancji niedozwolonych w organizmie. Była to jego reakcja na pojawiające się pytania po piątkowej debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta, podczas której Nawrocki zasłonił część nosa i usta przyjmując przy tym jakąś substancję. Jak później tłumaczył zażył wówczas saszetkę nikotynową.
CZYTAJ DALEJ

Wdowy u św. Rity

2025-05-27 15:41

Ks. Wojciech Kania

W szczególnym duchu modlitwy i zawierzenia Bogu, 35 kobiet z naszej diecezji – w tym 20 należących do grupy św. Rity – udało się w pielgrzymce do sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu oraz Ogrodów Biblijnych w Muszynie. Opiekę nad uczestniczkami sprawował ks. Augustyn Łyko, opiekun duchowy wspólnoty.

Wydarzenie miało miejsce w trzecim dniu odpustu ku czci św. Rity. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ przypadała na 125. rocznicę jej kanonizacji, której w 1900 roku w Rzymie dokonał papież Leon XIII. Uczestniczki wzięły udział w uroczystej Eucharystii, oddając swoje życie, intencje oraz cierpienia przez wstawiennictwo św. Rity – patronki wdów, matek, cierpiących i porzuconych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję