Reklama

Prasa zagraniczna

Prawo o likwidacji ojca

Francuzi wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko nowemu prawu ugrupowania prezydenta Emmanuela Macrona, które udostępni zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Powszechnie jest ono nazywane prawem o likwidacji ojca. Zdaniem policji, manifestacja w centrum Paryża zgromadziła 19 stycznia br. 41 tys. osób. Według tygodnika Famille Chrétienne, było ich ok. 100 tys.

La Nacion

Papież pomaga

Mimo że od początku pontyfikatu Franciszek nie odwiedził jeszcze swojej ojczyzny, to wcale nie znaczy, że nie czuje wyjątkowych więzi z Argentyną. Martwi go szczególnie kryzys ekonomiczny na jego ojczystej ziemi, związany z wysokim długiem zagranicznym państwa – sięga 100 mld dol., a największym wierzycielem jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Zaniepokojony Franciszek, według argentyńskiego dziennika La Nación, stara się w miarę możliwości pomóc swojemu krajowi. Oczywiście długu nie spłaci, ale chce pomóc zwykłym ludziom, którzy w tej sytuacji najbardziej cierpią. Gazety donoszą, że z inicjatywy Ojca Świętego 5 lutego br. w Watykanie dojdzie do nieformalnego spotkania szefowej MFW Kristaliny Georgievej oraz przedstawicieli argentyńskiego rządu, w tym ministra finansów Martina Guzmána. Spotkanie odbędzie się przy okazji seminarium organizowanego w tym czasie przez Papieską Akademię Nauk Społecznych.

Christian Headlines

Femiterrorystki

Tę nazwę: Feminist Autonomous Cell – trzeba zapamiętać. Dlaczego? Bo być może będziemy słyszeć ją częściej. Feminist Autonomous Cell to nowa, agresywna grupa feministyczna, potajemnie atakująca wszystkich, którzy w osądzie liderów tej organizacji „są przeciwko kobietom”. Najgorszymi zaś jej wrogami są obrońcy życia. I to oni oraz wszyscy z nimi związani stali się w ostatnim czasie celem licznych ataków. Organizacja wzięła odpowiedzialność za zniszczenie kościoła protestanckiego w Tübingen. To była kara – jak można przeczytać w oświadczeniu – za antyfeministyczne postawy w postaci zachowań pro-life. Następnie zniszczono samochód dziennikarza Gunnara Schupeliusa. Żurnalista miał to „nieszczęście”, że w publikacjach opowiadał się za życiem. Następnie zaatakowano kościół św. Elżbiety w Berlinie, który gościł uczestników Marszu dla Życia. Na razie działalność Feminist Autonomous Cell ogranicza się do aktów wandalizmu, ale zdaje się, że Czerwone Brygady rozpoczynały podobnie. Dopiero później się rozkręciły.

Reklama

interfax RELIGION

Akcja patriarchy

Zwierzchnik gruzińskiego Kościoła katolikos Eliasz II ma 40 tys. chrześniaków. Podczas 62. nabożeństwa, w czasie którego udzielano chrztu dzieciom, przygarnął 521 kolejnych. Patriarcha Gruzji w styczniu 2008 r. ogłosił, że zostanie ojcem chrzestnym każdego trzeciego i następnego dziecka w rodzinie. Chciał w ten sposób zachęcić rodziny do przyjmowania większej liczby potomstwa w związku z kryzysem demograficznym, który grozi Gruzji. Jej populacja w 2020 r. zmaleje o 9 tys. i będzie liczyć 3 685 000 osób.

CRUX

Odradza się komunizm

Dwóch hiszpańskich biskupów w mocnych słowach ostrzegło, że w Hiszpanii odradza się komunizm. Metropolita Walencji – kard. Antonio Canizares Llovera i arcybiskup Oviedo – Jesús Sanz Montes przestrzegają ponadto, że podziały, które zafunduje nowy hiszpański rząd, złożony z dwóch lewicowych ugrupowań, mogą się skończyć powrotem do starych konfrontacji. Kardynał wspomniał wcześniej, że rządzące ugrupowania gwarantują odejście od ścieżki demokratycznej, na którą Hiszpania weszła po wojnie domowej i autorytarnych rządach gen. Franco. Zarzuca ugrupowaniom, które przejęły stery władzy, skłonności dyktatorskie i tłumienie wolności słowa. Jego zdaniem, Hiszpania jest na ścieżce, którą obrały niektóre kraje południowoamerykańskie, np. Wenezuela czy Boliwia, gdzie przez lata rządziły partie neomarksistowskie, a dziś społeczeństwo zbiera gorzkie tego owoce. Hiszpańska lewica zapowiedziała już usunięcie religii ze szkół i zerwanie międzynarodowych umów z Watykanem, regulujących status Kościoła w tym kraju.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: w wieku 102 lat zmarł najstarszy biskup świata

2022-07-04 13:59

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

W wieku 102 lat zmarł 2 lipca najstarszy biskup katolicki świata. Bp Laurent Noel był emerytowanym ordynariuszem diecezji Trois-Rivieres (Quebec) w Kanadzie. Przez niemal 78 lat był kapłanem a od 59 lat biskupem. Jako biskup pomocniczy Quebecu uczestniczył w trzech sesjach II Soboru Watykańskiego (1962-1965). W latach 1975-1996 kierował diecezją Trois-Rivieres w południowo-wschodniej Kanadzie.

Bo Noel był najstarszym biskupem katolickim od śmierci w listopadzie 2020 roku emerytowanego biskupa San Cristobal de La Laguna na hiszpańskiej Teneryfie, Damiana Iguacen Borau.

CZYTAJ DALEJ

Miły sercu. Jubileusz chóru w Łęcznej

2022-07-05 11:19

Grzegorz Jacek Pelica

Od 15 lat w Łęcznej działa chór Cordi est (jest w sercu) pod dyrekcją dr Joanny Ćwirko, adiunkta w katedrze chóralistyki i kształcenia wokalnego UMCS. Zespół tworzą pasjonaci śpiewu chóralnego z Łęcznej i okolic, którym od kilku lat lokum udziela parafia św. Józefa w Łęcznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję