Reklama

Niedziela Łódzka

Służąc potrzebującym

Minęło 30 lat od powołania łódzkiej Caritas. 2 kwietnia 1990 r. ówczesny ordynariusz bp Władysław Ziółek podpisał dekret powołujący do istnienia organizację, która koordynuje charytatywną posługę w diecezji.

Niedziela łódzka 23/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Tomasz Kopytowski

Wolontariusze Caritas pomagają przy wydawaniu posiłków

Wolontariusze Caritas pomagają przy wydawaniu posiłków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół od początku swojego istnienia troszczył się o ubogich. A historia Caritas w Polsce jest dużo starsza niż ostatnie 30 lat. Początków Caritas w Polsce należy szukać w charytatywnej misji Kościoła katolickiego realizowanej w postaci szpitali i przytułków.

Pierwsze próby ujednolicenia działalności dobroczynnej Kościoła podjęto na przełomie XIX i XX wieku. Ogólnokrajowa Caritas została powołana w roku 1929. Koordynowała on działalność Caritas diecezjalnych powstających sukcesywnie w latach trzydziestych. Dobroczynna działalność Kościoła katolickiego była kontynuowana w czasie okupacji niemieckiej, a w pierwszych latach powojennych nastąpił jej gwałtowny rozwój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1950 r., na mocy dekretu władz komunistycznych, nastąpiła przerwa w działalności Caritas. Instytucja została zlikwidowana, a jej majątek przekazano zrzeszeniu Katolików Świeckich Caritas. W latach osiemdziesiątych dużą rolę zaczęła odgrywać Komisja Charytatywna Episkopatu Polski. Ważnym etapem w rozwoju działalności społecznej Kościoła było powołanie parafialnych zespołów charytatywnych w roku 1986. Od roku 1989 stopniowo zaczynają powstawać Caritas w poszczególnych diecezjach, a w październiku 1990 r. powstaje Caritas Polska jako krajowy organ koordynujący działalność Caritas diecezjalnych.

Reklama

Przez ostatnie 30 lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej towarzyszyła ubogim w ich codziennych trudach. Rozwijała się wraz ze zmianami społecznymi zachodzącymi w Polsce i w naszym regionie. Ostatnie 30 lat działalności Caritas w archidiecezji łódzkiej to wsparcie udzielone 300 tysiącom podopiecznych w Punkcie Pomocy Charytatywnej, ponad 1,5 miliona ciepłych posiłków i ponad 5 tysięcy ton żywności, w tym 950 ton pieczywa dla najbardziej potrzebujących. Przez te lata z opieki świetlic środowiskowych Caritas skorzystało ponad 3000 dzieci. W organizowanych przez łódzką Caritas koloniach letnich udział wzięło ponad 23 tysiące dzieci i młodzieży.

Od 2003 r. Caritas aktywizuje zawodowo i społecznie osoby bezrobotne. Do tej pory z pomocy skorzystało 3500 osób, z czego co trzecia znalazła pracę. Od 25 lat działa hospicjum domowe Caritas, które objęło opieką ponad 4,5 tysiąca chorych. Ponad 4 tysiące osób uczestniczyło w turnusach rehabilitacyjnych w ośrodku Caritas w Drzewocinach.

Łódzka Caritas od początku wspiera również poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, działań wojennych i innych doraźnych sytuacjach. Od trzech lat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Dom Wschodni, angażuje się w pomoc ogarniętej wojną Syrii. Jeszcze w tym roku otwarty zostanie Dom Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach, w którym na stałe zamieszka 46 pensjonariuszy.

Na rzecz mieszkańców naszego miasta i regionu pracuje codziennie prawie 100 pracowników w 11 placówkach. W pomoc charytatywną w diecezji angażują się regularnie wolontariusze ponad 60 Parafialnych Zespołów Caritas i 190 Szkolnych Kół Caritas. W sumie to ponad 4 tysiące osób.

Największym wyzwaniem od zawsze jest umiejętność odczytywania znaków czasu i adekwatna odpowiedź na bieżące problemy i potrzeby. A to wszystko po to, by pomagać każdemu potrzebującemu – mądrze, z szacunkiem i miłością miłosierną – jak głosi misja łódzkiej Caritas.

2020-06-03 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

[ TEMATY ]

Częstochowa

Kościół

Caritas

parafia św. Zygmunta

Maciej Orman

– Chodząc po ulicach Częstochowy, spotykamy nie tylko biedę materialną, ale i duchową. Ten dzień jest dlatego krzykiem o obecność Boga pośród nas – mówił 17 listopada w kościele św. Zygmunta w Częstochowie ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, podczas Mszy św. w intencji ubogich, która jednocześnie rozpoczęła XXI Święto Muzyki

– „Biedni to nie są numery, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. (...) Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – cytował fragment orędzia papieża Franciszka na III Światowy Dzień Ubogich ks. Paweł Dzierzkowski. – Ten dzień ma uwrażliwić nasze serca na drugiego człowieka. W czasie Eucharystii mamy spotkać Chrystusa, a później dostrzec Jego oblicze w drugim człowieku – wyjaśnił kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję