Reklama

Kościół

Teologia wciąż inspiruje

Wielu myśli, że teologia to coś wyłącznie dla księży, ewentualnie dla sióstr zakonnych czy katechetów. Tymczasem teologia to niewyczerpane źródło inspiracji dla każdego otwartego umysłu – mówi nowy dziekan Wydziału Teologicznego KUL ks. prof. Przemysław Kantyka.

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 20-21

KUL

ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka

ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teologię ksiądz profesor uważa za fascynującą przygodę życiową i intelektualną. Podkreśla: „Nie jest sprzeczna z nauką, bo też jest nauką, ma własny przedmiot, cel i metody badawcze. Nauka we współczesnym rozumieniu zaczęła się od teologii, która była najważniejszą dziedziną wykładaną od początku na uniwersytetach”.

W badaniach naukowych ks. prof. Kantyka zajmuje się teologią poreformacyjną obszaru języka angielskiego, problematyką dialogów ekumenicznych i recepcji ich wyników, antropologią teologiczną, eklezjologią, mariologią, działalnością doktrynalną i społeczną Światowej Rady Kościołów oraz innych organizacji ekumenicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko dla księży

Zdaniem ks. Kantyki teologia to źródło inspiracji dla każdego otwartego umysłu. – Ona potrafi dawać odpowiedzi głębsze niż dziedziny wiedzy empirycznej, a nawet filozofia. Odpowiada na pytania o Boga, o wiarę, o sens istnienia człowieka, o jego relację do Boga, ale też uzasadnia, dlaczego mam kochać i być dobrym, dlaczego mam dokonywać takich wyborów moralnych, a nie innych, jaki sens ma ofiara na rzecz bliźnich, a nawet cierpienie – tłumaczy ksiądz profesor.

Nie jest prawdą, że na te pytania znaleziono już odpowiedzi. – Sęk w tym, że człowiek w każdym pokoleniu musi odnajdywać je na nowo, bo zmienia się kontekst jego życia. Teologia tłumaczy prawdę o Bogu, o człowieku i o świecie w ciągle nowy sposób, bo musi to robić językiem ludzi żyjących współcześnie – podkreśla ksiądz dziekan.

Teologia posługuje się osiągnięciami różnych nauk, ale sama stawia inne pytania niż np. chemia, matematyka, filozofia itd. Ksiądz Kantyka tak to tłumaczy: – Nauki ścisłe, a także humanistyka, odpowiedzą na pytania: jak świat jest urządzony i jakie prawa nim rządzą; opiszą go w jego złożoności i pięknie. Filozofia znajdzie odpowiedź na pytanie: dlaczego świat i dlaczego taki? Teologia pójdzie najdalej i znajdzie odpowiedź na pytanie: po co? W ten sposób określi najgłębszy sens i cel istnienia, który jest w samym Bogu.

Reklama

Nauki ścisłe potrzebują teologii, aby nie zachłysnąć się swoimi możliwościami, lecz aby uznać nad człowiekiem Kogoś więcej, Kogoś komu zda on sprawę ze swych czynów. To zabezpiecza człowieka przed uznaniem siebie za absolutnego władcę stworzenia.

Sylwetka nowego dziekana

Przemysław Kantyka urodził się 14 czerwca 1968 r. w Kielcach. Ojciec, Kazimierz Kantyka, magister anglistyki, z niemile widzianym w PRL rodowodem (syn sanacyjnego oficera, zbiegły w 16. roku życia do Armii Krajowej, żołnierz zgrupowania „Ponury”-„Nurt”, ranny w 1944 r., po wojnie awansowany do stopnia kapitana), długo imał się różnych zajęć, aż rozpoczął pracę nauczyciela języka angielskiego w kieleckim V Liceum Ogólnokształcącym. Przemysław i jego starszy o 2 lata brat Paweł dorastali w etosie „ludzi z lasu” i w nienagannej angielszczyźnie. Chłopców, po przedwczesnej śmierci mamy (Przemek miał zaledwie 10 lat), wychowywała babcia. Zapewniła im ciepło i bezpieczeństwo. To babcia była opoką, szczególnie, gdy ubowcy aresztowali ojca w środku nocy, kiedy zakładał nauczycielską Solidarność... Dzieciństwo to też pasja kolekcjonowania znaczków i rozmowy ze stryjem – śp. ks. prał. Jerzym Kantyką. Przyszły ksiądz profesor uczył się od stryja, czym jest godnie przeżywane kapłaństwo, i kto wie, czy to nie jego przykład, oraz lata ministrantury w kościele św. Wojciecha zdecydowały o wyborze seminarium, choć przecież miał już w kieszeni indeks anglistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (był olimpijczykiem). W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach studiował w latach 1986-88 oraz 1990-93. W międzyczasie był wyjazd do Francji.

Pasja: odkrywanie świata

Cel wyprawy był przede wszystkim naukowy – w 1988 r. alumn Kantyka został skierowany na dalsze studia do Seminarium Polskiego w Paryżu. W latach 1988-90 studiował w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz w Instytucie Języka i Kultury Francuskiej.

Reklama

Spotkał inną Europę, niewiarygodnie barwną i radosną, w zestawieniu z „okrutnie szarą, skutą stanem wojennym ojczyzną”. Cóż to było za zwiedzanie Francji – autostopem, z plecakiem, w pracy wolontaryjnej, m.in. w Lourdes, z poznawaniem ludzi z różnych stron świata, smaków i kolorytów kraju basenu Morza Śródziemnego, z poznawaniem kuchni innych kultur. Od tego czasu sam nieźle kucharzy (sprawnie przyrządzi np. quiche czy ślimaki), „bo tak jak kobieta powinna jeździć samochodem, tak mężczyzna powinien umieć gotować”. Zamiłowanie do podróży pozostało, tym bardziej że wymagają tego praca naukowa i kontakty ekumeniczne.

Ksiądz Kantyka mówi o dwóch rodzajach turystyki naukowo-ekumenicznej: w ramach Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej i uczestnictwa w konferencjach naukowych. Naukowiec siedzący za biurkiem niczego dzisiaj nie osiągnie, należy w sposób konsekwentny prezentować dorobek polskiej myśli teologicznej na świecie.

Jego osobisty dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji, w tym 9 książek (4 autorskie i 5 redagowanych), 80 artykułów naukowych, kilkanaście opracowań biograficznych, bibliograficznych oraz recenzji, nie licząc wielu tekstów popularno-naukowych.

W 2019 r. ks. Przemysław Kantyka otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

Warto studiować teologię!

– A jeszcze bardziej warto studiować ją na największym i najlepszym wydziale teologii, który od ponad 100 lat jest na KUL – uważa ksiądz dziekan. Można później być katechetą, pracować w mediach katolickich lub w różnych kościelnych instytucjach. – Doświadczenia naszych absolwentów pokazują, że znajdują oni interesującą pracę w wielu dziedzinach – nawet w bankowości... Często pracodawcy bardziej sobie cenią wizję świata i moralny kręgosłup kandydata do pracy niż szczegółowe umiejętności, których i tak muszą go nauczyć – mówi.

Reklama

I zachęca: – Zapraszam do studiowania teologii na KUL, najpierw na studia magisterskie, a potem na dalszą przygodę i zdobywanie doktoratu. Studentom teologii przysługują wszystkie socjalne udogodnienia – jak wszystkim studentom, np. stypendia, akademiki... Atmosfera studiów na KUL jest nie do podrobienia, zaś na Wydziale Teologii – fantastyczna!

Za duże osiągnięcie naukowe poczytuje sobie realizację wraz z zespołem ze swej katedry dwóch dużych projektów naukowych, których efektem była publikacja dwóch serii wydawniczych: Chrześcijańska alterglobalizacja oraz Ekumeniczna myśl społeczna.

Ksiądz Kantyka za najważniejsze w duszpasterstwie uważa głoszenie kerygmatu, czyli prawdy o Jezusie, który żyje i zbawia nas przez swoją śmierć i zmartwychwstanie, oraz osobiste świadectwo wiary.

2020-09-16 11:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

[ TEMATY ]

Matka Boża

świadectwo

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

To była środa, 15 sierpnia 1951 roku. Wielka uroczystość – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Tam, dziękując za wszystkie łaski, żegnając się z Matką Bożą i własnym życiem, kobieta, nie prosząc o nic, otrzymała uzdrowienie. Do domu wróciła jak nowo narodzona. Gdy zgłosiła się do kliniki, lekarze oniemieli. „Kto cię leczył, gdzie ty byłaś?” „Na Jasnej Górze, u Matki Bożej”. Lekarze do karty leczenia wpisali: „Pacjentka ozdrowiała w niewytłumaczalny sposób”.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję