Reklama

Niedziela Świdnicka

Nagrody dla Strzegomia

Strzegomska inwestycja zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, w kategorii Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej.

Niedziela świdnicka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Strzegom

rewitalizacja

Ryszard Wyszyński

Na pierwszym planie odbudowana baszta, która przylega do muru miejskiego

Na pierwszym planie odbudowana baszta, która przylega do muru miejskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wyniki tego prestiżowego konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się pod koniec września w Zamku Królewskim w Warszawie. Tą bardzo miłą sercu mieszkańców informacją podzieliły się niedawno z dziennikarzami dolnośląskich mediów władze miasta Strzegomia. Inwestycja była realizowana pod nazwą: Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych.

Zaangażowanie parafii

Wiadomość cieszy tym bardziej, że ogromny udział w tym sukcesie ma strzegomska parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła i proboszcz ks. prał. Marek Babuśka, który jako pierwszy rozpoczął, już w 2016 r., remont ratunkowy dużego odcinka murów obronnych, po wcześniejszym zleceniu i pozyskaniu w 2015 r., niezbędnej dokumentacji technicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowla została wykonana przed wiekami z łamanego kamienia bazaltowego i granitowego. W czasach współczesnych wszelkie prace przy tak historycznych obwarowaniach pociągają za sobą konieczność przestrzegania ostrych wytycznych konserwatorskich. Zadanie inwestycyjne, które podzielono na III etapy, było realizowane przez kilka lat. I to właśnie zaangażowanie parafii, jak się wkrótce okazało, dało początek inwestycji gminnej, w ramach której przeprowadzono renowację dalszej części pozostałości średniowiecznych murów w obrębie parku.

Reklama

Udany rezultat przeprowadzonych prac konserwatorskich murów miejskich i estakady oraz parku z nowymi ścieżkami wzdłuż zabytkowej alei platanów Strzegomianie mogą oglądać i podziwiać już od roku. W tegoroczne wakacje dołączyli do nich miłośnicy starych parowozów i kolei z regionu dolnośląskiego, którzy w lipcu wzięli udział w przejeździe specjalnego pociągu retro o nazwie „Święty Piotr i Paweł” o czym informowaliśmy na łamach Niedzieli Świdnickiej.

Ojcowie sukcesu

W składzie delegacji, która uroczyście przyjmowała w Warszawie nagrodę, byli: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, jego zastępca Wiesław Witkowski oraz wykonawcy inwestycji: Krzysztof Sobol z firmy PPHU Portal-Renowacje s.c. Sobol-Kowalczyk Strzegom oraz Dariusz Pylak z firmy Granit Dariusz Pylak Sp. z o.o. Strzegom. Przypomnijmy, projektantami byli: Biuro Architektoniczne Cignus Anna Kalinowska Strzegom oraz Maciej Małachowicz Autorska Pracownia Wrocław. Inwestycję do konkursu zgłosił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W Warszawie nagrodzono także drugą strzegomską inwestycję – najnowocześniejsze w Polsce Miejskie Przedszkole z Oddziałem Żłobkowym, przekazane do użytku we wrześniu br.

2020-11-04 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Wdzięczni Bogu za długie życie

[ TEMATY ]

Strzegom

jubileusz małżeństw

Krystyna Smerd

Ks. prał Marek Babuśka gratuluje jubilatom

Ks. prał Marek Babuśka gratuluje jubilatom

Tak wyjątkowy jubileusz zdarza się niezwykle rzadko. Państwo Władysława i Stanisław Cuprychowie, dali świadectwo, że w małżeństwie można trwać długie, długie lata.

- Ten sam kościół i ołtarz. Nawet taka sama słoneczna pogoda – wspominali czerwiec 1953 roku, długoletni jubilaci, którzy 70 lat później, w otoczeniu najbliższej rodziny, przybyli do świątyni św. Apostołów Piotra i Pawła, podziękować Panu Bogu za długie wspólne życie, w zdrowiu i wzajemnym poszanowaniu.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu odbył się pierwszy Bal Wolnych Serc

2026-06-28 12:21

Marzena Cyfert

Uczestnicy balu

Uczestnicy balu

Stworzona z myślą o młodych katolikach w wieku 18-30 lat inicjatywa zgromadziła ok. 60 ludzi stanu wolnego. Były: Msza św., tańce integracyjne i rozmowy bez alkoholu. Organizatorzy już zapowiadają kolejne spotkania.

Wieczór rozpoczął się Mszą św. w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył ks. Piotr Rozpędowski. Następnie uczestnicy przeszli do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się główna część wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję