Reklama

Niedziela Kielecka

Adwent w pandemii nie musi być smutny

Wiemy, że „Pan jest blisko…”, ale… No właśnie, jak najlepiej przeżyć Adwent, jak nie dać się, przy zachowaniu pełnej ostrożności, lękom i pandemii, jak zadbać o ducha, ale i o ciało?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przekazy medialne i w ogóle informacje w sferze społecznej są naładowane emocjami negatywnymi. Nawet jeśli przewija się przekaz o ozdrowieńcach, to i tak przytłacza liczba zgonów, kolejne przykłady bezradności służby zdrowia i konieczna, ale jednak smutna dla każdego – izolacja, i coraz czarniejsza jesień za oknem. Potrzebujemy więcej pozytywnych przekazów i przykładów dobrych praktyk, wskazówek, jak i czym wypełnić czas przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem.

Okiem psychoterapeutki

Edyta Domagała – pedagog, psychoterapeuta, mediator rodzinny – proponuje skupić się na dominujących potrzebach, których spełnianie jest teraz zachwiane: na miłości, przynależności, więziach i relacjach oraz uczeniu się umiejętności okazywania dobrych uczuć – miłości i przyjaźni – innym. – Położyłabym nacisk na szukanie równowagi ze sobą, z drugim człowiekiem, a tym samym z Panem Bogiem – mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaleca stawanie w prawdzie o sobie samym, co może pomóc w przełamywaniu strachów; nazwać lęk lękiem, samotność samotnością, powiedzieć sobie otwarcie, że np. brakuje mi dzieci, przyjaciół. Niepewność, jak długo sytuacja pandemiczna będzie trwać, dodaje stresu. Terapeutka zachęca do przyjaźni z sobą samym, do przyjęcia siebie takim, jakim jestem, „bo najbliżej siebie jesteśmy my sami”.

Proponuje powrót do zaniedbanych ostatnio listów czy kartek świątecznych, do czego może warto sięgnąć przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Pisanie listu łączy się ze skupieniem na sobie, z odświeżaniem więzi z drugą osobą. Dodatkową wartością jest oczekiwanie na odpowiedź. – Pielęgnowałabym umiejętność wdzięczności i dziękowania, doceniania tego, co mamy. Daleko są moi bliscy? Ale są. Ktoś troszczy się o moje zdrowie, ktoś powiesi siatkę z zakupami na klamce... – wylicza. Mówi, że jako pracownik PCPR, czy w gabinecie psychoterapeutycznym, czy w pracy z niepełnosprawnymi bądź z młodzieżą obserwuje, jak ostatni czas sprzyja konfliktom.

Reklama

Czas pandemii to dobry czas na szukanie równowagi ze sobą, z drugim człowiekiem, a tym samym z Panem Bogiem.

Podziel się cytatem

– Od lat przyjaźnię się z osobami starszymi, tę umiejętność „dostałam w testamencie” od babci. Regularnie odwiedzam 80-letnią panią, robię jej zakupy, pomagam przy kąpieli, ale przede wszystkim spełniam jej potrzebę rozmowy, kontaktu. – Zjemy sobie razem bułkę z masłem. Bardzo chętnie mówi, a ja po postu słucham – opowiada Edyta Domagała. Podaje przykład równie zaawansowanego wiekiem małżeństwa, czy 90-letniej pani, której towarzyszyła w odchodzeniu, albo osób, które proszą, aby „przyjechać i wspólnie się pomodlić”. – Wiem, że boimy się kontaktu, ale zalecałabym postępowanie w duchu wolności: wpatrywanie się w potrzeby z oceną wrażliwości. Człowiek i relacje są ważnymi wartościami. Każdy gest ma znaczenie. Pamiętajmy, że bliscy i przyjaciele nie potrzebują nas idealnych. Autentyczne relacje nie przepadną w chwilach pandemii – mówi. – Jako psycholog czy terapeuta mówię językiem psychologa, ale zawsze chcę obudzić nadzieję, Bożą nadzieję. Polecałabym, szczególnie na Adwent, pielęgnowanie znaków czasu i szukanie w nich znaczenia, sensu. Nie wolno machnąć rękę, nie wolno mówić, że się nie da. Zachęcam do doceniania najdrobniejszych rzeczy i gestów, teraz w Adwencie – mówi.

Dobrodziejstwo współczesnych technologii

I chodzi tu o pożytki duszpasterskie. Wskazuje na nie ks. Paweł Rej z kieleckiej parafii katedralnej. Gdyby nie przekaz medialny, nie odbyłyby się nad wyraz udane Świętokrzyskie Zaduszki Jazzowe w bazylice, których był kierownikiem muzycznym, i kto wie – może uda się zrealizować „jazzujące” Boże Narodzenie? Na razie to projekty, przed nami – Adwent.

– Internet i współczesne technologie pozwalają na interakcje z wiernymi, i pomimo zagrożeń rozsądnie stosowane niosą mnóstwo dobra – uważa duszpasterz, wspominając „duchowego antywirusa” z wielkopostnego czasu pandemii. – Internet staje się kluczowym narzędziem dotarcia do drugiego człowieka – mówi. Tak zapewne będzie z porannymi roratami, transmitowanymi przez media. – Dzisiaj w tych nowych dla nas wszystkich okolicznościach człowiekowi potrzebny jest drugi człowiek, jak nigdy dotąd – uważa ks. Rej. Opowiada o utrudnionych kontaktach, wskutek obostrzeń, ze „swoimi” chorymi, do których stara się przynajmniej w miarę często dzwonić. – Myślę, że sytuacja zamknięcia zmusza nas do czerpania z zasobów tradycji. Mam na myśli pamiętane z dzieciństwa kalendarze adwentowe, ale nie takie odarte z treści religijnych. Rozważmy wspólną z dziećmi naukę kolęd – proponuje. Przypuszcza, że wiele wartościowych treści do adwentowych katechez znajdzie w sieci.

Reklama

Szukam w sobie dziecka. Nie rezygnuję z aktywności

– Maryja miała wybór, gdy przyszedł do niej Anioł z wielką Nowiną. Bała się, mogła powiedzieć „nie” i pewnie archanioł Gabriel szukałaby kogoś innego, a Ona zostałaby zapamiętana jako ta, które powiedziała „nie”, która odrzuciła Dziecko – mówi w rozmowie z Niedzielą red. Katarzyna Kozior, dziennikarka telewizyjna, szefowa Chrześcijańskiego Teatru Tańca, prywatnie trenująca nurkowanie. – W kontekście tego, co się dzieje, dużo rozmyślam o tej ewangelicznej sytuacji i polecałabym także innym taką refleksję – mówi. Jest przywiązana do nabożeństwa roratniego.

– W czasach studenckich byłam na obozie teatralnym prowadzonym przez pijarów, podczas którego była właśnie mowa o roratach. Zobowiązałam się codziennie w nich uczestniczyć, kupiłam sobie zwyczajną świeczkę i odkryłam w sobie wspomnienie rorat z dzieciństwa – opowiada. Zdaniem dziennikarki, nawet jeśli nie będzie możliwe korzystanie z rorat w kościołach, warto wysłuchać ich w Internecie. Może zapalić świecę, rozważyć fragment Pisma Świętego. Poleca także zapisanie w kalendarzu wybranych rekolekcji, aby potem nie przytłoczyła ich przedświąteczna krzątanina, bo przecież nawet zakupy online mogą okazać się zbyt absorbujące. – Mój patent to odkrywanie w sobie dziecka, nierezygnowanie ze wszystkiego („zamknięte teatry, szukam spektakli w telewizji”) i aktywność fizyczna, z pełną konsekwencją, nawet z zaznaczeniem w kalendarzu. Baseny zamknięte? Idę na spacer lub codziennie poświęcam czas na trening w domu, choćby króciutki – zachęca K. Kozior.

Reklama

Kontynuowanie online spotkań Chrześcijańskiego Teatru Tańca (działającego przy CD Wesoła54) jest dla instruktorki wyzwaniem. Próby nad premierą „Cuda Maryi”, nie zostały przerwane, są kontynuowane online.

– Musiałam przygotować przestrzeń: podnieść w pokoju żyrandol, przestawić meble, zwinąć dywan – opowiada szefowa CHTT. Nagrywa swoje ruchy, ale wprowadzanie nowych układów tanecznych jest trudne. – Najważniejsze, że grupa tancerzy chce się w ten sposób spotykać – uważa. – I nie chodzi tylko o przesuniętą z powodu pandemii premierę. Potrzebujemy relacji, ale i ruchu w tych trudnych czasach – podkreśla.

2020-11-25 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Betlejemskie Światło Pokoju 16 grudnia w Polsce

[ TEMATY ]

harcerze

adwent

Betlejem

BOŻENA SZTAJNER

Betlejemskie Światło Pokoju, które wędruje po Europie, a później również po świecie, przed świętami Bożego Narodzenia od 1986 roku - przybędzie do Polski 16 grudnia. W akcję dzielenia się ogniem, który pochodzi z Groty Narodzenia w Betlejem, Polska włączyła się w 1991 roku. Polscy harcerze współpracują z Caritas, przekazując Światło za pośrednictwem świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

CZYTAJ DALEJ

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele

2024-05-03 14:57

[ TEMATY ]

ks. Krzysztof Nykiel

@VaticanNewsPL

bp Krzysztof Józef Nykiel

bp Krzysztof Józef Nykiel

Pragnę z ojcowskim sercem służyć Chrystusowi w Kościele. Serce Ojca, to serce w którym jest miejsce dla każdego, dlatego pragnieniem jest to, aby moja posługa, jako następcy Apostołów, była właśnie w ten sposób przeżywana i realizowana - powiedział Vatican News - Radiu Watykańskiemu regens Penitencjarii Apostolskiej, biskup nominat Krzysztof Józef Nykiel, którego 1 maja Papież Franciszek mianował biskupem.

Motto biskupie ks. prałat Nykiel zaczerpnął z tytułu listu apostolskiego Ojca Świętego „Patris Corde” („Ojcowskim sercem”) ogłoszonego w 2020 roku i związanego z zapowiedzianym wówczas Rokiem św. Józefa. „Niewątpliwie ważną rolę w moim życiu i posłudze kapłańskiej odgrywa postać św. Józefa. Czuję się duchowo z nim związany” - podkreślił ks. Nykiel. Biskup nominat zaznaczył, że owocem przemyśleń i studiów nad postacią św. Józefa i jego rolą w życiu Maryi i Józefa jest książka jemu poświęcona, która w polskim tłumaczeniu ukaże się w najbliższych dniach.

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję