Reklama

Niedziela Częstochowska

Parafia – mój dom

Jaka jest specyfika parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie? Okazją, by o tym opowiedzieć, jest rocznica przypadająca 20 grudnia.

Niedziela częstochowska 51/2020, str. VI

Beata Pieczykura/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególny prezent świąteczny otrzymali wierni parafii Narodzenia Pańskiego w Częstochowie. Tę wspólnotę dokładnie 25 grudnia 2000 r. erygował abp Stanisław Nowak. Jest ona zlokalizowana w centrum miasta, w pobliżu dworców PKP i PKS. Dlatego sporo osób pracujących w Częstochowie w oczekiwaniu na połączenie uczestniczy w Mszach św. w tygodniu.

Parafia istnieje już 20 lat.

Podziel się cytatem

Jak się angażują

– To niewielka wspólnota – mówi proboszcz ks. Mariusz Jędrzejczyk i podkreśla: – Osoby, które modlą się w naszej wspólnocie, są mocno zaangażowane religijnie. Widać to podczas niedzielnych Eucharystii oraz w środy, kiedy czcimy Matkę Bożą, i w piątki – Boże Miłosierdzie. Te Msze św. gromadzą więcej wiernych. W parafii są ministranci, Żywy Różaniec i grupa modlących się za dzieci nienarodzone, która wyrasta ze specyfiki tej wspólnoty. Codziennie przed Mszą św. o godz. 17 jest odmawiany dziesiątek Różańca w intencji obrony życia poczętego. Ta intencja jest zawierzana Bogu za przyczyną świętych: Jana Pawła II, Siostry Faustyny, Ojca Pio i Joanny Beretty Molli, obecnych w znaku relikwii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody 20-lecia istnienia parafii z powodu pandemii zostały ograniczone. Centralnym ich punktem jest Msza św. celebrowana 20 grudnia o godz. 12 przez abp. Wacława Depo. – Mam nadzieję, że wiele osób westchnie do Boga jako dziękczynienie za istnienie parafii –zachęca proboszcz.

Reklama

Z parafią współdziała Stowarzyszenie Hospicjum „Dar Serca”, znajdujące się na jej terenie. – To promyk w naszej parafii, ponieważ wiele osób przychodzących na zajęcia w hospicjum czy z klubu seniora, funkcjonującego przy hospicjum, korzysta z posługi duszpasterskiej – wyjaśnia ks. Jędrzejczyk, kapelan hospicjum. Raz w miesiącu odbywają się spotkania połączone z Mszą św. Wówczas jest możliwość rozmowy z ks. Mariuszem. Placówka zajmuje się rehabilitacją osób z chorobą nowotworową oraz profilaktyką. Anna Ogłaza, prezes stowarzyszenia, powiedziała Niedzieli: – Zależy nam, aby pacjent wrócił do życia, by nie był wykluczony ze społeczeństwa.

Dlaczego przychodzą

Wierni odkrywają tajemnicę Narodzenia Jezusa, czyli miłość, pokój, radość i dobro. Starają się nią żyć na co dzień, czyli po prostu są wierni modlitwie i troszczą się o siebie nawzajem. Agnieszka, organistka, opowiada, że ludzie są bardzo otwarci i życzliwi, wzajemnie sobie pomagają, oraz o tym, że panuje tu atmosfera rodzinna, przyjacielska. Jej słowa potwierdza Bogumiła: – Tu jest ciepło duchowe, pani organistka pięknie śpiewa i gra, wyszukuje nieznane pieśni. To wszystko tworzy atmosferę modlitwy i dlatego tu przychodzę. – Zawsze jesteśmy na odpuście. W poprzednich latach dzieci – Maria i Dominika – śpiewały, więc braliśmy czynny udział – wspomina Paulina. – Na drodze do Boga swoje miejsce w tej parafii odnalazła Anna, która opowiada Niedzieli:

– To jest trzecia parafia w moim życiu. Tu mam takie szczególne poczucie własności. Bóg nam błogosławi. To jest czwarty proboszcz tej parafii. Poprzednicy i obecny to kapłani bliscy ludziom, serdeczni, a przede wszystkim ogromnie kochający Boga. To widać w takiej czułości, która jest nie tylko w czasie sprawowania liturgii, lecz także w podejściu do ludzi. Może dlatego to jest naprawdę moja parafia, mój dom. Jestem bardzo wdzięczna Bogu. Jeszcze ten patronat – Narodzenie Pańskie – każdego dnia na nowo się rodzę dzięki Jezusowi.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Mistyczka” - zobacz film przedpremierowo!

2026-08-20 12:42

[ TEMATY ]

film

Alicja Lenczewska

Mat.prasowy

Dorota Chotecka-Pazura jako Alicja Lenczewska

Dorota Chotecka-Pazura jako Alicja Lenczewska

Była nauczycielką, podróżowała po świecie i przez lata należała do partii komunistycznej. W pewnym momencie jej życie całkowicie się zmieniło. Historia Alicji Lenczewskiej stała się inspiracją dla filmu „Mistyczka”, w którym w główną rolę wcieliła się Dorota Chotecka. Pokaz produkcji odbędzie się 23 sierpnia 2026 roku w ramach cyklu „Lato z Rafaelem”.

Przez lata Alicja Lenczewska prowadziła zwyczajne życie. Z czasem zaczęła jednak szukać odpowiedzi na pytania o sens życia i własne miejsce w świecie. Przełomem okazało się doświadczenie duchowe, które skierowało ją na zupełnie inną drogę. Swoje przeżycia zaczęła zapisywać w dziennikach, a po jej śmierci zapiski zostały poddane rozeznaniu przez specjalnie powołaną komisję.
CZYTAJ DALEJ

Które przykazanie w Prawie jest największe?

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

adobe.stock.pl

Wizja doliny wysuszonych kości należy do czasu po roku 587, gdy Izrael utracił ziemię, świątynię, króla i - jak sam mówi - nadzieję. Bóg cytuje tę skargę dosłownie: „wyschły kości nasze, minęła nadzieja nasza, już po nas”. Prorok zostaje postawiony pośrodku doliny pełnej kości „bardzo wyschłych” - śmierć dawna i dopełniona hańbą braku pogrzebu, który w Izraelu oznaczał zerwanie więzi z ziemią ojców i pamięcią wspólnoty. Na pytanie: „synu człowieczy, czy kości te powrócą znowu do życia?” Ezechiel nie odpowiada ani „tak”, ani „nie”: „Panie Boże, Ty to wiesz” - pokora, która oddaje sprawę Temu, kto jedyny zna drogę ze śmierci do życia. Ożywienie dokonuje się dwustopniowo, według wzorca stworzenia człowieka z Rdz 2,7: najpierw prorokowanie do kości - zbliżają się z trzaskiem, pokrywają ścięgnami, ciałem i skórą, „ale ducha w nich nie było”; potem prorokowanie do ducha. Cała scena gra wieloznacznością hebrajskiego rûaḥ, które w tych czternastu wersetach oznacza kolejno wiatr, strony świata („od czterech wiatrów”), tchnienie i Ducha Bożego - jedno słowo spina meteorologię, anatomię i pneumatologię, bo życie na każdym poziomie jest darem tego samego Boga. Wyjaśnienie wskazuje pierwszy sens: kości to „cały dom Izraela”, otwarcie grobów to wyprowadzenie z wygnania. Lecz obrazy sięgnęły dalej, niż sięgała odbudowa polityczna - judaizm i chrześcijaństwo odczytały w nich zapowiedź zmartwychwstania umarłych; freski synagogi w Dura Europos z III wieku ilustrują tę wizję właśnie tak, a liturgia Kościoła czyta ją w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Ireneusz sięgał po nią w obronie zmartwychwstania ciała: skoro Bóg na początku ulepił człowieka z prochu, może też ożywić wyschłe kości - ciało jest Jego dziełem, nie przeszkodą. Refren „i poznacie, że Ja jestem Pan” mówi o poznaniu przez doświadczenie: lud, który uważa się za martwy, pozna Boga po tym, że żyje.
CZYTAJ DALEJ

Barbara Mróz-Gorgoń: składam dymisję z funkcji Pełnomocniczki Rządu do spraw promocji marki Polski

2026-08-21 20:23

[ TEMATY ]

"Polaków portret własny"

Barbara Mróz‑Gorgoń

PAP/Paweł Supernak

Barbara Mróz-Gorgoń

Barbara Mróz-Gorgoń

Składam dymisję z funkcji Pełnomocniczki Rządu do spraw promocji marki Polski – napisała w piątek na swoim profilu na platformie X Barbara Mróz-Gorgoń. Mróz-Gorgoń pełniła swoją funkcję od końca lipca br.

„Szanowni Państwo, składam dymisję z funkcji Pełnomocniczki Rządu do spraw promocji marki Polski. Przy tej niewyobrażalnej skali hejtu niemożliwe jest pełnienie tak odpowiedzialnej roli. Mam nadzieję, że ważny dla Polski projekt będzie kontynuowany bez względu na trudności” – napisała w piątek na swoim profilu na platformie X Barbara Mróz-Gorgoń.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję