Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wzór dla młodych

Do salwatoriańskiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej wprowadzono relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej.

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

Hanna Chrzanowska

A. Omyliński

Relikwie wprowadzono tuż przed Bożym Narodzeniem

Relikwie wprowadzono tuż przed Bożym Narodzeniem

Ta wyniesiona do chwały ołtarzy pielęgniarka i nauczycielka, która była tak bardzo oddana chorym i cierpiącym, jest patronką działającego w mieście od lat Liceum nr 8. Inicjatywa sprowadzenia relikwii do Bielska-Bałej wyszła od katechety szkoły ks. Przemysława Marszałka SDS, który chciał umożliwić uczniom łatwiejszy dostęp do nawiązania duchowej relacji z patronką.

– Całe jej życie może być przykładem i inspiracją dla młodych ludzi, by kochać życie, a nade wszystko, tak jak ona, odkrywać Boga w każdym człowieku – stwierdził salwatorianin. Podkreślił przy tym, że wzór i posłannictwo bł. Hanny Chrzanowskiej może pomóc służbie Domowego Hospicjum św. Kamila działającego przy parafii i Hospicjum im. św. Jana Pawła II. – Nasz patronka organizowała wizyty domowe, opiekę nad chorym w domu i może stać się wzorem dla wszystkich współpracowników hospicjum – zaznaczył ks. Przemysław Marszałek.

Relikwie, 20 grudnia, wprowadzili do świątyni uczniowie podczas Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Michała Pastuszkę SDS. W modlitwie uczestniczyła młodzież szkolna wraz z nauczycielami, rodzicami i współpracownikami hospicjum.

Sylwetkę błogosławionej przybliżył ks. Marszałek: – Hanna Chrzanowska jako osoba świecka, pielęgniarka, można śmiało powiedzieć, całe swoje życie związała ze służbą ludziom chorym i potrzebującym. Sama żyjąc Eucharystią, starała się nawiązywać współpracę z duchownymi, by wspierać chorych, także posługą sakramentalną. Była inicjatorką odprawiania Mszy św. przy łóżku chorego w domu. Wiedziała, jaką moc ma dla człowieka Eucharystia.

Bł. Hanna Chrzanowska urodziła się w 1902 r. w Warszawie. Po ukończeniu Warszawskiej Szkoły Pielęgniarek przez szereg lat była instruktorką w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie oraz w Warszawskiej Szkole Pielęgniarstwa. Swoją wiedzę pogłębiała jako stypendystka w Belgii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jest autorką aktualnego do dziś „Rachunku sumienia pielęgniarki”. Szczególny nacisk kładła na autentyczną służbę choremu, uwzględniając jego potrzeby, psychikę i poszanowanie woli. Potrafiła nauczyć rozumienia człowieka chorego i jego świata, a przede wszystkim mobilizować i zapalać innych do trudnej służby chorym.

Reklama

Po przejściu na emeryturę oddała się bez reszty działalności charytatywnej na terenie Krakowa. Współpracując z kard. K. Wojtyłą i ks. inf. F. Machayem stworzyła podwaliny pielęgniarstwa społecznego. Zmarła po ciężkiej chorobie w 1973 r. Hanna Chrzanowska została beatyfikowana 28 kwietnia 2018 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Edukacyjna placówka, której patronuje bł. Hanna Chrzanowska, powstała w 1957 r. jako szkoła pielęgniarstwa. Obecnie, po wielu przekształceniach, razem z szkołą policealną wchodzi w skład Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: dziękczynienie za beatyfikację bł. Hanny Chrzanowskiej

[ TEMATY ]

Hanna Chrzanowska

Archidiecezja Krakowska

Mszą św. w kościele św. Mikołaja, gdzie spoczywają relikwie nowej błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, Kraków dziękował w niedzielę za dar jej beatyfikacji. „Hanna Chrzanowska jest naszą świętą z sąsiedztwa. Ukazywała nam Boga przez prostą i czułą miłość” - mówił proboszcz parafii ks. Józef Gubała.

Uroczystościom, które odbyły się dokładnie w 45. rocznicę śmierci bł. Hanny Chrzanowskiej, przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W kościele św. Mikołaja zgromadzili się przedstawiciele środowiska medycznego z Krakowa i innych miast Polski, delegaci instytucji noszących imię nowej błogosławionej, organizacji troszczących się o potrzebujących, chorzy i ich opiekunowie. Przybyli także członkowie rodziny bł. Hanny Chrzanowskiej. Obecni byli kard. Stanisław Dziwisz oraz krakowscy biskupi Jan Zając, Jan Szkodoń i Damian Muskus OFM.Na początku Mszy św. proboszcz kościoła św. Mikołaja ks. Józef Gubała powiedział, że życie i posługa bł. Hanny Chrzanowskiej jest żywym przykładem prawdy o Bogu, który nie jest odległy i niedostępny, ale wrażliwy i pełen miłości, pochylający się z czułością nad człowiekiem. „W ostatniej adhortacji o świętości papież Franciszek pisze o świętych z sąsiedztwa.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: dziś centralne obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce

2023-01-26 06:26

[ TEMATY ]

islam

KULTOURNATOUR/pixabay.com

Musimy wciąż myśleć o tym jak sobie wzajemnie pomagać, niezależnie przynależności narodowej czy religijnej - powiedziała KAI dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, iranistka i arabistka zaangażowana w dialog z islamem. Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” dziś, 26 stycznia, obchodzony jest XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję