Reklama

Polityka

Turecki rząd oburzony słowami papieża o „ludobójstwie Ormian”

Słowa papieża o „ludobójstwie Ormian”, wypowiedziane dziś podczas Mszy św. w Watykanie z okazji setnej rocznicy tej tragedii, wywołały niezadowolenie władz tureckich. Po wystąpieniu Franciszka tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało nuncjusza apostolskiego w Ankarze abp. Antonio Lucibello, żądając wyjaśnień. Jednocześnie ambasador Turcji przy Watykanie Kenan Gürsoy odwołał zapowiedzianą wcześniej na dzisiaj konferencję prasową.

[ TEMATY ]

ludobójstwo

pixabay.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty w kazaniu wygłoszonym podczas wspomnianej Mszy św., mówiąc o zagładzie Ormian w 1915 w ówczesnym Imperium Osmańskim, kilkakrotnie użył słowa „ludobójstwo”, podkreślając przy tym, że była to pierwsza tego rodzaju zbrodnia w XX wieku. To właśnie te sformułowania spowodowały ostre reakcje Ankary, która od początku, tzn. od stu lat, konsekwentnie zaprzecza, jakoby było to ludobójstwo.

Władze tureckie przyznają wprawdzie, że w 1915 rzeczywiście zginęło wielu Ormian, a także Asyryjczyków, Greków i członków innych narodów chrześcijańskich, ale uważają, że nastąpiło to w wyniku chorób, głodu i innych ciężkich zjawisk, związanych z toczącą się wówczas I wojną światową. Podkreślają ponadto, że zginęło wówczas również wielu Turków, a śmierci Ormian nie można nazywać ludobójstwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Próbując usprawiedliwić szczególną wrogość ówczesnych władz tureckich do Ormian i Greków, dzisiejsi politycy, a także naukowcy i inne środowiska w tym kraju powołują się również na to, że mniejszości te były postrzegane wówczas jako sympatycy, a nawet szpiedzy Rosji, która była wrogiem tego kraju.

Reklama

Stolica Apostolska wielokrotnie potępiała ludobójstwo dokonane na narodzie ormiańskim. Już w 1915, gdy do papieża Benedykta XV zaczęły napływać pierwsze, przerażające doniesienia na ten temat, podjął on działania w obronie Ormian, wzywając władze osmańskie do natychmiastowego zaprzestania tych praktyk. O ludobójstwie wspomina też wspólne oświadczenie Jana Pawła II i katolikosa Garegina II, podpisane w czasie wizyty Ojca Świętego w Armenii we wrześniu 2001.

Również obecny papież, Jorge Mario Bergoglio, jako arcybiskup Buenos Aires utrzymywał bardzo dobre stosunki z mieszkającymi tam Ormianami i m.in. zezwolił na wmurowanie w ścianę jednej ze stołecznych szkół katolickich tablicy poświęconej ofiarom zagłady. W 2006 nazwał masakrę Ormian w 1915 „najcięższą zbrodnią Turcji osmańskiej”. A gdy został papieżem, w prywatnym przemówieniu do delegacji katolików ormiańskich 3 czerwca 2013 wspomniał o „pierwszym ludobójstwie XX wieku”.

Na te i wiele innych słów papieży, a także polityków, ludzi kultury, sztuki, nauki czy religii, mówiących o ludobójstwie, Ankara niezmiennie reaguje ostro, protestując i grożąc różnymi sankcjami w dziedzinie gospodarczej, politycznej i innych. Władze Turcji m.in. surowo zakazały mieszkającym tam Ormianom bicia w dzwony swych kościołów 24 kwietnia – w dniu setnej rocznicy rozpoczęcia zagłady. Zwierchnicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego zarządzili, aby we wszystkich należących do niego świątyniach w Armenii i w diasporze w tym dniu o godz. 19.15 rozległ się dźwięk dzwonów dla upamiętnienia tragicznej rocznicy.

Warto przypomnieć, że w dzisiejszym kazaniu w bazylice watykańskiej Ojciec Święty nie tylko mówił o masakrze Ormian, ale także modlił się, aby doszło do pojednania między tym narodem a Turkami i „aby pokój zapanował w Karabachu Górskim”. [Jest to obszar, zamieszkany w większości przez Ormian, ale który w czasach sowieckich należał, jako odrębny okręg, do Azerbejdżanu i który Ormianie odzyskali, przy pomocy wojsk rosyjskich, w 1992. Spór o Karabach jest do dzisiaj przyczyną napięć między Armenią a Azerbejdżanem – KAI.]

2015-04-12 17:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Czech apeluje o uznanie ludobójstwa Ormian

[ TEMATY ]

Kościół

ludobójstwo

www.wyszehrad.com

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka

Kard. Dominik Duka OP zaapelował, aby również Czechy oficjalnie uznały prześladowania Ormian w Turcji za ludobójstwo. Czytamy o tym w liście praskiego arcybiskupa do prezydenta Miloša Zemana z okazji jego wizyty w Armenii.

Kard. Duka przypomina, że w ubiegłym roku z okazji 100-lecia rzezi Ormian osobiście gościł w Armenii na zaproszenie Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego i złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym tę tragedię. Teraz z wdzięcznością przyjmuje gotowość prezydenta Zemana do zajęcia oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
CZYTAJ DALEJ

Papież mianował wielkiego kanclerza Instytutu Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

2025-05-19 13:51

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Leon XIV

kard. Baldassare Reina

Instytut Teologiczny Jana Pawła II

Vatican Media

Kard. Baldassare Reina

Kard. Baldassare Reina

Papież Leon XIV mianował wielkiego kanclerza Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie w Rzymie. Został nim kard. Baldassare Reina, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.

Instytut założony przez św. Jana Pawła II w 1981 r. i zreformowany w 2017 r. przez papieża Franciszka, jest częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Jego rektorem jest od 2021 r. francuski teolog moralista, prał. Philippe Bordeyne, były rektor Instytutu Katolickiego w Paryżu.
CZYTAJ DALEJ

Zbliżają się święcenia diakonatu

2025-05-19 11:50

[ TEMATY ]

diakonat

święcenia

Zielona Góra

Głogów

święcenia diakonatu

WSD Paradyż

Karolina Krasowska

kl. Łukasz Kozakiewicz

kl. Łukasz Kozakiewicz

W najbliższą sobotę 24 maja podczas Mszy św. o godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP (kolegiata) w Głogowie bp Adrian Put udzieli święceń diakonatu Łukaszowi Kozakiewiczowi, alumnowi Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję