Początki parafii sięgają 2006 r. Wówczas abp Stanisław Nowak erygował parafię jako wotum Zawiercia i archidiecezji częstochowskiej za pontyfikat Jana Pawła II, proboszczem mianując (piastującego tę funkcję do dziś) ks. Grzegorza Cyparskiego. W 2009 r. rozpoczęto prace przy fundamentach kościoła. Dziś budynek jest już ukończony, jednak przy tak wielkiej inwestycji cały czas trwają prace wykończeniowe.
Choć młoda, to doświadczona
Początkowo parafia tytułowana była imionami św. Jana Chrzciciela i św. Pawła Apostoła. W 2011 r. przyjęła jednak imię najpierw błogosławionego, a następnie świętego Jana Pawła II. Historia parafii rozpoczyna się od kaplicy, która w nocy z 7 na 8 października 2006 r., na tydzień przed planowanym poświęceniem, została okradziona, zdewastowana i podpalona, a pożar zajął zakrystię i znaczną część dachu. 8 października w zniszczonej kaplicy odprawiona została Msza św., a w następnych dniach, dzięki zaangażowaniu proboszcza i parafian oraz pomocy sąsiednich parafii, szkody zostały usunięte.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Siła wspólnoty
– W parafii mamy oddział stowarzyszenia czcicieli Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15 w kościele odmawiają oni Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Jest 8 róż różańcowych, członkowie przed niedzielną Mszą św. o godz. 10.30 odmawiają Różaniec w intencji parafii, dbają o porządek w kościele, są zaangażowani w asysty procesyjne podczas uroczystości – mówi o wspólnotach ksiądz proboszcz. Chłopcy mogą znaleźć swoje miejsce w Liturgicznej Służbie Ołtarza, a dzieci w scholi, którą prowadzi honoratka s. Iwona. Co tydzień w czwartek i w pierwsze piątki miesiąca ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a w każdą pierwszą sobotę nabożeństwo wynagradzające i Różaniec. W każdą niedzielę maja, czerwca i października odprawiane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II, ze śpiewaną litanią do świętego patrona. W 2009 r. oraz 2019 r. parafia przeżywała misje święte. Parafianie to grupa ok. 3800 osób. Frekwencja uczęszczających na Msze św. w związku z sytuacją pandemii zmniejszyła się, co widać w kościele. Zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku odbędą się Pierwsza Komunia św. oraz sakrament bierzmowania – kontynuuje ks. Cyparski.
Prace trwają
– Kościół jest już cały odsłonięty i otynkowany. Założono też ogrzewanie. Trzeba jeszcze położyć posadzkę. Wieża jest już całkowicie odsłonięta. Od wiosny czekają nas prace „upiększające”: prezbiterium, ołtarz, ambona, drzwi główne i boczne – tak o pracach i planach na przyszłość opowiada ks. Cyparski. Parafianie 2 razy w roku otrzymują biuletyn z informacjami o tym, co dzieje się w kościele. Parafia słynie z bożonarodzeniowej żywej szopki, którą chętnie odwiedzają mieszkańcy całego miasta i okolic. Niestety w tym roku z racji pandemii było to niemożliwe. Ksiądz Grzegorz Cyparski z nadzieją i wiarą w to, że wszystkie prace uda się szczęśliwie zakończyć, patrzy w przyszłość – tę bliższą i dalszą.