Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumenizm to wspólne działanie

Ruch ekumeniczny, którego zasady zostały określone na Soborze Watykańskim II, a następnie wyjaśnione w nauczaniu papieży, nadal wśród wierzących ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników.

Niedziela łódzka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Paweł Kłys

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Kościół łódzki może służyć jako przykład różnorakich działań ekumenicznych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie Weekendu Formacji Ekumenicznej, który kilka miesięcy temu odbywał się w Łodzi, abp Grzegorz Ryś powiedział, że żyjemy w czasach, kiedy papieże mówią nam o nowej Pięćdziesiątnicy w Kościele: – W czasach, w których nie rozumiemy wszystkich dróg działania Ducha Świętego, z pewnością jedną z tych dróg jest ekumenizm – jedność na wiele sposobów. To jest Kościół, który nadchodzi.

Chcąc nakierować czytelnika na katolickie zasady ekumenizmu, zachęcam w rozpoczynającym się Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan do lektury encykliki Jana Pawła II Ut unum sint (Aby byli jedno). Papież pisze w niej m.in. o wspólnym szukaniu prawdy, szczególnie prawdy o Kościele. Taka postawa wspólnego działania nie jest obca wielokulturowej Łodzi i wielowyznaniowej archidiecezji łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Wincenty Tymieniecki – późniejszy biskup i pierwszy ordynariusz nowo powstałej diecezji łódzkiej – w czasie I wojny światowej wraz z pastorem Rudolfem Gundlachem stali na czele Komitetu Niesienia Pomocy Biednym. Było to jedno z wielu działań ekumenicznych, które podejmowano w Łodzi, a następnie w miastach nowo powstałej diecezji.

Reklama

– Chcąc zrozumieć wzajemne relacja międzyreligijne, wystarczy wejść do łódzkiej katedry i zobaczyć w niej elementy ufundowane przez rodziny żydowskie czy też luterańskie. Warto również udać się do katedry prawosławnej, której komitet budowy tworzyło trzech największych łódzkich przedsiębiorców: katolik, ewangelik i Żyd. Na początku wieku XX takie postawy nie były normą – podkreśla abp Ryś. Innym wymownym znakiem ekumenicznej otwartości jest ołtarz główny w katolickiej świątyni Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, którego fundatorem był ewangelik.

To historia, a jak wygląda teraźniejszość? Już od dłuższego czasu daje się zauważyć, że między duchownymi różnych wyznań, skupionych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, panuje przyjaźń, która przekłada się też i na wspólne działania. A tych nie brakuje. Oczywiście na szczególną uwagę zasługują wspólne modlitwy, a wśród nich Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi i Ekumeniczna Droga Światła. Innym działaniem była wspólna Pielgrzymka Ekumeniczna do Ziemi Świętej, której owocem jest powstała w 2019 r. pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna. Warto wspomnieć także o spotkaniach „Religia w dialogu”, które organizowane są w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy też o corocznej akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom podejmowanej przez organizacje charytatywne Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego.

Kolejny znak dążenia do jedności przyniosła nam tegoroczna uroczystość Objawienia Pańskiego, podczas której w rolę trzech króli przynoszących dary dzieciom z Domu Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci wcielili się abp Grzegorz Ryś, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego i bp Jan Cieślar z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Jak wskazują powyższe przykłady, dialog może być oparty nie tylko na deklaracjach, ale na realnych działaniach.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Autentyczne pojednanie polega na uczeniu się jedni od drugich

[ TEMATY ]

ekumenizm

Franciszek

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Mazur/episkopat.pl

"Autentyczne pojednanie między chrześcijanami może się dokonać, kiedy będziemy umieli wzajemnie rozpoznać swoje dary i będziemy zdolni pokornie i pojętnie uczyć się jedni od drugich, nie czekając, aby inni najpierw nauczyli się od nas" - powiedział Franciszek podczas nieszporów ekumenicznych sprawowanych w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Na zakończenie 50. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan Ojciec Święty zachęcił Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie do wyjścia z wszelkiej izolacji, do przezwyciężenia pokusy autoreferencyjności, która uniemożliwia pojęcie tego, co Duch Święty dokonuje poza naszymi przestrzeniami.

Publikujemy tekst papieskiego kazania.
CZYTAJ DALEJ

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Taki komentarz padł ze strony ministra po środowym wyroku sądu administracyjnego w Monachium. Uznaje on, że dyrekcja liceum w Wolznach w Górnej Bawarii bezprawnie odmówiła zdjęcia krzyża przy głównym wejściu do szkoły w Wolznach w Górnej Bawarii. Wnioskowała o to dwójka uczniów, argumentując że chrześcijański symbol narusza ich wolność religijną. Gdy dyrekcja nie zgodziła się z nimi, złożyli pozew.
CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - Iga Świątek wygrywa!

2025-07-12 18:09

[ TEMATY ]

Iga Świątek

PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego Wimbledonu po wygranej w finale z amerykańską tenisistką Amandą Anisimovą 6:0, 6:0.

To jednocześnie szósty wielkoszlemowy triumf 24-letniej Polki, która wcześniej cztery razy była najlepsza w paryskim French Open (2020, 2022-24), a raz w nowojorskim US Open (2022).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję