Reklama

Niedziela Legnicka

Modlitwa do św. Józefa w Legnicy

W ubiegłym roku, 8 grudnia, papież Franciszek ogłosił w Kościele Rok św. Józefa. Ma to związek ze 150. rocznicą ustanowienia św. Józefa patronem Kościoła.

Niedziela legnicka 4/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

Życie religijne w parafii toczy się pod opieką św. Józefa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym czasie można uzyskiwać odpusty, które możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Pojawiać się będzie wiele inicjatyw modlitewnych związanych z obchodami tego roku. Również w naszej diecezji planowane są nabożeństwa i wspólne modlitwy. Jednym z miejsc, w których już rozpoczęły się modlitwy do św. Józefa jest parafia św. Józefa Opiekuna Zbawiciela, gdzie proboszczem jest ks. Daniel Gołębiowski.

Radość dla parafii

– Decyzję Ojca Świętego przyjęliśmy z wielką radością. Jesteśmy jedną z kilku parafii w diecezji, a jedyną w Legnicy, której patronuje św. Józef. Jest to postać ważna dla całego Kościoła, szczególnie dla naszej parafii, która powstawała w 1994 r., tu na Zosinku i już wtedy pomyślano, by była ona pod szczególną jego opieką. Cieszymy się, że w naszym kościele wierni będą mogli modlić się i otrzymywać wiele łask, zwłaszcza łaskę odpustu zupełnego za wstawiennictwem patrona, o czym mówi Penitencjaria Apostolska – powiedział ksiądz proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mąż pobożny i sprawiedliwy

Reklama

Ks. Daniel podkreśla, że św. Józef jest postacią niezwykłą. Ważne jest, aby wpatrywać się w jego sposób życia i starać się go naśladować. – Szczególnie możemy się uczyć od niego wierności Bogu i swojemu powołaniu, niezależnie od tego, co w życiu robimy, kim jesteśmy. On był mężem pobożnym i sprawiedliwym, również na te jego cechy zwracamy uwagę. W naszych modlitwach pamiętamy szczególnie o wielu rodzinach pogubionych, mających problemy z wiernością, z byciem dla siebie w miłości. Ale przyzywamy go też w różnych innych potrzebach. Czy to w życiu rodzinnym, kapłańskim, czy to w życiu kawalera, panny, młodego człowieka, możemy przyzwać go każdego dnia, aby pomógł nam w codzienności, w kroczeniu za Panem Jezusem – zaznacza ks. Gołębiowski.

Modlitwa od lat

W parafii od kilku już lat trwa modlitwa za wstawiennictwem św. Józefa. W każdy piątek od godz. 17 do 18 przy wystawionym Najświętszym Sakramencie wierni wypraszają potrzebne łaski. Ponadto, od momentu ogłoszenia Roku św. Józefa, w parafii rozpoczęto modlitwę w intencji kapłanów oraz w intencji mężczyzn. – Za wszystkich kapłanów diecezji, a szczególnie z naszego miasta, w tym za naszego biskupa, modlimy się w pierwszą sobotę miesiąca przed wieczorną Mszą św. Ponadto każdego 19. dnia miesiąca, również wieczorem, modlimy się w intencji mężczyzn o łaskę wierności, sprawiedliwości i pobożności – dodaje ks. Daniel.

Zatem w Roku św. Józefa każdy może się czuć zaproszony do wspólnej modlitwy w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, by święty patron pomagał nam w codzienności, tym bardziej, że kościół należy do jednego z miejsc w diecezji, wyznaczonego przez biskupa, gdzie jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

2021-01-20 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką św. Józefa

Niedziela sosnowiecka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

TZ

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Święty Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny i Opiekun Jezusa

Biskup Grzegorz Kaszak wyraził radość z ogłoszenia przez papieża Franciszka Roku jubileuszowego na cześć św. Józefa z okazji 150. rocznicy ustanowienia go patronem Kościoła powszechnego.

Wiąże się to ze szczególną mobilizacją do modlitwy zanoszonej do Boga za wstawiennictwem św. Józefa. Jak podkreśla bp Grzegorz Kaszak, jubileusz jest dobrą okazją, by skorzystać z daru specjalnych odpustów. Jak wiadomo, Penitencjaria Apostolska wydała dekret łączący Rok św. Józefa z darem specjalnych odpustów. Szczególne wskazania dotyczą dni tradycyjnie poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna pompejańska: modlitwa nadziei od Leona XIII do Leona XIV

2026-05-07 08:29

[ TEMATY ]

nowenna pompejańska

Leon XIII

Leon XIV

modlitwa nadziei

Vatican Media

Matka Boża Różańcowa z Pompejów

Matka Boża Różańcowa z Pompejów

Od małej kaplicy w Pompejach po Kościół powszechny. Historia Nowenny pompejańskiej to opowieść o wierze, która przekracza czas. Dziś łączy ona dwa pontyfikaty: papieża Leona XIII, który wspierał jej rozwój, oraz Leona XIV, który wyniósł do chwały ołtarzy jej twórcę Bartolo Longo. W rocznicę pontyfikatu Leon XIV uda się 8 maja do Pompejów, aby przed wizerunkiem Matki Bożej zanosić suplikę.

Początki Nowenny pompejańskiej sięgają XIX wieku i życia Bartola Longo, człowieka, który przeszedł drogę od duchowego zagubienia do głębokiej wiary. W lipcu 1879 r., ciężko chory na tyfus, napisał tzw. „Novena d’Impetrazione”, nowennę błagalną, przeznaczoną dla sytuacji po ludzku beznadziejnych.
CZYTAJ DALEJ

Pasterz wśród górskich wspólnot

2026-05-07 22:32

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Głuszyca

Wizytacja kanoniczna

Archiwum parafii

Bp Marek Mendyk podczas wizytacji w rodzinnej parafii Chrystusa Króla w Głuszycy udzielił sakramentu chrztu świętego

Bp Marek Mendyk podczas wizytacji w rodzinnej parafii Chrystusa Króla w Głuszycy udzielił sakramentu chrztu świętego

Od górskich świątyń Głuszycy po kościół w Zagórzu Śląskim, przez blisko trzy tygodnie bp Marek Mendyk spotykał się z wiernymi dekanatu Głuszyca.

Były wspólne modlitwy, rozmowy o codzienności, bierzmowanie młodzieży i przypomnienie, że Kościół buduje się nie tylko murami, ale przede wszystkim żywą wiarą ludzi. Wizytacje kanoniczne bp. Marka Mendyka, które od 19 kwietnia do 7 maja odbywały się w dekanacie Głuszyca, stały się dla lokalnych wspólnot czasem duszpasterskich spotkań i umocnienia wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję