Reklama

Niedziela Częstochowska

Rezydencja Matki Bożej

Otoczony blokami kościół jest naturalnym sercem osiedla Północ. Nie brakuje tych, którzy z bicia tego serca chętnie korzystają. Witamy w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w której 7 lutego będą gościć redaktorzy naszego tygodnika podczas kolejnej „Niedzieli z Niedzielą”.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Orman/Niedziela

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przerwie między wizytami kolędowymi spotykamy się z ks. Zbigniewem Jeżem, który jest proboszczem parafii od października 2020 r. Miło zaskoczyły go pierwsze wizyty duszpasterskie. – Osoby, które zapraszają kapłana do domu, rozumieją Kościół oraz znaczenie błogosławieństwa rodziny i domu. Ich otwartość jest budująca – cieszy się.

Dojrzali

Parafia powstała 31 lipca 1995 r. – Według urzędu skarbowego, liczy 6500 wiernych – informuje z uśmiechem proboszcz. Trzon wspólnoty stanowią osoby w średnim wieku. – W kościele zauważa się też dzieci z rodzicami młodszego pokolenia. Trochę gorzej wygląda to w przypadku nastolatków, ale nie jest też tak, że nie ma ich w ogóle. Po prostu przechodzą trudny okres w życiu – przedstawia realia duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również dla facetów

W parafii działają m.in. Rycerze Kolumba, Żywy Różaniec, który założyła Genowefa Karol, i charytatywno-modlitewna grupa Ojca Pio. W tych wspólnotach udziela się Andrzej Bera, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba i zelator męskiej róży św. Józefa. – Róż jest sporo, bo 15, w tym 2 męskie. Uważam to za łaskę – mówi z dumą. Co ciekawe, pierwszą zelatorką męskiej róży była... kobieta. – Później ktoś poszedł po rozum do głowy – śmieje się Andrzej Bera.

Tyle, ile mogą

Reklama

Rycerze Kolumba organizowali w parafii bezpłatne badania w mammobusie i krwiobusie. Włączają się w przygotowanie paczek czy obiadów dla potrzebujących oraz w pomoc przy organizacji odpustów i pikników. Od wielu lat służą również przy ołtarzu podczas „rycerskiej” Mszy św. w niedzielę o godz. 10.30. – Jesteśmy czynnymi parafianami wspomagającymi świeckich i księży. Mamy szerokie pole do działania. Dajemy z siebie tyle, ile możemy – dodaje Stanisław Dziwiński.

Potrzebującym pomaga również grupa Ojca Pio, a w parafii działają ponadto: Liturgiczna Służba Ołtarza, krąg biblijny, Pomocnicy Matki Kościoła i bractwo eucharystyczne. Należące do niego osoby deklarują przynajmniej godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu raz w tygodniu.

Dużo modlitwy

Rytm dnia w parafii wyznacza całodzienna adoracja. W pierwszy poniedziałek miesiąca odmawiana jest nowenna do św. Jana Pawła II. Rycerze Kolumba prowadzą w pierwszy czwartek Różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Pierwsza sobota gromadzi na Mszy św., modlitwie różańcowej i wymianie tajemnic Żywy Różaniec. Raz na miesiąc Różańcem modli się też grupa Ojca Pio, a w pierwszą niedzielę miesiąca rodzice odmawiają dziesięć „zdrowasiek” w intencji dzieci. Środa to z kolei dzień nabożeństwa i Mszy św. do Matki Bożej Częstochowskiej. Dosyć dużym kultem cieszy się również Boże Miłosierdzie.

Z inicjatywy proboszcza na ławkach wyłożone są modlitwy codzienne po nowemu, wydane przez Bibliotekę Niedzieli. – Chcieliśmy sprowokować do modlitwy tych, którzy przychodzą na Mszę św. wcześniej i się nudzą – przyznaje gospodarz parafii.

Złapać oddech

Kościół jest położony w samym sercu osiedla. Warto do niego zajrzeć, aby odkryć parafię, którą poprzedni proboszcz nazywał „letnią rezydencją Matki Bożej”. – Zapraszam do tego, aby zobaczyć, że taka „rezydencja” w Częstochowie jest. Polecam szczególnie adorację, jeżeli ktoś chce się wyciszyć i złapać oddech pośród codzienności – zachęca ksiądz proboszcz.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymagający patron

Niedziela częstochowska 22/2022, str. VI

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Mariusz Majda

W parafii istnieje krąg przyjaciół Niedzieli

W parafii istnieje krąg przyjaciół Niedzieli

Bardzo zależy mi na tym, aby nasz święty był jeszcze bardziej czczony przez parafian – mówi Niedzieli ks. Henryk Rabenda, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Lipniku.

Kult naszego świętego patrona trwa w parafii już od 1976 r., kiedy tworzyła się ta wspólnota. Wcześniej jednak obraz świętego był umieszczony w pierwszej kapliczce, która znajdowała się w miejscu przed obecnym kościołem – podkreśla ks. Rabenda. – Szczególnie w maju wierni przychodzili nie tylko śpiewać Litanię do Najświętszej Maryi Panny, ale również modlili się do św. Andrzeja Boboli. Z biegiem lat kult naszego świętego wzmacniał się, ludzie odczuwali jego obecność w swoim życiu – zaznacza ksiądz proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Dziecko rośnie, napełnia się mądrością, a łaska Boga spoczywa na Nim

2026-01-12 12:14

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Proroctwo Malachiasza powstaje po powrocie z wygnania, w epoce perskiej. Świątynia już działa, a w kulcie mnożą się zaniedbania. W poprzednim rozdziale pada pytanie: „Gdzie jest Bóg sprawiedliwości?” (Ml 2,17). Odpowiedź zaczyna się od słowa „Oto”. Biblia Tysiąclecia mówi: „wyślę anioła mego”. Hebrajskie (mal’akh) znaczy „posłaniec” i gra z imieniem proroka („Malachiasz” = „mój posłaniec”). Anioł „przygotuje drogę”, więc najpierw prostuje ścieżki serca. Nowy Testament rozpoznaje w tym posłańcu Jana Chrzciciela (Mk 1,2; Mt 11,10; Łk 7,27). Potem brzmi zdanie o przyjściu Pana do swojej świątyni. Akcent pada na „swojej”. Świątynia należy do Boga, a nie do ludzkich planów. Pan przychodzi „nagle”. To słowo niesie zaskoczenie dla tych, którzy domagają się sądu, a nie dotykają własnej winy. Pada też tytuł „Anioł Przymierza” (mal’akh habbərît). W tekście biblijnym posłaniec nie tylko ogłasza przymierze, ale wprowadza je w życie. Obrazy „ognia złotnika” i „ługów folusznika” mówią o procesie, który wypala domieszki i wybiela tkaninę. „Synowie Lewiego” to słudzy ołtarza, więc chodzi o uzdrowienie serca liturgii i etosu kapłańskiego. „Ofiara Judy i Jeruzalem” staje się miła Panu jak w dawnych dniach. Dar płynie z wierności. Cyryl Jerozolimski w Katechezie 15 czyta Ml 3,1-3 jako proroctwo o dwóch przyjściach Chrystusa: wejściu do świątyni i przyjściu oczyszczającym, które odsłania prawdę o człowieku. Liturgia tego święta słyszy w Malachiaszu pierwszy krok tej obietnicy. Pan wchodzi do swojej świątyni niesiony na rękach Matki.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Karol Nawrocki zastosował prawo łaski w stosunku do trzech osób

2026-02-02 19:03

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

prawo łaski

BP KEP

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

"Prezydent Karol Nawrocki zastosował prawo łaski wobec trzech osób" - poinformowała kancelaria głowy państwa. W komunikacie czytamy, że prokurator generalny zwrócił się z ośmioma wnioskami o ułaskawienie, z czego pięć prezydent odrzucił.

Prezydent Karol Nawrocki rozpatrzył osiem wniosków Prokuratora Generalnego w sprawie ułaskawienia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję