Reklama

Niedziela Małopolska

Prawdziwa miłość kosztuje

Święty Walenty to patron zakochanych i opiekun osób chorych psychicznie. Szczególnie potrzebny w czasach, w których coraz wyraźniej dostrzegamy skutki pandemii. Święty czeka na nas w bazylice św. Floriana w Krakowie.

Niedziela małopolska 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

walentynki

św. Walenty

Anna Bandura

Relikwie św. Walentego zostaną wystawione 14 lutego podczas wszystkich Mszy św.

Relikwie św. Walentego zostaną wystawione 14 lutego podczas wszystkich Mszy św.

Jedynie miłość coś znaczy” – pisała św. Teresa od Dzieciątka Jezus. W Krakowie w skarbcu bazyliki św. Floriana znajdują się relikwie, a w kościele obraz z wizerunkiem patrona małżeństw i narzeczonych, który tę Chrystusową miłość przynosi wiernym od wieków.

Oddać życie z miłości

Kim był człowiek, którego w Kościele wspominamy 14 lutego? Walenty żył w III wieku i obejmował biskupstwo w Terni pod Rzymem. Panujący w tamtych czasach cesarz Klaudiusz miał zakazać zawierania małżeństw, gdyż chciał zdobywać dla swojej armii jak najwięcej niepochłoniętych życiem rodzinnym żołnierzy. Legenda głosi, że Walenty potajemnie udzielał ślubów młodym parom. Za to miał zginąć męczeńską śmiercią 14 lutego 269 r.

Czego możemy się dziś uczyć od świętego? Ksiądz Jacek Ozdoba, wikariusz parafii św. Floriana w Krakowie, odpowiada: – Patrząc na życiorys Walentego, widzimy, że miłość wyraża się przez ofiarę i trwanie. To nie jest tylko uczucie, chwila zauroczenia czy potrzeba emocjonalna. Prawdziwa miłość stawia wymagania. Kapłan podkreśla wierność Walentego, który pomimo zagrożenia śmiercią, nie zrezygnował z udzielania błogosławieństwa zakochanym parom. – Został za to ścięty. Taka powinna być też nasza miłość. Święty Paweł mówił: „nikt z nas nie żyje dla siebie” – i nie powinien, żyjemy dla innych, a przez to żyjemy dla Pana Boga. Tak jak Pan Jezus na krzyżu umarł z miłości do człowieka, tak my Go mamy naśladować – kontynuuje ks. Ozdoba.

O taką miłość prosił m.in. były uczeń ks. Jacka. – Kiedy przychodziliśmy do bazyliki w ramach lekcji religii, opowiadałem nastolatkom o św. Walentym. Ta postać zapadła w pamięć pewnemu chłopakowi. Mówiłem wtedy, żeby młodzi modlili się o dobre żony, mężów. Po latach spotkałem tego ucznia i przyznał mi, że Walenty musiał prosić Boga w jego intencjach, bo chłopak się ożenił i jest szczęśliwy. Został też strażakiem zawodowym, także jak widać, związał się również ze św. Florianem – opowiada ksiądz wikariusz.

Reklama

Uzdrowienie psychiki

Warto modlić się za przyczyną św. Walentego nie tylko o miłość, ale także o uzdrowienie psychiki. Ze względu na trwającą niemal rok pandemię, osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, stanów lękowych i depresyjnych jest coraz więcej. – Walenty mógłby być dla nas natchnieniem do niesienia pomocy tym, którzy dziś cierpią. On niósł pomoc legionistom i również my możemy pomagać. Utrzymywać relację z bliskimi, zaproponować wsparcie, wykonać telefon czy zrobić zakupy. Ważna jest modlitwa, a także miłość w praktyce, czyli pamięć, empatia, troska o odruchy serca. Walenty widział potrzeby innych i to jest zadanie dla nas na dzisiaj – zachęca ks. Ozdoba.

Wkraczając w czas Wielkiego Postu, warto zastanowić się nad naszą miłością. Jeśli kocham, to jak? Służę z wyboru czy z powinności? Z radością czy narzekaniem na ustach? Módlmy się, za przyczyną świętego orędownika spraw sercowych, abyśmy wrastali we wzajemnym szacunku, cnotach i życzliwości i coraz bardziej przybliżali się do Tego, który ukochał nas jako pierwszy.

***

14 lutego w bazylice św. Floriana w Krakowie podczas Mszy św. (o godz. 6.30, 8, 9.30, 11, 12.15, 15.15, 18.30, 20) będzie można oddać cześć relikwiom św. Walentego. O godz. 15.15 odprawiona zostanie Eucharystia dla małżonków i narzeczonych z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Prezentami zostaną obdarowane pary, które przyjęły sakrament małżeństwa w tej świątyni w 2020 r.

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Walenty męczennik i patron zakochanych, czyli o historii walentynek

[ TEMATY ]

święto

walentynki

św. Walenty

Ks. Łukasz Romańczuk

Św. Walenty

Św. Walenty

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI. W Polsce najbardziej znane relikwie św. Walentego ma Chełmno, które z tego względu tytułuje się „miastem zakochanych”.

Luperkalia - rzymskie prapoczątki

CZYTAJ DALEJ

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 5

[ TEMATY ]

św. Dorota

Arkadiusz Bednarczyk

Święta Dorota z Kapadocji (obecnie Turcja), czczona m.in. w kilku podkarpackich kościołach, np. w Trzcinicy, Binarowej czy Połomi, nie miała łatwego życia. Nie dość, że wyparły się jej siostry, to jeszcze musiała życiem zapłacić za swoją wiarę w Chrystusa

Na wielu wizerunkach świętą przedstawiają z koszem pełnym kwiatów bądź kosz pełen owoców trzyma stojący obok niej mały chłopiec. Skąd ten motyw w ikonografii chrześcijańskiej? Otóż związany on jest z piękną legendą. Skazanej na śmierć męczeńską Dorocie przyglądali się uważnie cesarscy oprawcy, poganie. Ku ich zdumieniu na twarzy przyszłej świętej nie zobaczyli smutku; z radością spieszyła ona na spotkanie z Bogiem. Rozgniewało to jednego z pogan, urzędnika imieniem Teofil, który zapytał dlaczego tak się spieszy. Otrzymał odpowiedź: idę do niebiańskich ogrodów. Zakpił więc Teofil, nazywając ją narzeczoną Chrystusa, prosząc Dorotę, aby przyniosła mu z tych „rzekomych” ogrodów kwiaty bądź owoce. Po pewnym czasie u Teofila zjawił się tajemniczy posłaniec, chłopiec, który przyniósł Teofilowi chustę Doroty przepełnioną niezwykle silnym zapachem różano-owocowym. Późniejsza legenda przedstawiła to wydarzenie nieco inaczej: to anioł miał przynieść poganinowi kosz kwiatów i owoców – stąd św. Dorota uważana jest za patronkę ogrodników, ale też młodych małżonków. Niedowiarek uwierzył, zresztą później został także ścięty mieczem razem z Dorotą; było to na początku czwartego stulecia.

CZYTAJ DALEJ

Liczne ofiary i poważne zniszczenia po silnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 07:29

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Co najmniej 568 osób zginęło w rezultacie trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, ktore nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo wschodnią Turcję i północną Syrię. Setki domów zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Trwa akcja ratunkowa.

Ofiary śmiertelne stwierdzono w prowincji Osmanija na południu kraju i Sanliurfa na południowym wschodzie - poinformowali gubernatorzy tych prowincji. Kolejne osoby zginęły - według lokalnych władz - w prowincji Urfa. Ofiary zginęły pod gruzami zawalonych domów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję